22 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 22 Mayıs 2017 10:25
Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin kültür mirası da diğer mirasları gibi önce ''kapalı ve otoriter toplum'' yaygarası içinde Moğol istîlasındaki Bağdat gibi tarumar edildi, ardından da piyasanın bal gibi görünen eli ile Batılı yağmacılara peşkeş çekildi.

Henüz duvar olduğu yerde duruyordu. 

Batı Almanya'dan turistler Alman Demokratik Cumhuriyeti'ni ziyaret ediyor, bol bol fotoğraf çekiyorlar. En yeni fotoğraf makineleri ile duvarın öteki tarafındaki Berlin'de bol bol fotoğraf çekenlerden Markus Hekhausen adındaki Tübingeli turistin dikkatini trafik lambaları çekiyor.

Çarşamba, 24 Mayıs 2017 13:29
CHP Genel Başkan Yardımcılığı ve Parti Sözcülüğü görevinden istifa eden Selin Sayek Böke, "çatı aday" arayışının siyasi olarak hatalı olduğunu söylerken, "2019’u yeniden parlamenter sisteme dönüşü sağlayacak ikinci bir referanduma dönüştürme" çağrısı yaptı.

CHP'li Selin Sayek Böke, parti yönetiminden istifasının ardından "çatı aday" ve "2019" tartışmalarına ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Salı, 23 Mayıs 2017 17:27
Türk Dili Kurultayı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyetin kurulmasının ardından yapılan harf devrimini hedef alarak "Alfabe değişikliğinden sonra sürecin doğru yönetilmemesi kültürel bir felakete maruz kalmamıza yol açmıştır" dedi.

Türk Dil Kurultayı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünkü hedefinde harf devrimi ve alfabe var.

"Alfabe değişikliğinden sonra sürecin doğru yönetilmemesi kültürel bir felakete maruz kalmamıza yol açmıştır" diyen Erdoğan, "Kendi dilimizin zenginlikleri varken bu özentilerle kendi dilimizi konuşmuyoruz" ifadelerini kullandı. 

Çarşamba, 24 Mayıs 2017 09:15
Aydemir Güler

Türkiye’de siyasetin sol şeridi, ki zaten pek geniş sayılmaz, başkalarının tasallutu altında inim inim inler.

Cumartesi, 13 Mayıs 2017 01:15
Erhan Nalçacı

Türkiye’de Vikipedi’ye erişim muhtemelen AKP iktidarını rahatsız eden bazı başlıkları nedeniyle engellendi. Öte yandan bu sermaye egemenliğinde Vikipedi’nin ağır bir ideolojik yük taşıdığını ve emekçi sınıfların tarihini bir çok maddede çarpıttığını biliyoruz. Bir ideolojik filtre takmadan yararlanabilecek bir kaynak hiç değil.

Cumartesi, 06 Mayıs 2017 00:30
Erhan Nalçacı

Feodal dönemde seküler hiçbir bayram ve kutlama bulunmaz, her şey dinle ilişkilidir. Seküler bayramlar burjuva devrimleri ile birlikte ortaya çıktı. Büyük Fransız Devrimini simgeleyen 14 Temmuz veya 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bunlara örnek olarak verilebilir ve tarihsel bir ilerlemeye işaret ettiği sürece bu bayramlara işçi sınıfı da sahip çıkar.

Perşembe, 04 Mayıs 2017 11:47
Yayıncı Kaya Tokmakçıoğlu ile 6 Mayıs Cumartesi günü Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapacağı “Yayıncılığın Anatomisi” başlıklı sunum vesilesiyle yayıncılık üzerine konuştuk.

Sermayenin kültür-sanat alanındaki tahakküm boyutlarının çeşitlendiği dijital bir çağda yayıncılık ne durumda? Bu tahakkümün karşısında dikilecek bir ideolojik üretimin parçası olmayı kabul ediyor mu? Kültürel ve sanatsal yaşamın bir anlamda mutfağı sayılabilecek yayıncılık, piyasa mekanizmasının bir parçası olarak bu kültür sanat alanını ne kadar önemsiyor?

Perşembe, 11 Mayıs 2017 22:12
Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite üyesi Kemal Okuyan, Macaristan İşçi Partisi Başkanı Gyüla Thürmer ve parti Merkez Komite üyeleriyle görüştü.

Macaristan İşçi Partisi’nin davetlisi olarak ülkede bulunan Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite üyesi Kemal Okuyan temaslarını tamamlayarak Türkiye’ye döndü. Okuyan Macaristan İşçi Partisi Başkanı Gyüla Thürmer ve parti Merkez Komite üyeleriyle uluslararası gelişmelerin yanı sıra iki parti arasındaki ilişkilerin gündeme alındığı çeşitli görüşmeler yaptı.

Perşembe, 04 Mayıs 2017 10:51
Referandum sonrası AKP'de başlayan "islamcı", "merkezci" tartışmalarına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından "İslamcı olanlar atılıyor, İslamcı olmayanlar getiriliyor’ deniliyor. Bir siyasi partinin çalışmalarında, İslamcı olmak ya da olmamak şeklinde bir ayrım yapmak zaten yanlış. Biz tekkeye mürit aramıyoruz ki" denilmişti. Erdoğan'ın bu sözlerine Star yazarı Taşgetiren tepki gösterdi.

Referandum sonrası AKP'de başlayan tartışmalar sürerken, Erdoğan'dan dün tartışmaya ilişkin ilk açıklama gelmitşi.

Erdoğan'ın "tekkeye mürit aramıyoruz" sözleri sonrası Star yazarı Ahmet Taşgetiren'den Erdoğan'a bölünme uyarısı içeren bir yanıt geldi.

Taşgetiren'in dikkat çeken yazısından bir bölüm şöyle:

Cumartesi, 20 Mayıs 2017 15:59
Türkiye Komünist Gençliği, bugün yayınladığı deklarasyonla, kullanımı gençler arasında giderek yaygınlaşan uyuşturucuya karşı mücadele çağrısı yaptı. “Yaşamın dozunu yükselt, örgütlen” başlıklı açıklamada, egemen sınıfların emekçi gençleri esir almak için bir araç olarak uyuşturucuyu kullandığı belirtildi.

Türkiye Komünist Gençliği (TKG) bugün bir deklarasyon yayınlayarak, Türkiye’de ve dünyada gençler arasında giderek yaygınlaşan uyuşturucu madde bağımlılığına karşı uzun süreli bir kampanya başlattığını duyurdu.

Uyuşturucuya karşı savaşın çok yönlü bir mücadele olduğunun altının çizildiği açıklamada, komünistlerin yaklaşımı sekiz maddede açıklanıyor.

Cumartesi, 20 Mayıs 2017 08:15
Aydemir Güler

Amerikan basınında atılan bir manşet durumu özetledi: Zor müttefik, ama üstünü çizmenin zamanı değil.

AKP Türkiye’sinin durumu budur ve bunun AKP muhalefeti tarafından algılanmaması memleketin sorununun en önemli veçhelerinden biridir. ABD ziyareti neden bu kadar merak çeken bir konu olur ki “muhalefet” için?

Pazar, 07 Mayıs 2017 20:57
Ressam İrfan Ertel'in "Maden İşçileri" sergisi, Soma maden katliamının üçüncü yıl dönümü nedeniyle Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesince Mimarlar Odasında sergileniyor. 6-14 Mayıs arasında açık kalacak sergiyle ilgili İrfan Ertel sorularımızı yanıtladı.

Soma maden katliamının üçüncü yıl dönümünde sanatçı İrfan Ertel’in "Maden İşçileri" resim sergisi, 6-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesinde izlenebilir. 

Serginin dünkü açılışı sırasında İrfan Ertel'le yaptığımız kısa söyleşiyi soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

Perşembe, 04 Mayıs 2017 00:45
İlker Belek

Derler ya kurbanın kanı kurumadı henüz. O misal ve Baykal Gül’ü başkan olarak önerebiliyor.

Normaldir. 2002 yılında Erdoğan’ın önünü açmıştı. Sonra cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin’i keşfettiler. Şimdi de Gül’lü formül.

Çarşamba, 03 Mayıs 2017 11:16
Erdoğan tavrını bir kez daha bir bütün olarak AKP Türkiyesi'nin selametinden yana koydu. AKP lideri için tek kriter “islamcılık” olamazdı mesela. Her kritik virajda açığa çıkan kurulu düzenden yana akılcılık kendisini belli etti...

Tayyip Erdoğan, geri döndüğü AKP'nin içindeki kavgaya müdahale etmekte gecikmedi. Kavganın tüm taraflarının “reisçi” olduklarını iddia ettiği bir zamanda Erdoğan'ın tavrı merakla bekleniyordu.

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 01:00
İzzettin Önder

Toplum politikası ile insan psikolojisi arasında çok yakın benzerlik olduğu ileri sürülür. Şöyle ki, her iki sistemde de çatışmalı güçler baskı altında tutularak görüntüsel denge sağlanmaya çalışılmaktadır.

Pages