11 sonuçtan 1 - 11 arası gösteriliyor
Perşembe, 05 Ekim 2017 01:00
Ali Rıza Aydın

“İnsan fiziki zorluklara katlanabilir, burada anlık-dönemlik bir motivasyon, karakter özelliği, fiziki dayanıklılık… bunu sağlayabilir. Asıl zor olan ideolojik-siyasi baskıya dayanabilmektir. Esen rüzgara rağmen savrulmamak, bildiği yola tam inanç ve güven. İrade derken asıl kastettiğimiz burası. Bilmeden, sürekli bir gelişim sağlamadan bu mümkün değil.”

Perşembe, 06 Temmuz 2017 00:30
Ali Rıza Aydın

Başlığı, 2010 yılında yargı operasyonlarını tartıştığım (Odatv) yazımda “tilki kümese müdür oldu” şeklinde kullanmıştım.

Perşembe, 25 Mayıs 2017 01:00
Ali Rıza Aydın

Anayasa’yı, hukuku ve yargıyı, işine geldiğinde takan, gelmediğinde takmayan bir siyaset oyunu sahneliyor. Eş zamanlı olarak, “sınırsız ve keyfi” isteğe göre değişiklik yapıyor. OHAL’i ve KHK’leri tam gaz ileri…

AKP’nin yaptığı bu: tam keyfilik, tam liberalizm…

Perşembe, 04 Mayıs 2017 00:45
Ali Rıza Aydın

Her şey hukuksuz ama hukuksuzluk “hukuk” şapkası altında yürütülüyor. Her şey keyfi ama keyfilik “hukuk” giysisiyle yaşatılıyor.

Hukuk, tarihi boyunca çıkara da hizmet etti, adalete de ama bugünün Türkiye’si gibi, tanımlaması bile yapılamayacak bir garabete nasıl hizmet ettiğine kendisi de şaşırıyor.

Perşembe, 30 Mart 2017 00:45
Ali Rıza Aydın

Yalanın zaafı, her yere dalacağını, her şeyi kontrolü altına alacağını, herkesi kandıracağını sanması. Dalamayacağı, kontrolü altına alamayacağı, kandırmayacağı şeylerin başında “gerçek” gelir.

Kapitalist, emperyalist dünya öylesine çıkmaz içinde, öylesine batak ki yalanla yönetme dışında seçeneği kalmadı. Ortakları ve maşaları olan yönetimler de ağabeylerinden geri kalır mı? 

Perşembe, 09 Mart 2017 00:45
Ali Rıza Aydın

Cumhuriyetin, onun nitelikleri arasında olan demokrasinin kişisel iktidar amaçlı kullanılması örneklerine “kişisel amaçlı anayasa” da eklenebilir. Böylece kişisel iktidar, soyut kavramlar içinden kolaylıkla sıyrılırken, anayasa yoluyla kendisini sağlama da almış olur.

Perşembe, 02 Mart 2017 01:00
Ali Rıza Aydın

“Hangi cumhuriyet” sorusunun karşılığı olarak, burjuva devletlerin adını cumhuriyet koyduğu o kadar çok yönetim şekli var ki, öyle sekiz-on çoktan seçmeyle başa çıkılmaz.  “Cumhuriyet hiçbir şeyden çekmedi kapitalist düzenden çektiği kadar” demek yanlış olmaz.  

Perşembe, 23 Şubat 2017 01:00
Ali Rıza Aydın

Çok değil, yaklaşık iki yıl önceki genel seçimlerde de uyarmış idik, “tarafsız” ve “hakem” olması gereken cumhurbaşkanının seçimlerde taraf olmasının suskunlukla geçiştirilecek, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) örtülü onay kararının da kanıksanacak bir konu olmadığını.

Perşembe, 12 Ocak 2017 01:00
Ali Rıza Aydın

“Cumhuriyet”in, “demokrasi” ve “cumhurbaşkanı” maskeleri altında yıkılışının hukuksal metni olan anayasa değişikliği teklifi yolculuğuna tıkır tıkır devam ediyor. Maddeler bir bir kabul ediliyor. Meclis, biraz kavga karışık İçtüzük masumiyetiyle yıkılış tehlikesinden kurtulmanın olanaksızlığını gösteriyor.

Perşembe, 05 Ocak 2017 01:00
Ali Rıza Aydın

Öyle bir anayasa için çalışılıyor ki, getirilecek rejimin adı bile konulamıyor. Anayasacılar, hukukçular, siyaset bilimciler, “olur ya da olmaz” üzerinden tanım açıklamasına tartışmasına da giriyor ister istemez.

Perşembe, 19 Ocak 2017 01:00
Ali Rıza Aydın

Anayasa değişikliğinde Erdoğan ve AKP “aklı” fazla öne çıkarılıyor; güç gösterisi olarak kullanıyorlar bu görüntüyü. Oysa krizlerden çıkmak için anayasa değişikliği yaparak genel oyla güçlü cumhurbaşkanı getirme ağabeylerinin de gündeminde oldu. Akıl devri de denilebilir nazikçe, kopyalama da denilebilir açıkça…