9 sonuçtan 1 - 9 arası gösteriliyor
Pazartesi, 05 Haziran 2017 01:30
İzzettin Önder

Cumhuriyet Türkiye’sinin ilk darbesinden itibaren her darbeye fevkalade aklı başında ve bilinçli olarak tanık oldum. 1960 darbesi yapılırken İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde talebe idim. Anayasa Hukuku hocamız Profesör Kubalı’nın Bakanlık Emrine alınarak derslere gelemediğini gördüm. İstanbul Üniversitesi rektörü Ord. Prof.

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 01:00
İzzettin Önder

Toplum politikası ile insan psikolojisi arasında çok yakın benzerlik olduğu ileri sürülür. Şöyle ki, her iki sistemde de çatışmalı güçler baskı altında tutularak görüntüsel denge sağlanmaya çalışılmaktadır.

Pazartesi, 29 Mayıs 2017 01:15
İzzettin Önder

“Dostoyevski’nin 1865 yılında yazdığı kısa hikâye “timsah”, Avrupa turuna çıkmadan bir gece önce eşi, kızı ve yakın arkadaşıyla gezmeye çıkan memur İvan’ın görmeye gittikleri bir timsah tarafından yutulmasıyla başına gelenleri anlatır. İvan timsahın içinde konuşmakta ve dışarıdakilerin seslerini duymaktadır.

Pazartesi, 01 Mayıs 2017 09:30
İzzettin Önder

Bu soru bence çok kritik. Şöyle ki, gelenekleşerek, “Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü” olarak kutlanmaya başlanan 1 Mayıs, zamanla ruhunu öldürerek, ertesi günkü yandaş medyada “1 Mayıs coşku ile kutlandı!” mesajına yansır konuma getirilmiştir.

Pazartesi, 24 Nisan 2017 01:00
İzzettin Önder

Anayasa referandumu ülke halkının tam anlamı ile bölündüğünü açıkça ortaya koymaktadır. Demokrasi açısından güç dengesinin sağlıklı işleyişe yol açabileceği düşünülebilir. Zira burjuva demokrasisinin sermaye ve emek kesiminin oluşturdukları karşılıklı güç dengesinin sonucu olduğu bilinmektedir.

Pazartesi, 03 Nisan 2017 01:00
İzzettin Önder

Sosyologlar için Türkiye inanılmaz zengin bir laboratuvardır. Cumhuriyet’in ilk yıllarından başlayarak günümüze dek hemen her geçiş ya da kademe atlayış dönemleri araştırmacılara çok zengin sosyal çalkantı tabloları sunmaktadır.

Pazartesi, 10 Nisan 2017 01:00
İzzettin Önder

Referanduma bir hafta kala en güçlü kale İstanbul’da Yenikapı mitingi bitişinde rastlantısal olarak Yenikapı metro istasyonundan geçme gafletinde bulundum ve dağılan miting cemaatine yakından tanık oldum. Bir arkadaşım bir kentte diyanet işleri sorumlusunun cami sorumlularının cami cemaatiyle mitinglere (tabii ki, evet yanlı) katılmalarını emir buyurduğunu(!) söylemişti.

Pazartesi, 06 Şubat 2017 01:00
İzzettin Önder

Uzun bir tarihsel süreçte süzülerek günümüze gelmiş olan devlet yapısı nihai durak değildir, ama geçmiştekilere göre ileri yapılanmadır. Yönetim sistemi olarak da kabile reisliği, feodal beylik ya da krallık gibi monarşi ya da oligarşiye karşı demokrasi de ileri bir sistemdir.

Pazartesi, 16 Ocak 2017 00:45
İzzettin Önder

“Anayasa değişikliği” aldatmacası arkasında ciddi sistem değişikliğine yönelik tasarı dayatması, parlamentoda kavga gürültü içinde kabul edilerek, Nisan ayı dolayında halkın onayına sunulacak gibi gözüküyor.