20 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 23 Mart 2017 08:40
David Rockefeller'ın 102 yaşında ölmesinin ardından hazırladığımız haberimizin ikinci bölümü ailenin genelde dünya gericiliğiyle, özelde ise Türkiye'deki islamcı hareketlerle girdiği ilişkiye odaklanıyor.

Dün kaldığımız yerden devam edelim. 

Pazar, 12 Mart 2017 11:30
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından Hollanda'ya tepki gösterdi. Kalın, Hollanda'nın tavrını "Avrupa demokrasisi için kara bir gün" olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter'dan yaptığı açıklamalarda Hollanda'nın verdiği kararları eleştirdi.

Kalın İngilizce ve Türkçe yazdığı Tweet'lerde şu ifadeleri kullandı:

Perşembe, 30 Mart 2017 10:16
AKP'li gazetecilerden Abdurrahman Dilipak, önceki gün katıldığı bir toplantıda Cemaat'in CIA projesi olduğunu söylerken, 1991'de Gülen'in yanına iki kişi istendiğini, birisinin de kendisi olduğunu ileri sürdü. Dilipak bununla da kalmadı, eski CIA direktörü Graham Fuller’in kendisiyle görüştüğünü söyledi. Dilipak'ın bu itirafları, daha önce yaptığı AKP itiraflarını ve Ali Bulaç'ın açıklamalarını akıllara getirdi.

ABD'nin Türkiye'de islamcı hareketlerle ilişkisinin boyutuna ilişkin her gün yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ederken, bu hareketlerin kuruluş ve yeniden kuruluş işlemlerindeki etkisi de bizzat islamcı isimler tarafından itiraf edilmeye devam ediyor...

Çarşamba, 08 Mart 2017 17:33
Almanya’nın iç istihbarat servisi olan Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen Türkiye kökenli gruplar arasındaki gerilim nedeniyle endişeli olduklarını açıkladı.

Başkent Berlin'de bir açıklama yapan Alman iç istihbarat servisi olan Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maaßen, PKK taraftarlarıyla milliyetçi Türkler arasındaki çatışmaların tırmanabileceğini, her iki tarafta da "yüksek vurma gücü olan bir potansiyel” bulunduğunu belirtti.

Cumartesi, 04 Mart 2017 11:25
Iraklı Kürt güçleri tarafından yakalanan bir IŞİD militanı, 200'ün üzerinde Ezidi kadına tecavüz ettiği söylerken, "Genç erkeklerin buna ihtiyacı var" diyerek pişman dahi olmadığını gösterdi.

Iraklı Kürt Peşmerge güçleri, geçen Ekim ayında Kerkük'e saldıran Irak-Şam İslâm Devleti (IŞİD) militanları ile mülakat izni verdi.

Reuters'in konuştuğu 21 yaşındaki IŞİD'li Amar Hussein, hapishane hücresinde "daha iyi bir insan olmak için sürekli Kuran okuduğunu" söylüyor.

Pazartesi, 13 Mart 2017 01:00
İlker Belek

Bugünün konusu aslında Erdoğan-Putin zirvesiydi, erteliyoruz, zira Hollanda skandalı dikkat göstermeye değer bir konu.

Pazartesi, 06 Mart 2017 15:21
Hamas'taki liderlik değişiminden sonra, örgütün yeni bir "siyasi gündem" belirleyeceği söyleniyor. FKÖ'ye katılmak ve "Judaizm ile Siyonizmi birbirinden ayırmak" da bu gündemler arasında yer alıyor.

Gazze'yi yöneten Filistinli örgüt Hamas'ta liderlik değişiminden sonra yeni bir "siyasi gündem" belirleneceği belirtiliyor.

Ma'an News'in haberine göre, Yahya Sinvar'ın geçen ay Hamas Siyasi Bürosu liderliğine seçilmesinin ardından, tüm örgütün liderliği konusunda gizli oylamalar yapılıyor.

Pazartesi, 27 Mart 2017 12:15
Osman Çutsay

Mecbur kaldıkları için, yoksa başka hesaplar kurgulayacak bir beyin kapasitesine sahip değiller. Türkiye’nin İslamcılarından söz ediyoruz.

Pazartesi, 27 Mart 2017 11:32
Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi sözcülerinden soL Portal yazarı, gazeteci Orhan Gökdemir üç günlük Almanya turunu tamamladı.

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi Almanya İnisiyatifi tarafından düzenlenen ''Orhan Gökdemir ile Aydınlanma Panelleri'' etkinliğinin ilk ayağı Hamburg'da 24 Mart'ta HAAK-BİR derneğinde yoğun ilgiyle karşılandı.

Pazartesi, 13 Mart 2017 13:21
El Bab’ı IŞİD’den kurtarma konusunda başarıya ulaşmış olsa da, Türk koalisyonunun operasyonu daha önemli denebilecek diğer amacına ulaşmayı başaramadı. Bu amaç, Kürtlerin kuzeydoğu Suriye’de ellerinde tuttukları bölgeleri, rejimin elindeki Halep civarındaki bölgelerle birleştirmesini engellemekti. PYD, YPG ve Şam arasında açıkça yürüyen işbirliği düşünüldüğünde, bu gelişme Türkiye çıkarlarını doğrudan tehdit etmekte.

soL'un notu: TSK ve desteklediği cihatçı grupların El Bab operasyonu, askeri olarak başarıya ulaşmış gibi görünüyor. War Is Boring'de yazan Tom Cooper, Ankara için durumun pek de parlak olmadığı bir tablo çiziyor.

Cumartesi, 11 Mart 2017 08:45
Aydemir Güler

AKP’nin Suriye’ye nasıl ve neden balıklama atladığını hatırlayalım. O zamanki Amerikan rüyasına göre Arap Baharı’nın demokrasi sloganları ılımlı İslam’ın yeşil pankartlarına yazılacaktı. İhale açıldığını duyan Erdoğan keseyi olabildiğince açtı. Kendince bir mantığı vardı ama olmadı.

Salı, 21 Mart 2017 01:15
Oğuz Oyan

Hedefe ulaşmak için "papaz kıyafeti" dâhil her kalıba girmeyi göze almış bir radikal İslamcı hareketle 15 yıldır karşı karşıyayız. Eğilip bükülmelerinde, hakikatleri eğip bükmelerinde, sürekli ittifak tazelemelerinde, eski dostları sonradan düşman bellemelerinde (veya tersi), hayal güçlerinin marazi anlamda sınır tanımazlığında şaşılacak bir durum yok.

Salı, 14 Mart 2017 00:45
Oğuz Oyan

İktidar her zamanki yöntemlerini uyguluyor. Seçimleri “düşman imgesi” üzerinden yürütüyor. Eğer güçlü bir hasımla karşıtlık oluşmamışsa, bunu yaratıyor. İçerde bugünün siyasi çekişmelerinde yeterince düşmanlaştırıcı öğe bulamazsa, geçmişi kurcalıyor, o da aşınınca dış düşmanlıkları körüklüyor.

Salı, 07 Mart 2017 01:00
Orhan Gökdemir

1820-1920 arasındaki yüzyıl, Osmanlı üst egemen sınıfını büyük ölçüde gayrimüslimlerin oluşturduğu bir yüzyıldır. 1826’da gerçekleşen Vaka-i Hayriye’de Yeniçerilerle birlikte düştüler; Osmanlı Yahudileri dışındadır. Ermeniler içinde, Rumlar tepesindedir. Bu yüzyıl boyunca Osmanlı kırsalındaki fukara gayrimüslimler göçüp gitti. Şehirlere ise bir zengin gayrimüslim akını oldu.

Salı, 14 Mart 2017 00:45
Orhan Gökdemir

Seçim veya referandum, her neyse, gerçekleşmesi basit varsayımlara bağlı. Birincisi, oy verme güvenliği olacak. Kimse şu veya bu şekilde oy kullanmaya zorlanmayacak, oy kullandığı için suçlanmayacak, şiddete maruz kalmayacak. İkincisi, oy kullanmayı güvence altına alan tarafsız kurumlar olacak. Bağımsız mahkemeler, “yüksek” Yüksek Seçim Kurulu ve bağımsız basın sözünü ettiğimiz.

Pages