40 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 15 Mart 2017 08:45
Ahmet Say

Okurlarım bilir: Bu köşede, yurdumuzda sürdürülmekte olan gündelik siyasetle ilgili konulara girmekten hoşlanmıyorum. Ancak, olaylara benim bu tür yaklaşımım, ülkenin genel siyasal durumunu göz ardı ettiğim anlamına da gelmez.

Salı, 21 Mart 2017 20:29
Venezuela'nın İngiltere büyükelçisi, Karl Marx'ın mirasını, Venezuela hükümeti olarak taşındığını vurguladı.

Venezuela'nın İngiltere büyükelçisi, Karl Marx'ın mirasını, Veneuela hükümeti olarak taşındığını vurguladı.

Büyükelçi Rocio Maneiro; "Karl Marx'ın radikal fikirleri, Latin Amerika'nın devrimci fikirler ve Venezuela'nın Bolivarcı devrimi içinde köklü bir yanıt buldu" dedi.

Perşembe, 16 Mart 2017 21:08
Türkiye Komünist Gençliği, 16 Mart 1978'de İstanbul Üniversitesi'ndeki saldırıda yaşamını yitiren devrimci öğrencileri andığı bir açıklama yayınlayarak, üniversitelerde son zamanlarda sıklaşan saldırılara karşı sınıf siyasetinin yükseltilmesi çağrısını yaptı.

Türkiye Komünist Gençliği (TKG), 16 Mart 1978'de İstanbul Üniversitesi'ndeki saldırıda yaşamını yitiren devrimci öğrencileri andığı bir açıklama yayınlayarak, üniversitelerde son zamanlarda sıklaşan saldırılara karşı sınıf siyasetinin yükseltilmesi çağrısını yaptı.

TKG'nin açıklaması şöyle;

Cuma, 17 Mart 2017 11:28
Küba, bin Kolombiyalı gence Küba’da tıp eğitimi almaları için öğrenim bursu verecek. Burs alacak olan öğrenciler Kolombiya hükümeti ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri-Halk Ordusu (FARC-EP) tarafından belirlenecek.

Küba, bin Kolombiyalı gence ülkede tıp eğitimi verecek. Granma’nın haberine göre Küba Cumhuriyeti Kolombiya Büyükelçisi Jose Luis Ponce, bursun yılda 200 öğrenci olmak üzere toplam beş yılda kullandırılacağını, bu öğrencilerin 100’ünü FARC-EP’nin, 100’ünü Kolombiya hükümetinin belirleyeceğini ifade etti.

Çarşamba, 15 Mart 2017 15:03
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Mart 2017 İşszilik ve İstihdam Raporu'nu yayınladı. Rapora göre, bir yılda işsizlere 670 bin yeni işsiz katıldı. Resmi işsiz sayısı 3 milyon 872 bine yükselirken, geniş tanımlı gerçek işsiz sayısı 7 milyona yaklaştı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in 15 Mart 2017 günü açıkladığı Aralık 2016 dönemi Hane Halkı İşgücü Araştırması sonuçlarını değerlendirdi.

DİSK-AR, araştırmasının sonuçlarını şöyle özetledi: 

Cuma, 10 Mart 2017 12:14
Venezuela'daki 'Anti-emperyalist Gün' kutlamaları çerçevesinde binlerce kişi Caracas'taki Paseo Los Proceres anıtında toplandı.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro Perşembe günü Venezuela'daki 'Anti-emperyalist Gün' kutlamaları çerçevesinde Caracas'taki Paseo Los Proceres anıtında halkla bir araya geldi.

Venezuela, neredeyse 20 yıldır ABD liderliğindeki karşı-devrimci güçlere direniyor.

'Anti-emperyalist Gün'den görüntüler şu şekilde:

Cuma, 31 Mart 2017 01:00
Mesut Odman

Şu referandum olayı bu kadar yaklaşmışken böyle “havai” konuları gündeme getirmek de neyin nesi diyenlerdenseniz, başka türlü de anlatılabilir, bu kadar hayat memat meselesi olan, biraz daha gençlerin anlayıp kullanabileceği deyişle, ölüm kalım sorunu olan bir konu varken ortada, kimseyi ilgilendirmeyen hayali mevzulara dalmanın alemi yok biçiminde art arda sıralanmış sözcükler size anlamlı ve

Perşembe, 09 Mart 2017 20:35
Cinsiyetçi söylemleri olan Polonyalı vekil Janusz Korwin-Mikke'nin görevden alınması için 700 bin imza toplandı.

Polonyalı Avrupa Parlamentosu vekili Janusz Korwin-Mikke'nin görevden alınması için başlatılan kampanyaya 700 bin kişi imza attı.

Perşembe, 09 Mart 2017 11:27
Türkiye Komünist Partisi Almanya Örgütü'nün de içinde bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Berlin sokaklarında buluştu.

Almanya Berlin'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü eylemi vardı. 

TKP Almanya Örgütü, DKP, SDAJ ve kadın örgütlerinin katıldığı eylemde yapılan konuşmalarda, cinsiyet eşitsizliğinin sınıf eşitsizliğine paralel varlığını sürdürdüğü, Almanya'da ortalama yüzde 21 oranında kadınların erkeklere oranla daha az kazandığı belirtidi.

Perşembe, 02 Mart 2017 10:15
FARC üyelerinin silah bırakma süreci başladı. Gerillalar ve Birleşmiş Milletler gözlemcileri, imha edilmeleri için silahların envanterini çıkartıyor.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), silah bırakma sürecini başlattı. Hem FARC liderleri hem de Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, süreci "tarihsel" olarak nitelerken, gerillalar ve Birleşmiş Milletler gözlemcileri, imha edilecek silahların envanterini çıkartmaya başladı.

FARC ile anlaşmaya varan Santos, Nobel Barış Ödülü kazanmıştı. 

Perşembe, 30 Mart 2017 11:08
“Küba Beşlisi”nden Fernando Gonzalez Llort, Küba Dünya Halklarıyla Dostluk Enstitüsü başkanlığına seçildi.

Dünyanın “Küba Beşlisi” olarak tanıdığı beş Kübalı kahramandan biri olan Fernando Gonzalez Llort, Küba Dünya Halklarıyla Dostluk Enstitüsü başkanlığına seçildi.

Küba Dünya Halklarıyla Dostluk Enstitüsü’nde (ICAP) dün gerçekleşen görev değişikliği sonucunda enstitü başkanlığını sekiz yıldır başarıyla sürdüren Kenia Serrano Puig, görevini Fernando Gonzalez Llort’a devretti.

Pazar, 12 Mart 2017 21:18
Geçtiğimiz kasım ayında yitirdiğimiz Aykut Göker, Ankara'da dostları tarafından anıldı.

Geçtiğimiz kasım ayında yitirdiğimiz Aykut Göker Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde dostları tarafından düzenlenen bir etkinlikle anıldı. 

Cuma, 31 Mart 2017 09:45
Çınar Çimen

7 Haziran 2015'teki seçimlerde halkımızı boş ve yalandan vaatler ile Türkiye kapitalizmi ve AKP Türkiye'si ile uzlaştırmaya calışan, halkımızın AKP'ye giderek artmakta olan öfkesinin ve bundan dolayı oluşan kitlesel enerjinin halkın örgütlü mücadelesine evrilmesini engelleyip, düzen içi "çözümlere" (aslında çözümsüzlüklere ve kaosa) kanalize eden ve bu bağlamda 7 Haziran seçimlerini "ülkenin AK

Pazartesi, 27 Mart 2017 12:15
Osman Çutsay

Mecbur kaldıkları için, yoksa başka hesaplar kurgulayacak bir beyin kapasitesine sahip değiller. Türkiye’nin İslamcılarından söz ediyoruz.

Cuma, 24 Mart 2017 01:00
Rıfat Okçabol

Toplumun çağ dışında kalmasını önlemek için, HAYIR demeliyiz.

Pages