20 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 18 Aralık 2017 07:15
İlker Belek

17-25 Aralık haftasına girmiş bulunuyoruz. Ama coşkulu kutlamalara ABD’de bir mahkeme salonunda epey önceden başlanmış durumda. Orada Rıza neredeyse her cümlesinden sonra AKP tarafına doğru yeni bir ses kaydı patlatıyor: “Bu hayır sever iş adamından”, “bu vergi rekortmeninden”, “bu Türkiye’nin cari açığının yarısını kapatandan” diyerek sanki. Kendisine birkaç FBI ajanı da eşlik ediyor.

Pazartesi, 13 Kasım 2017 01:00
İlker Belek

Tarih 28 Mayıs 2013. Erdoğan grup toplantısında alkolü sınırlayan düzenlemelerine dair konuşurken şöyle diyor: “İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasa sizin için neden reddedilmesi gerekiyor?”

Pazartesi, 06 Kasım 2017 00:45
İlker Belek

Dünya tarihinin en köklü, en büyük ileri atılımı, devrimci değişimidir.

Çürümüş, tükenmiş ve azgın bir diktatörlükten başka bir şey olmayan Çar otokrasisini devirip, yerine işçi sınıfının sosyalist devletini kurdu.

Bolşevik Parti’nin öncülüğünde, çok farklı kimlikleri barındıran Rusya işçi sınıfının eseridir.

Perşembe, 26 Ekim 2017 00:45
İlker Belek

1. Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra bayram etmişler Yeni Dünya Düzeni’ni muştulamışlardı. Güya bütün kötülüklerin nedeni sosyalizmdi. Artık barış içinde yaşayabileceklerdi.

Perşembe, 05 Ekim 2017 01:00
İlker Belek

Ekonomik durum kötüleşiyor. Son göstergesi vergi fırtınası. Arkası gelecek.

Nedeni bütçe açığının büyümesi. Emperyalizmin borca batırdığı bir ülkeyiz. Borç bulmak için artık daha yüksek faiz ödemek zorundayız. Bütçe, dış ticaret açık veriyor.

Pazartesi, 30 Ekim 2017 00:30
İlker Belek

Mustafa Kemal ve yol arkadaşlarının öncülüğünde, Anadolu’nun onurlu mücadelesiyle kuruldu.

AKP yıktı. Bunun için iktidar olmuştu. Emperyalizm kendisine köle bir rejim ve bölünmeye hazır bir ülke istiyordu.

*****

Pazartesi, 02 Ekim 2017 01:15
İlker Belek

Milliyetçi histeri yine tepe yaptı. AKP memleketi böldürmeyecek. Barzanistan’a girecek. MHP zaten yanında. Ana muhalefet de aynı kararı verdi. CHP’ye göre bu işin bu noktaya gelmesinin sorumlusu AKP, ama şimdi bunları konuşmakla zaman yitirilmemeli, bir an önce müdahale edilmeli, memleketin bölünme ihtimali boşa düşürülmeli.

Perşembe, 03 Ağustos 2017 00:45
İlker Belek

Laikliği pasif ve dışlayıcı diye ikiye ayırıyorlar.

Dışlayıcısı Fransız orijinli ve Jakoben tarzda olanı anlamına geliyor.

Dinle anlaşmaya çalışan “demokrat” görünümlüye ise pasif laiklik deniliyor, ABD’nin bu bakımdan örnek oluşturduğu söyleniyor.

Bizde Cumhuriyet laikliği dışlayıcı türe dahil ediliyor.

Pazartesi, 10 Temmuz 2017 01:00
İlker Belek

Bu yürüyüşün Gezi’nin devamı olduğu iddiası, içinde yer almadan halkta biriken tepki potansiyelini etkilemenin olanaksız olduğu düşüncesi epistemolojik düzlemde bir probleme işaret eder.

*****

Kılıçdaroğlu’nun İstanbul yürüyüşü, tabandan gelen eleştirilere yanıt verme ve Partiyi toparlama hamlesidir.

*****

Pazartesi, 03 Temmuz 2017 01:00
İlker Belek

Dinin etkisi arttıkça nasıl düşüneceğimiz, yaşayacağımız, yaşamı nasıl anlamlandıracağımız gibi konular da önemli hale geliyor. Dünyanın doğusunda İslam; daha da doğusunda Taoizm, Budizm; batısında Evangelizm, Baptistlik gibi değişik Hristiyanlık dalları…

Pazartesi, 12 Haziran 2017 02:00
İlker Belek

1- Kapitalist üretim ilişkileri çok yönlü, derin bir krizin içinde. Kriz kar oranlarının artırılamamasıyla-düşmesiyle ilişkili. Kapitalizm bu nedenle malileşiyor, kriz çözümsüz karakter kazanıyor.

Perşembe, 01 Haziran 2017 01:15
İlker Belek

2013 Haziran halk ayaklanması, Gezi, diktaya, gericiliğe, ranta, yağmaya, AKP’nin Suriye’de içine battığı kirli işlere karşı; laiklik, özgürlük ekseninde ortaya çıkan, barış, kamuculuk, bağımsızlık gibi değerleri de içeren, kendiliğinden nitelikli bir halk ayaklanmasıydı.

***

Perşembe, 25 Mayıs 2017 01:00
İlker Belek

Eskiden durum çok farklıydı.

Denizler idam sehpasında “kahrolsun Amerikan emperyalizmi” diye haykırmışlardı.

O zamanlar antiemperyalizm solun şirazesiydi.

*****

Hilferding ve Lenin’den beri emperyalizm sermaye birikimi ve ihracı ile tanımlanır. Lenin için emperyalizm kapitalizmin en yüksek aşamasıdır.

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 01:00
İlker Belek

Erdoğan yeniden partisinin başına geçti.

Ama zaten o mevkiyi hiç bırakmamıştı ki.  Cumhurbaşkanlığı zaten partiliydi ve rejim de zaten başkanlıktı. Cumhurbaşkanı seçildikten sonra şu lafı eden kendisiydi: “İster kabul edilsin, ister edilmesin, Türkiye’nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir.” Rejimi daha anayasa değişmeden değiştirmişti.

Pazartesi, 08 Mayıs 2017 01:00
İlker Belek

Son yazımda düzen partilerinin referandumdaki “hayır”ı AKP’ye teslim etmek için yarışacaklarından söz etmiştim.

Böyle işler her zaman dolayımsız biçimde gerçekleşmiyor şüphesiz. Bazen de “hayır” için gerekenin yapılmadığını söyleyenler yüklenici oluyorlar.

Böke’nin CHP yönetimini suçlayan bir açıklamayla partisindeki görevlerinden istifa etmesi tam buraya oturuyor.

Pages