19 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 30 Aralık 2017 00:30
Erhan Nalçacı

Heyecanla beklediğimiz 2017’yi geride bırakıyoruz. Dünya emekçi sınıfları açısından bir 2017 bilançosu çıkarabiliriz.

Cumartesi, 18 Kasım 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Coğrafi olarak birbirinden uzak ve tarihleri oldukça farklı olan Brezilya ve Türkiye bazı açılardan birbirlerine benziyorlar ve birlikte ele almak ikisini de anlamayı kolaylaştırıyor. Tabi ki benzerlikler üzerinden gitmenin riskleri var ve mekanik bir karşılaştırma işe yaramaz. Bunları göze alıp süreçlere göz atalım.

Cumartesi, 02 Eylül 2017 00:45
Erhan Nalçacı

Erdoğan üzerindeki basıncın; Merkel’in Türkiye’nin Gümrük Birliği güncellemesini veto edeceğini açıklaması ve ABD yargısının Erdoğan’ın korumalarını içeren iddianame hazırlaması ile arttığı çok açık.

Cumartesi, 26 Ağustos 2017 01:15
Erhan Nalçacı

Rusya’dan alınması için epeyce yol kat edildiği anlaşılan S-400 füzelerinin imza aşamasına geldiği söyleniyor. S-400’lerin AKP için batı emperyalizmiyle bir pazarlık unsuru mu, yoksa uluslararası ittifaklara dayanan bloklar arası bir kaymaya mı denk geldiğini söylemek için hâlâ erken.

Cumartesi, 08 Temmuz 2017 01:00
Erhan Nalçacı

ABD emperyalizminin arka plandaki sözcülerinden veya akıl hocalarından Michael Rubin birçok benzeri gibi mide bulandırıcı bir profil çiziyor. Ancak ne olup bittiğini anlamak için izlemenin yararlı olduğu birisi, çünkü ön cephedeki bir politikacı gibi kıvırtmıyor ve açık sözlü davranıyor.

Cumartesi, 15 Temmuz 2017 00:45
Erhan Nalçacı

Geçen hafta Afrodisias antik kenti UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklendi. Türkiye arkeolojik miras açısından çok zengin, Sagalassos, Magnesia, Efes … Bu antik kentlerin her tabakası geçmişe, eski toplumsal yapılara doğru bir yolculuk anlamına geliyor.

Cumartesi, 24 Haziran 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Katar’a asker gönderilmesine bu köşede daha bir ay önce değinmiş ve savaş kışkırtıcı rolüne işaret etmiştim, ama olayların bu kadar hızlı tırmanacağını tahmin etmemiştim.

Cumartesi, 20 Mayıs 2017 00:45
Erhan Nalçacı

Referandumda yaşananlar, “Hile mile, başkanlığa geçtik işte, dağılın” demeleriyle, rejimin gerçekten değiştiğinin ve bunun artık bir cumhuriyet olmadığının çok net bir işareti oldu.

Bu kısa yazıda ise olabildiğince rejim değişikliğinin ordunun işlevine nasıl yansıdığına değineceğiz.

Cumartesi, 01 Nisan 2017 09:30
Erhan Nalçacı

Alman emperyalizminin, Avrupa kökenli bir çok tekeli ve Türkiye sermaye gruplarını kapsayarak kesin bir tavır almasından sonra, Erdoğan’ın sığınabileceği iki koy kalmıştı.

Bunlardan biri, Batı emperyalizminde Trump’ın temsil ettiği, ABD’de ve AB ülkelerindeki sağ popülist yükselmeye tutunma olasılığıydı.

Cumartesi, 15 Nisan 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Medya kuruluşları Afganistan’da birkaç gün önce kullanılan ve yıkıcılıkta nükleer silahlardan hemen önce gelen “Bombaların Anası” diye anılan silahın tam da ABD’nin hedeflediği gibi reklamını yapıyorlar. Ancak aynı medya sadece Ortadoğu’da ABD bombalarıyla ölen binlerce sivil kaybı göz ardı ediyor.

Cumartesi, 08 Nisan 2017 00:45
Erhan Nalçacı

ABD evvelsi akşam Suriye devletinin kimyasal silah kullanıldığını iddia ederek bir hava üssünü füzelerle vurdu. Avrupa Birliği yetkilileri, NATO komutanları, İsrail ve Türkiye gibi ülkelerin kötü emelli siyasetçileri tam teşvik verdiler, hatta ABD’nin sınırlı operasyonundan tatmin olmadılar.

Cumartesi, 25 Mart 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Yaklaşan referandumda emekçi sınıfların “Hayır”ı olağanüstü önem kazanıyor ve diğer “Hayır”lardan farkı ortaya konulmak zorunda.

Türkiye, sermaye sınıfının egemenliği altında olduğu sürece, doğası gereği emperyalist ülkelerin çıkarları doğrultusunda şekilleniyor.

Cumartesi, 18 Mart 2017 01:15
Erhan Nalçacı

Oyunun kuralları şöyle: Yarışmacıların karşısında beş altı aktör rol yapar ve her biri diğerinin ne kadar faşist olduğunu kanıtlamaya çalışır. Esas faşisti bulan oyuncu oyunu kazanır.

Son bir iki hafta içinde soluksuz bir şekilde bu oyunun yarışmacıları olduk ve esas faşisti bulmaya çalıştık.

Cumartesi, 11 Mart 2017 01:30
Erhan Nalçacı

Bu yüzyılın kaybedeni olan ABD son savaşına hazırlanıyor. Suriye’de vekâlet savaşı ABD’nin açık işgaline dönüşüyor. Bir yandan da sıra Çin’e gelmeden menzile giren iki ülke var: İran ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC)

Cumartesi, 04 Mart 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Dünyada ipler gerilmeye devam ediyor.

Şi Cinping Yeni İpekyolu’nun güzergâhında bulunan 65 ülkenin liderlerini bu Mayıs ayında Pekin’e davet etmiş, Erdoğan’dan Putin’e, adeta bir dünya zirvesi olacak.

Pages