5 sonuçtan 1 - 5 arası gösteriliyor
Cumartesi, 01 Temmuz 2017 00:45
Orhan Gökdemir

Aziz Nesin’le tanışma onuruna sahip oldum. Toplumsal Kurtuluş’un fırtına gibi estiği zamanlar, hevesli ve genç bir gazeteciyim. Yalçın Hocanın isteğiyle Maçka’daki çalışma ofisine gittim, konu neydi hatırlamıyorum. Ufak tefek, ak saçlı bir adam karşıladı beni. Ülkenin en üretken, en inatçı, en aydınlık insanlarının birinin karşısında olduğumun bilincindeydim.

Cumartesi, 29 Temmuz 2017 01:00
Orhan Gökdemir

“Talat Turhan ile 1990’lı yıllarda tanıştım. 12 Eylül’ün halesindeki Türkiye, ikinci on yılda adeta bir sıcak savaş yaşamaktaydı. Faili meçhul cinayetler, gözaltında kayıplar, gün ortasında sokak ortasında işlenen cinayetler, muhalif gazetelerde patlayan bombalar, gözaltılar, işkenceler… Kürt Sorunu en sert zamanlarındaydı.

Salı, 18 Temmuz 2017 01:00
Orhan Gökdemir

16 Nisan’dan 9 Temmuz’a… Arada aşağı yukarı iki aylık bir süre var. Gündemin ışık hızıyla değiştiği Türkiye için bile kısa bir zaman aralığı bu. Ama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi algısındaki değişimler için muazzam bir süre. Bu iki ayda AKP’ye teslim olan adamdan AKP’ye kafa tutan adama dönüştü Kılıçdaroğlu. AKP memurluğundan ana muhalefet liderliğine terfi etti.

Salı, 25 Temmuz 2017 01:00
Orhan Gökdemir

16 Temmuz’da İzmir-İstanbul yolundayız. Pazar trafiği, haliyle yoğun. Fakat karşı karşıya olduğumuz şey yoğunluktan çok ötede. İstanbul trafiği bir anlamda Karacabey’den başlıyor. Arada aşılması gereken bir büyük bir küçük şehir ve bir deniz daha var yani! Hızlı feribotlarda yer yok. “Yavaş”ında bekleme süresi bir saatin üstünde.

Salı, 04 Temmuz 2017 01:00
Orhan Gökdemir

1970’li yıllarda “Aydınlar Ocağı” tarafından dillendirildi. Türkiye için en iyi yol mevcut “milliyetçi batıcılık” politikasından vazgeçip “Türk İslam Sentezi”ne yatay geçiş yapmaktı. Aydınlar Ocağı ülke için milliyetçi batıcılık yerine bir tür “milliyetçi dincilik” politikası öneriyordu.