88 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 22 Mayıs 2017 01:00
Osman Çutsay

Sadece biz mi dikkat çekiyoruz? Üstelik, sosyalizmsiz bir kıtada, işçi sınıfının iktidar olasılığıyla sermaye üzerinde kurulacak baskının yokluğunda yani, geniş halk yığınları için bir ferahlık yaratmanın hiç mümkün olmayacağını mı söylüyoruz?

Pazartesi, 01 Mayıs 2017 15:34
Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, dünya demokrasinin tehlikede olduğunu savunarak daha fazla angajman gösterilmesini istedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya ve dünyada demokrasinin baskı altında olduğunu söyledi ve bu alanda daha kararlı bir şekilde çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.

Çarşamba, 31 Mayıs 2017 14:16
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu cezaevinde kaleme aldığı mektupta, “Hayır Bloku olarak değil 'Demokrasi Bloku' olarak yola devam etmek daha uygun olacaktır" derken, "Bir defa Kürt sorununda ana aktörler olan Sayın Öcalan ve PKK’yi dışlamaya çalışan, bu realiteleri yok sayan hiçbir arayışın ciddiyeti ve samimiyeti olmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevinden bir mektup kaleme aldı ve çağrıda bulundu.

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 13:40
Adapazarı Demokrasi Meydanı'ndaki Atatürk anıtına tiner döküp ateşe veren, baltayla saldıran kişiyi halk linç etmek istedi.

Bugün saat 11.30 sıralarında Demokrasi Meydanı'ndaki Atatürk Anıtına gelen kimliği belirlenemeyen bir kişi anıtın çevresine yanında getirdiği tineri dökerek ateşe verdi. Anıtın önüne açılabilir merdiveni ve Türk Bayrağı'nı koyan kişi, elini havaya kaldırarak Arapça bir şeyler söyledi.

Perşembe, 04 Mayıs 2017 21:36
'Bize Almanya gibi demokrasi lazim' diyenlere duyurulur; Alman siyaseti Franco A. adlı Neonazi üsteğmen olayından dolayı ateşli tartışmalara sahne oluyor.

Atanmışlar – seçilmişler skalası üzerine kurulu sistematiğin bugüne dek istisnasız bütün örnekleri ''az gelişmiş ülkeler''di.

Çarşamba, 31 Mayıs 2017 14:21
ABD Dışişleri yetkililerinden Jones, basın toplantısı esnasında Suudi Arabistan'da "demokrasi" sorusu karşısında 20 saniye boyunca cevap veremedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı basın toplantısında ilginç bir olay yaşandı.

Daily Caller'da yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İlişkileri Müsteşarı Stuart Jones bir basın toplantısı düzenledi.

Pazartesi, 08 Mayıs 2017 15:58
İstifa kararı öncesi ABD Büyükelçiliği ile görüştüğü iddiasına tepki gösteren Selin Sayek Böke, "Söz konusu 'haber' açık bir yalan, havuz medyasının demokrasi mücadelesini boğmaya çalışan alışılmış çamurlarından biridir" dedi.

CHP Sözclüğü ve Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden Selin Sayek Böke, istifa kararı öncesi ABD Büyükelçiliği ile görüştüğü şeklindeki haberi yalanladı.

Pazartesi, 08 Mayıs 2017 11:13
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, ilkeler temelinde her türlü ittifakın yapılabileceğini söyleyerek, “Demirtaş’ın dediği gibi ‘Evet’ diyenleri de bu demokrasi cephesinde ikna etmeliyiz. İlke bazında birleştikten sonra isim anlamını yitirir” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, şaibeli referandumun hemen ardından başlatılan ittifak tartışmalarına ilişkin konuştu.

Cuma, 05 Mayıs 2017 14:10
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nden referandum sonuçlarına ilişkin gönderdiği mesajda, "Demokrasi bloğunu sadece hayırcılar olarak ifade etmek, toplumun geri kalan yarısını haksızca itham etmektir. Herkes bilmeli ki, demokrasi ortak paydasında önümüzdeki dönem yeni ittifak olasılıkları şekillenebilir. 2019'a kadar birçok siyasi parametrede değişiklikler olacak" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, 16 Nisan günü yapılan anayasa değişikliği referandumunun sonuçlarına ilişkin Edirne F Tipi Cezaevi'nden yazılı bir mesaj gönderdi.

HDP Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, Selahattin Demirtaş'ın referandum sonuçlarıyla ilgili mesajı şöyle: 

Çarşamba, 24 Mayıs 2017 01:00
Mehmet Kuzulugil

Herhalde günün sorusu budur: Zenginler demokrasi istiyor mu?

Soru kuşkulu bir sorudur. Bir kere demokrasi (tövbe) artık tanımlanabilir bir şey olmaktan iyice çıkmıştır. “Demokrasi ama hangi sınıf için demokrasi” sorgulaması bile kavramın uçuk ve anlamlandırılamaz bir uydurma olduğu gerçeğini yeterince ifade etmiyor.

Perşembe, 04 Mayıs 2017 09:11
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın siyasette gündemi değiştiren önerisi hakkında Ahmet Türk'ten açıklama geldi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı görevinden alınan, eski DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın Meral Akşener’in de yer aldığı birlik önerisine yanıt verdi.

Çarşamba, 03 Mayıs 2017 13:46
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin aldığı Türkiye'yi siyasi denetime sokma kararına ilişkin konuşan HDP'li vekil Ertuğrul Kürkçü, oylamada "evet" oyu vermelerine ilişkin, "Bu kararı böyle verdiğimiz için kendimizle gurur duyuyoruz. Memnunuz böyle yaptığımız için. Biz görevimizi yaptık" dedi.

HDP’li Ertuğrul Kürkçü, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin Türkiye’yi tekrar siyasi izleme sürecine alması yönünde "evet" oyu kullanmalarına ilişkin "Bu kararı böyle verdiğimiz için kendimizle gurur duyuyoruz. Memnunuz böyle yaptığımız için. Biz görevimizi yaptık. Türkiye halklarının demokrasi yolundaki ilerleyişine yeni bir katkıda bulunduğumuzdan eminiz" açıklamasında bulundu.

Perşembe, 25 Mayıs 2017 08:56
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP'li muhaliflerden Meral Akşener ile bir görüşme gerçekleştireceğini açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sözcü gazetesini ziyaret etti. Burada bir açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, “Türkiye'yi dört büyük kopuş bekliyor. Önümüzde bir parti devleti var ve ülkede hukuk, demokrasi yok'' dedi.

Meral Akşener ile de ülke gündemine ilişkin bir görüşme yapacağını açıklayan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

Perşembe, 11 Mayıs 2017 13:56
Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Sekreteri Mele Bahtiyar, Irak merkezi hükümetinin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) referandum yapmasını önleyemeyeceğini söyledi.

Mesut Barzani'nin danışmanı Muhammet Hacı, Kürt bölgesi için yapılacak bağımsızlık referandumunun Ağustos ayında gerçekleşeceğini düşündüğünü belirtmişti.

Cuma, 12 Mayıs 2017 10:09
Eski Abd Dışişleri Bakanı ve eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Condeleezza Rice, ABD'nin Irak işgali ile ilgili olarak "Biz Irak'a demokrasiyi getirmek için değil, Saddam Hüseyin'i devirmek için gittik" ifadelerini kullandı.

Eski Başkan George W. Bush döneminde önce Ulusal Güvenlik Danışmanı, ardından da 2005-2009 yılları arasında ABD Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Rice, 2003'teki Irak işgali ya da 2001'deki Afganistan işgalinin, bu ülkelere demokrasi getirme amaçlı yapılmadığını söyledi.

Pages