4 sonuçtan 1 - 4 arası gösteriliyor
Cumartesi, 05 Ağustos 2017 01:00
Orhan Gökdemir

20. yüzyılın ilk on yılı. Birbirlerine komşu üç ülke fokur fokur kaynıyor. Üç ülke de istibdat ile yönetiliyor. Rus Çarı, Osmanlı Sultanı ve İran Şahı sanki aynı ana babanın verisi gibi. Üzerine çullandıkları ülkelerini yönetmek için ellerinde istibdattan başka bir enstrüman kalmamış. Güçleri baskıdan bunalmış ezilenlerin homurdanmasını engellemeye yetmiyor ama.

Salı, 29 Ağustos 2017 01:00
Orhan Gökdemir

Racon, dilimize kabadayılıktan bakiye bir kelime. Engin Bilginer’in “Babalar Senfonisi” adlı kitabına göre kelimenin kökeni İtalyanca. İtalyancası Raggione. Sebep, haklılık gibi anlamları var kelimenin. İstanbul’da dillerin ve kültürlerin yan yana yaşadığı zamanlarda kabadayılığın kültürüne ve dolayısıyla dilimize girip yerleşmiş.

Cumartesi, 19 Ağustos 2017 00:45
Orhan Gökdemir

Dincinin dinciye darbeye kalkışmasından sonra Meclis Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu MİT’e bir yazı yazarak “Fetö”cülerin devlete sızmalarına nasıl engel olunabileceğini sordu. MİT de bunun üzerine bir rapor hazırlayıp gönderdi. Raporda bunu önlemenin tek yolu olduğu söyleniyordu; Kamu kurumlarına personel seçerken liyakate dikkat edilmeliydi.

Salı, 15 Ağustos 2017 00:45
Orhan Gökdemir

2002’den beri milletvekili, 2010’dan beri CHP Genel Başkanı. CHP’nin başına oturduğu yıl, ülkede Cumhuriyetin yıkılması ve laikliğin tepelenmesi açısından en kritik yıldı. Genel Başkan olur olmaz Avrupa turuna çıktı. Avrupalılar yeni ana muhalefet partisinin ülkede olup bitenler hakkında ne söyleyeceğini merak ediyordu. Belki de en bilinen, en akılda kalan mesajlarını o gezide verdi.