16 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 09 Mart 2017 13:50
"On binlerce insanın Stalin resmini sevgiyle elinde taşıması karşısında hayretini gizleyemeyenler, Sovyetler Birliği'ne duyulan özlemi, ''Rus halkının devrim yılları ile tutsaklığı'' olarak görmeyi tercih ediyorlar. Hangisi ''ideolojik fanatizm'', karar vermesi zor olmasa gerek..."

Bunca karşı devrimci çabaya rağmen Rusya'da Stalin ve bolşevizm sevgisinin azalmamış olması batı basınında kaygı ile izleniyor.

8 Mart eski Rus takviminde 23 Şubat'a denk düştüğü için tarihe ''Şubat Devrimi'' olarak geçen ve bin yıllık çarlığın yerinden sökülüp atıldığı, 300 yıllık Romanov hanedanının sonlandırıldığı bu devrim sessizce geçiştirildi.

Cumartesi, 25 Mart 2017 19:00
Hukukta Sol Tavır Derneği, bundan 39 yıl önce ülkücü katil İbrahim Çiftçi tarafından katledilen yurtsever savcı Doğan Öz'ü andı.

Hukukta Sol Tavır Derneği, 24 Mart 1978'de ülkücü katil İbrahim Çiftçi tarafından öldürülen Ankara Cumhuriyet Savcısı Doğan Öz'ü, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir etkinlikle andı.

Pazar, 19 Mart 2017 10:37
Eski Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, “zenginler fakirlere, fakirler de zenginlere güvenmiyor, Hollandalılar Türklere güvenmiyor" diye konuştu.

Avrupa Komisyonu 1. Başkan Yardımcısı ve , eski Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans Türkiye’nin ülkesine yönelik “Nazi” suçlamasını, “Türkler 2. Dünya Savaşı’nı yaşamadılar, belki bu nedenle bu kelimenin ağırlığını anlamadılar” ifadesiyle değerlendirdi.

Salı, 21 Mart 2017 10:28
"Bugün üzerinde konuşulan, gösterişli zirvelerde zerk edilen futbol muhabbetleri, sporun kimlerin oyuncağı haline geldiğini, hangi sınıfın elinde olduğunu ve bu sınıfın üyelerini açıkça göstermektedir."

Futbolun bir "direniş" olduğundan bahsettiler aralarında yaptıkları "futbol" zirvesinde. Kime göre ve neye direniştir futbol? Evet, futbolun bazı dönemlerde bir direniş haline dönüştüğünü, kimi zamanlar futbol oynayarak mücadele edildiğini biliyoruz.

Pazar, 26 Mart 2017 11:13
"Max için söylenebilecek son bir şey belki de onun, insanın, özellikle de genç bir insanın, Marksizm ile, Leninizm ile, proletarya ve devrim düşüncesi ile en güzel buluşmalarından birini temsil ettiği, somutladığı ve bunların Max’teki halleriyle insanlığın belleğine kalıcı olarak yerleşmiş olduklarıdır. Komünizm, insanlığın gençliğidir. Max bunu kendisinde çok güzel somutladığı için de kalıcı ve güzel. Onu belki de bu nedenle çok seviyoruz. Yaşarken –en çok da ruhsal olarak– öldürülmüş bir gençlik olmayıp, ölümsüz bir gençlik, komünist gençlik olduğu için."

Genç İngiliz Marksisti Max Edwards’ı (1999-2016), geçtiğimiz yılın Mart ayında yitirmiştik. “Anonim Devrimci” imzasıyla, bir yılı aşkın bir süre haftalık yazılar yazdığı blogunu ölümüne birkaç ay kala kitaplaştırmıştı Max. Ve kitabını “Uluslararası Proletarya’ya” ithaf etmişti. Kıpkızıl bir kitaptı bu.

Pazartesi, 27 Mart 2017 08:32
Türkiye referanduma giderken Samsun'da Aydınlanma Hareketi'nin çağrısıyla ''Gerici Çete Düzenine Hayır'' başlıklı bir toplantı düzenlendi. Atakum ilçesindeki Türk-iş Eğitim Tesisleri'nde gerçekleşen etkinliğe soL yazarları Serpil Güvenç ve Mehmet Kuzulugil konuşmacı olarak katıldılar.

Aydınlanma Hareketi, referandum öncesi "Hayır" çalışmalarını sürdürüyor.

Perşembe, 23 Mart 2017 08:40
David Rockefeller'ın 102 yaşında ölmesinin ardından hazırladığımız haberimizin ikinci bölümü ailenin genelde dünya gericiliğiyle, özelde ise Türkiye'deki islamcı hareketlerle girdiği ilişkiye odaklanıyor.

Dün kaldığımız yerden devam edelim. 

Cuma, 31 Mart 2017 11:56
Berlin Duvarı'na karşı yıllarca "özgürlük" propagandası yapan Alman devlet ve tekelleri, şimdi yeni duvarları "insanî" olarak pazarlama derdinde...

Zamanında Berlin Duvarı konusunda en keskin eleştirileri yapan Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinin üst düzey yöneticisi olup ülkenin sayılı inşaat şirketleri arasında sayılan BAUER AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı Thomas Bauer, ABD hükümetinin Meksika sınırına örmeyi düşündüğü 21 bin kilometrelik duvar ihalesine başvuran 700 şirket arasında çıkınca ülke kamuoyu yapılan iş etik mi diye ikiye b

Perşembe, 02 Mart 2017 16:12
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Saray'da düzenlenen sempozyumda ''Şu anda Suriye’de şehitler verdik, ÖSO şehitler verdi. Ama bizler Suriye’de 3000’e aşkın DEAŞ’lıyı da öldürdük. Ve buna devam edeceğiz çünkü bunlar bizim için tehdi oluşturuyor'' dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen Ombudsmanlık Sempozyumu'nda konuşuyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Çarşamba, 15 Mart 2017 07:06
Hollanda ile yaşanan krizin ardından AKP bugün Hollanda'da yapılacak seçimlerin sonuçlarını merakla bekliyor.

Yaklaşık 13 milyon Hollandalı seçmen bugün sandık başına gidiyor. Toplam 28 partinin seçim listesinde yer aldığı ülke, tarihinin hemen hiç bir döneminde koalisyonsuz hükümet görmedi. Bugün gerçekleşirilecek seçimden de 14 partinin Hollanda Parlementosu'na (''Tweede Kamer'') gireceği tahmin ediliyor.

 

Salı, 07 Mart 2017 11:44
13 Avrupa Komünist Gençlik Örgütü, Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'nin yüzüncü yılı üzerine ortak açıklama yaptı. 24-26 Şubat'ta İstanbul'da gerçekleşen 13'üncü MECYO'nun katılımcısı olan imzacı örgütler Türkiye Komünist Gençliği ile dayanışma içinde olduklarını belirttiler.

24-26 Şubat'ta İstanbul'da gerçekleşen 13'üncü Avrupa Komünist Gençlik Örgütleri Toplantısı'nın (MECYO) ardından, 13 Avrupa Komünist Gençlik Örgütü, Büyük Ekim Sosyalist Devrimi'nin yüzüncü yılı nedeniyle ortak bir açıklama yaptı.

Salı, 28 Mart 2017 07:02
Avukat Müjde Tozbey Erden, üstlendiği davaları, yasaların kadınları ve çocukları mağdur kılan boşluklarını, AKP'li yılların istismar suçluları için tarif ettiği "cenneti" soL'a anlattı.

Müjde Tozbey Erden, istismara uğrayan kız çocuklarının, kadınların avukatı. Hiç de kolay olmayan bir kentte, Van'da, devletin unuttuğu, hatta çoğu örnekte mağduriyetlerini şiddetlendirdiği bu insanları savunuyor, istismar suçlularının cezasızlıkla ödüllendirilmesine engel olmaya çalışıyor.

Perşembe, 23 Mart 2017 15:53
"Bu yazıda, 11 adaylı başkanlık yarışında bu denli öne çıkan ve son dönemde Fransa genelinde büyük bir güç kazanan Milli Cephe’nin geçmişine ve parti içindeki tartışmalara değineceğiz..."

Fransa’nın aşırı sağcı partisi Milli Cephe’nin (Front National) başkan adayı Marine Le Pen’in seçimlerde ikinci tura kalmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hatta şu an belli olmayan şey, Marine Le Pen’in ikinci turdaki rakibinin kim olacağı... Bu noktada François Hollande hükümetinin eski ekonomi bakanı merkez sağcı Emmanuel Macron diğer rakiplerin önünde gözüküyor.

Çarşamba, 22 Mart 2017 09:18
David Rockefeller'ın 102 yaşında ölmesinin ardından gözler ABD'nin en zengin ve en etkili aileleri arasında yer alan Rockefellerlar'a çevrildi. Biz de bu ailenin Türkiye'yle ve bölgemizle olan ilgisine dair kısa bir araştırma hazırladık. Haberimizin dinci gericilikle Rockefeller hanedanı arasındaki ilişkiye odaklanan ikinci bölümünü yarın yayınlayacağız.

Rockefellerlar asla sıradan bir zengin aile olmadı. Pek çok kaynakta da söylendiği gibi ABD'nin bir kraliyet ailesi olarak nitelenmeye en yakın ailesi Rockefellerlar'dı. Bu nedenle Rockefeller Ailesi'nin sık sık bir "hanedan" olarak nitelendirilmesine şaşmamak gerekir.

Pazartesi, 20 Mart 2017 10:11
Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali’nin 19'uncusu bu yıl Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşecek. Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY) Başkanı Nikolas Papadimitriou, festivalin tarihsel anlamı ve önemi üzerine bir açıklama yayımladı.

Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali’nin (WFYS) ilki, 1947’de Prag’da “Gençler uluslararası işbirliği ve ülkelerin yeniden inşasına katkıda bulunuyor” sloganıyla 71 ülkeden delegenin ve faşizme karşı mücadele eden insanların katılımıyla gerçekleşmişti.

Pages