15 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 30 Ocak 2017 09:44
Siyasal islamcı kesimin yazarlarından olan Nuri Pakdil, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ziyaretiyle gündeme geldi. Pakdil, yandaş "gazete" Star'ın düzenlediği Necip Fazıl Ödülleri töreninde "Ne mutlu müslümanım diyene" sloganı atmıştı. Pakdil, "Atatürk'e karşı mısınız" sorusuna da "Ben Firavun karşıtıyım, beni okuyanlar kimi kastettiğimi bilir" yanıtı vermişti.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile MİT MÜsteşarı Hakan Fidan'ın geçen cuma günü evinde ziyaret ettiği Nuri Pakdil, siyasal islamcı kesimin yazarlarından birisi olarak tanınıyor. 

Çarşamba, 18 Ocak 2017 21:39
Mali'de 42 kişinin yaşamını yitirdiği intihar saldırısı, El Kaide bağlantılı İslamcı bir grup tarafından üstlenildi.

El Kaide bağlantılı İslamcı El-Murabitun örgütü, Mali'de 42 kişinin yaşamını yitirdiği intihar saldırısını üstlendi.

100 kişinin yaralandığı saldırıyla ilgili açıklama yapan El-Murabitun örgütü, saldırıyı kendilerinin yaptığını duyurdu.

Örgütün Mali ve Batı Afrika ülkelerinde askeri ve sivil hedeflere yönelik saldırılar düzenlediği biliniyor.

Çarşamba, 04 Ocak 2017 12:29
Filipinler’de dün gece gerçekleştirilen hapishane baskınında 158 mahkumun kaçtığı bildirildi. Baskını IŞİD’e biat eden İslamcı bir çetenin gerçekleştirdiği düşünülüyor. Yetkililere göre hapishanede önemli İslamcı mahkumlar bulunuyordu.

Filipinler’de İslamcı çetelerin bugün gerçekleştirdiği hapishane baskını sonucunda 158 mahkumun kaçmayı başardıkları bildirildi. Son 15 yılda benzer olayların birkaç kez yaşandığı ülkede bugünkü baskının en çok mahkumun kaçmasıyla sonuçlanan olay olduğu aktarıldı.

Pazar, 08 Ocak 2017 13:58
Almanya iç güvenlik kuruluşu, ülkedeki "radikal İslamcı" sayısının arttığını, İslamcıların giderek daha dağınık hale geldiğini ve istihbaratın zorlaştığını açıkladı.

Almanya'nın iç güvenlik kuruluşu BfV'nin başında bulunan Hans-Georg Maassen, ülkedeki "radikal İslamcıların" sayısının 2011'de 3 bin 800 olduğunu, bu sayının geçen sürede 9 bin 700'e yükseldiğini duyurdu.

Maassen, yalnızca sayısal artış olmadığını, İslamcıların giderek daha az merkezi hale geldiğini bu sebeple istihbarat faaliyetlerinin zorlaştığını söyledi.

Salı, 24 Ocak 2017 03:21
ABD Senatosu, yeni CIA direktörünün Mike Pompeo olacağını doğruladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın adayı olan Mike Pompeo'nun yeni CIA direktörü olacağı ABD Senatosu tarafından doğrulandı.

Trump pek çok pozisyon için 8-9 kişi önerebileceğini, ancak CIA'i yönetecek kişinin Pompeo olmasını istediğini söylemişti.

Pompeo geçmişte İran'ın da Türkiye'nin de "totaliter İslami diktatörlükler" olduğunu söylemişti.

Salı, 31 Ocak 2017 18:57
Mısır ordusu ile IŞİD arasında yaşanan çatışmalarda, 20 Mısır askeri hayatını kaybetti veya yaralandı.

Mısır'da Sina Yarımadası'nda IŞİD ile Mısır ordusu arasında 4 gündür çatışmalar sürüyor. 

Çatşmalarda 20 Mısır askerinin yaşamını yitirdiği veya yaralandığı duyurulurken, IŞİD'in 2 tank, 1 Humvee ve 2 başka askeri araç imha ettiği öne sürüldü.

Salı, 31 Ocak 2017 13:24
Bundesliga takımlarından Darmstadt'ta oynayan ve cihatçı gruplarla ilişkisi nedeniyle sözleşmesi feshedilen Enis Ben Hatira Gaziantepspor'a imza attı.

Alman Birinci Lig takımlarından Darmstadt, Tunus kökenli futbolcusu Enis Ben Hatira'nın sözleşmesini ‘istihbarat tarafından takibe alınıp gözetlenen radikal İslamcı gruplarla ilişkisi olduğu’ gerekçesiyle geçen hafta feshetmişti. Almanya ve Avrupa’da takım bulamayan Ben Hatira, rotasını Türkiye'ye çevirdi. Hatira, Süper Lig ekiplerinden Gaziantepspor'a imza attı.

Perşembe, 05 Ocak 2017 21:22
Almanya Dışişleri Bakanı Frank - Walter Steinmeier, İzmir'de meydana gelen saldırı ile ilgili bir açıklama yaparak Almanya'nın "terörle mücadelede Türkiye'nin yanında olduğunu" söyledi.

İzmir'de meydana gelen saldırı sonrası bir açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'nin birkaç gün sonra yine bir saldırıya kurban verdiğine işaret ederek İzmir'den gelen haberler karşısında sarsıldığını belirtti. 

Steinmeier'in açıklaması, Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından paylaşıldı.

Çarşamba, 25 Ocak 2017 11:55
Ülkemizde ve dünyada on yıllardır siyasal islamcılığın en önemli sembollerinden biri olan türban ve muhafazakar giyim, dünya çapında 266 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne ulaştı.Bu pazardan daha çok pay almak isteyen Türkiye, dev bir moda markası çıkarmayı hedefliyor.

Siyasal dinciliğin önemli sembollerinden biri olan türban, yalnızca dinsel bir giysi değil; girişimcilerin va patronların gözünde büyük bir pazar haline geldi. Dincilik ile piyasacılığın birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunun onlarca kanıtından biri olan bu durum, son yıllarda daha da dikkat çekiyor.

Perşembe, 12 Ocak 2017 23:24
Donald Trump'ın Savunma Bakanlığı için seçtiği Mattis, Putin'in NATO'yu parçalamaya çalıştığını söylerken, ABD'nin öncelikle tehdit sıralamasında Rusya'nın 1 numarada olacağını kaydetti.

ABD'nin seçilmiş-başkanı Donald Trump'ın kabinesi ve diğer üst düzey atamaları, birer birer Kongre'nin onayından geçiyor.

Trump'ın Savunma Bakanlığı için seçtiği emekli General James Mattis de, bugün Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi önünde sorguya tabi tutuldu.

Çarşamba, 25 Ocak 2017 16:13
Geçen hafta referandumda "hayır" diyeceklerini açıklayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, bugün de referandum sürecinde herhangi bir kampanya yürütmeyeceklerini söyledi. Karamollaoğlu gerekçesini de "Kutuplaşma ve gerginlik ortamı oluşmasın" diye açıkladı.

Tayyip Erdoğan'ın içinden çıktığı siyasi islamcı milli görüş çizgisinin sürdürücüsü olan Saadet Partisi, referandum sürecinde herhangi bir kampanya yürütmeme kararı aldı.

Salı, 24 Ocak 2017 11:00
Hillary Clinton’ın en büyük bağışçılarından biri ile 'Kadınların Yürüyüşü' arasındaki ilişki nedir sorusunu Trump'a oy verdiğini belirten bir liberal feminist, Wall Street Journal yazarı şöyle yanıtlıyor: Milyarder George Soros’un Washington’daki Kadın Yürüyüşünün 50’den fazla “ortağı” ile bağları var.

soL'un notu: Kapitalizmin insanlığa son 'seçim armağanı' olan Trump, emperyalist sistemin vardığı en kirli, en çürümüş aşamasını temsil ediyor. Ancak Trump'la mücadele görüntüsü, sınıfsal içeriğinden yoksun ve hatta belki Trump karşıtı bir müdahalenin sivil ayağı olarak örülüyorsa, dikkat kesilmek gerekiyor. Çevirisini yayınladığımız makale, eski bir Wall Street Journal yazarı Asra Q.

Çarşamba, 18 Ocak 2017 09:32
İstanbul Esenler’deki Enderun Mektebi İlim ve Hizmet Derneği isimli gerici kuruluş, 4-6 yaş arasındaki çocuklara "andımız" iddiasıyla, gerici söylemlerin olduğu yemin ettirdi. "Yaşasın İslam. Elimizde Kur’an. Kalbimizde iman, bir Allah’a inanan Müslüman’ız Müslüman" ifadelerinin geçtiği yemini ettiren kuruluşun açılışına AKP'li belediye başkan yardımcısı, AKP ilçe başkanı ve Esenler Kaymakamı da katılmıştı.

İstanbul Esenler’deki Enderun Mektebi İlim ve Hizmet Derneğinde 4-6 yaş arasındaki çocuklara andımız denilerek dini sözlerin yer aldığı bir yemin okutuldu.

Pazartesi, 16 Ocak 2017 14:00
Alman Sol Partisi ve şürekasının önerdiği şey, özetle Syrizalaşmaktır. Düzenin sol bacağı olarak var olmayı sosyalist seçenek olarak kodluyorlar. Sol Parti, Almanya'nın neresinde yönetsel bir konuma geldiyse orada hızla özelleştirmeci oldu. Taşeron işçi çalıştırılmasına kem küm de etse, onay verdi.

Cumartesi günü Rosa Luxemburg adına 22.'si düzenlenen konferansa katılımın geçen yıldan daha fazla olduğunu açıklayan Junge Welt gazetesi, konferansın başarılı geçtiğini belirtti.

Salı, 03 Ocak 2017 15:16
Cihat ve mücahitlerin, daha genel olarak da siyasal İslam'ın kaynağı aranıyorsa bunun için bakılması gereken yer emperyalist merkezlerdir.

Zaman o kadar hızlı akıyor ve insan aklını silmek için o denli kuvvetli bir makine işliyor ki sık sık yakın geçmişe dair hatırlatmalarda bulunmak şart.

Bu nedenle bir kez daha sormak gerekiyor: Nereden çıktı bu cihat ve cihatçılar?