34 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 09 Mart 2017 13:50
"On binlerce insanın Stalin resmini sevgiyle elinde taşıması karşısında hayretini gizleyemeyenler, Sovyetler Birliği'ne duyulan özlemi, ''Rus halkının devrim yılları ile tutsaklığı'' olarak görmeyi tercih ediyorlar. Hangisi ''ideolojik fanatizm'', karar vermesi zor olmasa gerek..."

Bunca karşı devrimci çabaya rağmen Rusya'da Stalin ve bolşevizm sevgisinin azalmamış olması batı basınında kaygı ile izleniyor.

8 Mart eski Rus takviminde 23 Şubat'a denk düştüğü için tarihe ''Şubat Devrimi'' olarak geçen ve bin yıllık çarlığın yerinden sökülüp atıldığı, 300 yıllık Romanov hanedanının sonlandırıldığı bu devrim sessizce geçiştirildi.

Cuma, 17 Mart 2017 17:30
Özgür Şen

Dünya değişecek, Türkiye de... Dünya kapitalizminin eskisi gibi yürümeyeceğini artık yalnızca biz söylemiyoruz. Yaşanılan büyük krizi tespit edenler de bir avuç solcudan ibaret değil.

Salı, 07 Mart 2017 09:15
Ekin Koç

Hukuk kavramı burjuva hukukçular tarafından çok tartışıldı. Hâlâ da tartışılmaya devam ediliyor. Hukukun ne olduğu, ne işe yaradığı gibi konularda fikir birliğine varılmış değil. Oysa Marksistlerin kapsamlı bir hukuk tanımlaması ile ilgili pek bir dertleri olmadı.

Pazar, 26 Mart 2017 15:45
İsmail Sarp Aykurt

Her şeyin birbiri içerisine geçtiği ‘girift' bir dönemden geçiyoruz. Siyasi baskının dozajının arttığı ve yanlış ile doğrunun benzer düzlemlerde aksettirilmeye çalışıldığı dönemler bunlar.

Pazartesi, 13 Mart 2017 01:00
İlker Belek

Bugünün konusu aslında Erdoğan-Putin zirvesiydi, erteliyoruz, zira Hollanda skandalı dikkat göstermeye değer bir konu.

Cumartesi, 25 Mart 2017 19:00
Hukukta Sol Tavır Derneği, bundan 39 yıl önce ülkücü katil İbrahim Çiftçi tarafından katledilen yurtsever savcı Doğan Öz'ü andı.

Hukukta Sol Tavır Derneği, 24 Mart 1978'de ülkücü katil İbrahim Çiftçi tarafından öldürülen Ankara Cumhuriyet Savcısı Doğan Öz'ü, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir etkinlikle andı.

Pazar, 19 Mart 2017 10:37
Eski Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, “zenginler fakirlere, fakirler de zenginlere güvenmiyor, Hollandalılar Türklere güvenmiyor" diye konuştu.

Avrupa Komisyonu 1. Başkan Yardımcısı ve , eski Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans Türkiye’nin ülkesine yönelik “Nazi” suçlamasını, “Türkler 2. Dünya Savaşı’nı yaşamadılar, belki bu nedenle bu kelimenin ağırlığını anlamadılar” ifadesiyle değerlendirdi.

Salı, 21 Mart 2017 10:28
"Bugün üzerinde konuşulan, gösterişli zirvelerde zerk edilen futbol muhabbetleri, sporun kimlerin oyuncağı haline geldiğini, hangi sınıfın elinde olduğunu ve bu sınıfın üyelerini açıkça göstermektedir."

Futbolun bir "direniş" olduğundan bahsettiler aralarında yaptıkları "futbol" zirvesinde. Kime göre ve neye direniştir futbol? Evet, futbolun bazı dönemlerde bir direniş haline dönüştüğünü, kimi zamanlar futbol oynayarak mücadele edildiğini biliyoruz.

Pazar, 26 Mart 2017 11:13
"Max için söylenebilecek son bir şey belki de onun, insanın, özellikle de genç bir insanın, Marksizm ile, Leninizm ile, proletarya ve devrim düşüncesi ile en güzel buluşmalarından birini temsil ettiği, somutladığı ve bunların Max’teki halleriyle insanlığın belleğine kalıcı olarak yerleşmiş olduklarıdır. Komünizm, insanlığın gençliğidir. Max bunu kendisinde çok güzel somutladığı için de kalıcı ve güzel. Onu belki de bu nedenle çok seviyoruz. Yaşarken –en çok da ruhsal olarak– öldürülmüş bir gençlik olmayıp, ölümsüz bir gençlik, komünist gençlik olduğu için."

Genç İngiliz Marksisti Max Edwards’ı (1999-2016), geçtiğimiz yılın Mart ayında yitirmiştik. “Anonim Devrimci” imzasıyla, bir yılı aşkın bir süre haftalık yazılar yazdığı blogunu ölümüne birkaç ay kala kitaplaştırmıştı Max. Ve kitabını “Uluslararası Proletarya’ya” ithaf etmişti. Kıpkızıl bir kitaptı bu.

Pazartesi, 27 Mart 2017 08:32
Türkiye referanduma giderken Samsun'da Aydınlanma Hareketi'nin çağrısıyla ''Gerici Çete Düzenine Hayır'' başlıklı bir toplantı düzenlendi. Atakum ilçesindeki Türk-iş Eğitim Tesisleri'nde gerçekleşen etkinliğe soL yazarları Serpil Güvenç ve Mehmet Kuzulugil konuşmacı olarak katıldılar.

Aydınlanma Hareketi, referandum öncesi "Hayır" çalışmalarını sürdürüyor.

Pazartesi, 20 Mart 2017 01:00
İlker Belek

CHP’nin “hayır” stratejisini “tek adam rejimi”ni engellemeye kilitlediği tam olarak netleşti.

Öte yandan, kendisini sosyalist olarak tanımlayan çevrelerin hemen tamamı da, kısmen farklı anlamlandırmalarla olsa bile, aynı angajman içindeler.

Bunlardan farklıyız.

***

Perşembe, 16 Mart 2017 02:30
Ahmet Çınar

“Dile piercing taktırmak caiz midir” sorusunu uzun uzadıya yanıtladıktan sonra, “Kocam sinirlenince gardırobu yumrukluyor, ne yapmam lazım” diyen bir kadına akıl veren, hemen ardından “Mars’taki suyla alınan abdestin geçerli olup olmadığı” meselesini irdeleyen, bin beş yüz yıl önce yaşanıp yaşanmadığı belli bile olmayan diyalogları ekolu mikrofonundan “şimdiki zamanın

Pazartesi, 06 Mart 2017 01:00
İlker Belek

Yine diyorum. Zira, 2013 Haziran halk ayaklanmasını izleyen bir yıl içinde Mansur’u (Mart 2014) Ankara belediye, Ekmeleddin’i cumhur (Ağustos 2014) reisi adayı göstererek bu konudaki performansını kanıtlamıştı.  

Bu iki hamle düzen ve AKP açısından hayat öpücüğü gibiydi. Haziran’da patlamış umudun bitirilmesine hizmet etmişti.

Cumartesi, 04 Mart 2017 08:00
Aydemir Güler

Yan yana getirelim bugüne kadar memleketin haline dair söylediklerimizi.

Bir: Türkiye bir şeriat ülkesine dönüştürülmek istendi. Ama olmadı. Dikkat edin; “deneniyor”, “sürüyor” demiyorum; bu iş olmadı. Çünkü memleketin yarısını değil, yarısından çok fazlasını yok etmeleri gerekiyor. Olmaz. Son zamanların tehdit argümanı iç savaşla da olmaz.

Perşembe, 02 Mart 2017 10:15
Burcu Başak

Pages