19 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 29 Mart 2017 09:00
Aydemir Güler

Bu düzende demokrasi denen şey bir tuhaf oluyor. Birkaç hafta sonra bir oylama yapılacak ve taraflardan biri şu ana kadar defalarca ters bulduğu sonucu tanımayacağını açıkladı. Hayır çıkarsa iç savaş olurmuş, silahları kuşanırlarmış, hayır’cılar vatan hainiymiş, alayı teröristmiş… Silah teşhir veya ima eden tosuncukların mesajlarına bir noktadan sonra gülüp geçmek mümkün.

Çarşamba, 08 Mart 2017 09:00
Kadir Sev

Tayyip Erdoğan, 2 Mart 2017 günü, Kamu Denetçiliği Kurumunun düzenlediği Uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumunda bir konuşma yaptı. Konuşmasındaki şu vurgular özellikle dikkati çekiyordu.

Pazartesi, 27 Mart 2017 12:15
Osman Çutsay

Mecbur kaldıkları için, yoksa başka hesaplar kurgulayacak bir beyin kapasitesine sahip değiller. Türkiye’nin İslamcılarından söz ediyoruz.

Salı, 14 Mart 2017 00:45
Oğuz Oyan

İktidar her zamanki yöntemlerini uyguluyor. Seçimleri “düşman imgesi” üzerinden yürütüyor. Eğer güçlü bir hasımla karşıtlık oluşmamışsa, bunu yaratıyor. İçerde bugünün siyasi çekişmelerinde yeterince düşmanlaştırıcı öğe bulamazsa, geçmişi kurcalıyor, o da aşınınca dış düşmanlıkları körüklüyor.

Salı, 21 Mart 2017 01:15
Orhan Aydın

-Bu günlerde bir tek Diyarbakır ve ötesini bilmiyorum, yüreğim gibi kanayan o coğrafyanın dışında hangi kente gittiysem, yer gök ‘evet’ pankartlarıyla, afişleriyle donatılmış. Nerden bu yoğurdun bolluğu?

-AKP devletin tüm olanaklarını kullanıyor deniyor ağabey. Halka, işçilere, emekçilere gelince ‘yok’ denen kaynaklar nasıl oluyorsa yaratılıyor!

Pazartesi, 20 Mart 2017 01:00
İlker Belek

CHP’nin “hayır” stratejisini “tek adam rejimi”ni engellemeye kilitlediği tam olarak netleşti.

Öte yandan, kendisini sosyalist olarak tanımlayan çevrelerin hemen tamamı da, kısmen farklı anlamlandırmalarla olsa bile, aynı angajman içindeler.

Bunlardan farklıyız.

***

Cumartesi, 18 Mart 2017 01:15
Erhan Nalçacı

Oyunun kuralları şöyle: Yarışmacıların karşısında beş altı aktör rol yapar ve her biri diğerinin ne kadar faşist olduğunu kanıtlamaya çalışır. Esas faşisti bulan oyuncu oyunu kazanır.

Son bir iki hafta içinde soluksuz bir şekilde bu oyunun yarışmacıları olduk ve esas faşisti bulmaya çalıştık.

Pazartesi, 13 Mart 2017 01:00
İlker Belek

Bugünün konusu aslında Erdoğan-Putin zirvesiydi, erteliyoruz, zira Hollanda skandalı dikkat göstermeye değer bir konu.

Cumartesi, 11 Mart 2017 08:45
Aydemir Güler

AKP’nin Suriye’ye nasıl ve neden balıklama atladığını hatırlayalım. O zamanki Amerikan rüyasına göre Arap Baharı’nın demokrasi sloganları ılımlı İslam’ın yeşil pankartlarına yazılacaktı. İhale açıldığını duyan Erdoğan keseyi olabildiğince açtı. Kendince bir mantığı vardı ama olmadı.

Pazartesi, 13 Mart 2017 01:00
Osman Çutsay

Avrupa değil de “Almanya Avrupası” diyelim: Şimdi bu “farklı hızlardan oluşan” tuhaf yapıyla on yıllardır dünya emperyalist sistemi içinde onun uhdesine bırakılan ve eşitsiz gelişmeyi adeta yeniden doğrulayan Türkiye arasında bir kirli cepheleşme yaşıyoruz.

Cuma, 10 Mart 2017 01:00
Mesut Odman

Komünistlerin murat ettiği eşitlikten söz etmiyorum elbette. Burjuva devrimleriyle ortaya çıktığı söylenebilecek “yasalar karşısında eşitlik” de değil gündeme getireceğim. Biraz sonra değineceğime bir tür şaka gözüyle de bakılabilir; ne de olsa, koca koca unvanları adlarının önünde taşıyanların sokaktaki çaresiz yurttaş ile bu kadar benzeşmesinde herhalde bir şaka payı vardır.

Perşembe, 30 Mart 2017 00:45
Ali Rıza Aydın

Yalanın zaafı, her yere dalacağını, her şeyi kontrolü altına alacağını, herkesi kandıracağını sanması. Dalamayacağı, kontrolü altına alamayacağı, kandırmayacağı şeylerin başında “gerçek” gelir.

Kapitalist, emperyalist dünya öylesine çıkmaz içinde, öylesine batak ki yalanla yönetme dışında seçeneği kalmadı. Ortakları ve maşaları olan yönetimler de ağabeylerinden geri kalır mı? 

Cuma, 03 Mart 2017 01:15
Rıfat Okçabol

ABD, dünyanın en güçlü sömürgen/emperyalist devletidir ve dünyada üretilen toplam gelirin yüzde 80 kadarına sahiptir. ABD, pek çok ülke liderini toplumuna yabancılaştırmaktadır. ABD’nin bu emperyalist gücü, güç peşinde olanlarda başkanlık sistemine hayranlık yaratmaktadır.

Çarşamba, 01 Mart 2017 17:30
Kemal Okuyan

Hasan Cemal, eski patronu Aydın Doğan’a açık mektup yazmış. Kısaca “boşuna uğraşma, Erdoğan’a yaranamazsın, senden nefret ediyor” demiş. Doğan ya da başka bir patronun Erdoğan’la kişisel ilişkisi, birinin ötekisi hakkında ne düşündüğü, duyguları beni hiç ilgilendirmiyor.

Bildiğim, onların dünyasında güven, dostluk filan zaten olmaz.

Perşembe, 09 Mart 2017 00:45
Ali Rıza Aydın

Cumhuriyetin, onun nitelikleri arasında olan demokrasinin kişisel iktidar amaçlı kullanılması örneklerine “kişisel amaçlı anayasa” da eklenebilir. Böylece kişisel iktidar, soyut kavramlar içinden kolaylıkla sıyrılırken, anayasa yoluyla kendisini sağlama da almış olur.

Pages