4 sonuçtan 1 - 4 arası gösteriliyor
Salı, 25 Nisan 2017 01:00
Oğuz Oyan

Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde (aslında ikinci tura kalma yarışında), ikinci tur adaylığına kesin gözüyle bakılan Milli Cephe (FN) lideri Marine Le Pen’in (%21,7) dışında ipi göğüsleyen diğer adayın bağımsız/merkezci Emmanuel Macron (%23,8) olması, Fransa ve Avrupa burjuvazisine ve merkez sağ-sol siyasetlerine şimdilik rahat bir nefes aldırmış görünüyor.

Salı, 18 Nisan 2017 01:00
Oğuz Oyan

Pazar günü ‘parlamenter rejim’ ile ‘başkanlık rejimi’ arasındaki bir tercihten fazlası oylandı. Oylama, ‘melez demokrasi’ ile ‘otokrasi’ arasında bir tercih miydi? Böyle de denilebilir belki ama tam olarak bu bile değil.

Salı, 11 Nisan 2017 01:00
Oğuz Oyan

Başlıktaki ifadenin doğrusu “bahane uydurmak”tır. Ama bir siyasi rejimi tepetaklak edecek önemde bir Anayasa değişiklik paketinin gerekçesine bakılınca, başlıktakinden daha iyi bir ifade bulmak zordur.

Salı, 04 Nisan 2017 00:45
Oğuz Oyan

Başlığı şöyle de tamamlayabiliriz: Aşırı güç baştan çıkarır, özellikle de cehalete eşlik ediyorsa. Gerçi bu eklemeyi yapmadan da, gücün fazlasının her zaman yönetim sorunlarına yol açtığı, siyasette ise denetimsiz güç kullanımının -iktidar partileriyle ve liderleriyle sınırlı kalmaksızın- otoriterleşme eğilimlerini beslediği bilinir.