14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Cumartesi, 21 Ekim 2017 01:15
Aydemir Güler

Neyi nasıl tartışacağız 1917’den yüz yıl sonra?

Lenin ve arkadaşlarının karar verip gerçekleştirdikleri tarihsel eylem darbecilikle eleştirildi önce. Arkasında örgütlü işçi sınıfının durduğu bir devrimi “savunmak” için dil mi dökeceğiz? Yepyeni bir düzen kurup onlarca yıl yaşatan Ekim Devrimi'nin dil dökülmesine ihtiyacı mı var?

Cumartesi, 28 Ekim 2017 01:00
Aydemir Güler

Türkiye’nin tarihsel bir meselesi emperyalizmle girdiği bağımlılık ilişkileridir. Resmi muhalefetin bu konuda en ufak bir itirazı yoktur.

Cumartesi, 02 Eylül 2017 09:45
Aydemir Güler

Türkiye’yi sulu sepken devlet sekülarizmi kesmez. Artık yetmez.

Böyle demekle solun parçası olduğu ilericiliği hafife almış, küçümsemiş falan olmuyorum. Ne demek ki zaten, “parçası olduğumuz”? 

Pazartesi, 14 Ağustos 2017 07:30
Aydemir Güler

Mesele kapitalist sistemin krizidir. Ortada acayip bir durum var: Krizden çıkamama; ama krizi öteleme becerisini sürekli geliştirme durumu var.

Cumartesi, 01 Temmuz 2017 08:00
Aydemir Güler

Çok rastladık, “demokrasi olsa daha iyi olmaz mı” denmesine. Kimin itirazı olabilirdi ki? Kendi adıma mahalle muhtarının aklı başında, uygar, dürüst biri olmasını küt bir yobaza tercih ederim doğrusu. Veya belediye yönetiminin diyalog kurulabilir, yer yer aynı dili konuşabildiğiniz insanlarda olması da öyle… Hayır istemem, diyeniniz çıkar mı?

Çarşamba, 05 Temmuz 2017 09:00
Aydemir Güler

Sol pek güçlü olmadığı, tersine açıkça güçsüz olduğu zamanlarda da benzersiz bir özelliğe, kullanabilirse avantaja sahiptir. Türkiye’ye özgü değil ama Türkiye’de çok belirgin; sol bir vicdan testidir.

Pazartesi, 31 Temmuz 2017 08:45
Aydemir Güler

Türkiye ilericilerinin AKP karşısında kendilerini güçsüz hissetmeleri ciddi sorun. Bu hissiyattan çıkabilecek seçenekler bellidir.

Cumartesi, 27 Mayıs 2017 01:00
Aydemir Güler

Truffaut’nun Son Metro filminde Gérard Depardieu bir kadına kur yaparken “sizin içinizde iki kadın var…” diye söze başlıyordu. Türkiye burjuvazisi de hükümete aygın baygın bakıp “sizin içinizde iki parti var” diyor mudur? Burjuvazi tam da bu ikiliğe aşık. Lakin aynı ikilik başkalarını kötü yola düşürüyor…

Çarşamba, 24 Mayıs 2017 09:15
Aydemir Güler

Türkiye’de siyasetin sol şeridi, ki zaten pek geniş sayılmaz, başkalarının tasallutu altında inim inim inler.

Cumartesi, 20 Mayıs 2017 08:15
Aydemir Güler

Amerikan basınında atılan bir manşet durumu özetledi: Zor müttefik, ama üstünü çizmenin zamanı değil.

AKP Türkiye’sinin durumu budur ve bunun AKP muhalefeti tarafından algılanmaması memleketin sorununun en önemli veçhelerinden biridir. ABD ziyareti neden bu kadar merak çeken bir konu olur ki “muhalefet” için?

Çarşamba, 17 Mayıs 2017 01:15
Aydemir Güler

Komünist iyimserlik diye bir şey var. Elbette temelde tarihseldir ve kaynağını Marx’ın kapitalizmin aşılmasının zorunluluğunu, kaçınılmazlığını ilan eden perspektifinden alır.

Cumartesi, 29 Nisan 2017 01:00
Aydemir Güler

Bu Tayyipçiler bizle kavga ederken kendilerine bayağı çeki düzen veriyorlarmış. Camide içki içip alem düzenleme ve bacılara saldırma türü fanteziler… bakmayın siz içeriğin saçmalığına, bunlar çalışılmış senaryolardı. Daha gerilere gidelim. Özelleştirmelerin yararları üstüne yazdıkları literatür, inanın İngiltere’yi, Amerika’yı aratmaz.

Çarşamba, 29 Mart 2017 09:00
Aydemir Güler

Bu düzende demokrasi denen şey bir tuhaf oluyor. Birkaç hafta sonra bir oylama yapılacak ve taraflardan biri şu ana kadar defalarca ters bulduğu sonucu tanımayacağını açıkladı. Hayır çıkarsa iç savaş olurmuş, silahları kuşanırlarmış, hayır’cılar vatan hainiymiş, alayı teröristmiş… Silah teşhir veya ima eden tosuncukların mesajlarına bir noktadan sonra gülüp geçmek mümkün.

Cumartesi, 11 Mart 2017 08:45
Aydemir Güler

AKP’nin Suriye’ye nasıl ve neden balıklama atladığını hatırlayalım. O zamanki Amerikan rüyasına göre Arap Baharı’nın demokrasi sloganları ılımlı İslam’ın yeşil pankartlarına yazılacaktı. İhale açıldığını duyan Erdoğan keseyi olabildiğince açtı. Kendince bir mantığı vardı ama olmadı.