20 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 04 Aralık 2017 01:00
Osman Çutsay

Emperyalist sistemin açmazları, artık merkezdeki zenginlerin de elini ayağını bağlıyor, tıkanmalar sıklaşıyor: Sadece kenarda, daha doğrusu görece az gelişmişlerde değil, metropollerde de eskisi gibi yönetemez oluyorlar. Yeni yollar arıyorlar. Bulamıyorlar.

Pazartesi, 25 Aralık 2017 01:00
Osman Çutsay

Çöktüler. Çöküyorlar. Ama bir seçenek çıkmasını da önleyebiliyorlar: Medyadan, hani şu kapitalizmin ihtiyaç duyduğu bireyi yaratan, toplumları bilgi ve haber bombardımanıyla atomize edip tek tek insanları en ilkel güdülerine sıkıştırmaya zorlayan “kitle imha silahlarından” söz açıyoruz.

Pazartesi, 13 Kasım 2017 01:00
Osman Çutsay

Büyük Ekim’in 100’üncü yılında, onun Türkiye’deki cumhuriyetçi atılımın da nihai tetikçisi olduğu iyice ortaya çıktı. Genç TKP’nin son vurguları, Türkiye’deki devrim mücadelesinin hangi yol haritasından geçeceğini göstermiş sayılmalıdır.

Ne mi?

Pazartesi, 20 Kasım 2017 07:45
Osman Çutsay

Kriz sadece bizde mi var? Metropoller günlük güneşlik mi gerçekten? O zaman neden bu kadar zorlanıyorlar? Bizdeki “istikşafi müzakereleri“ aratmayan koalisyon pazarlıkları, Almanya-Avusturya hattında aynen revam ediyor. Hıristiyan demokratlar (CDU ve CSU) ile liberaller (FDP) ve acımasızlıkta onları hiç aratmayan Yeşiller arasındaki koalisyon görüşmeleri dün gece kesiliverdi. Neden?  

Pazartesi, 30 Ekim 2017 12:00
Osman Çutsay

Katalonya bir meseleyi açık etti: Komşuna attığın taş seni de vurur. Komşuda pişer, sana da düşer. Daha doğrusu, komşuda pişirdiğini, er ya da geç sende de pişirirler. Servetine ve kalabalık nüfusuna güvenerek “Bize bir şey olmaz” diyen devletler bile, nasıl yanıldıklarını yavaş yavaş anlıyorlar. Özellikle de geçmişte çevrelerine böyle acılar yaşatanlar...

Pazartesi, 16 Ekim 2017 01:00
Osman Çutsay

Bir türlü ilan edilmeyen, ama içten içe süren ve derinleşen, er ya da geç tüm boyutlarıyla patlayacak bir içsavaştan geçiyorsak eğer, ki öyle,  bu içsavaşın zenginlerini de saptamak durumundayız.

İçeridekileri biliyoruz.

Pazartesi, 02 Ekim 2017 01:15
Osman Çutsay

Henüz AB’nin, daha doğrusu “Almanya Avrupası”nın merkezine, ki “Almanya-Avusturya hattı” da diyebiliriz, tam girmedi; ama çok alametler belirdi: Ayrılıkçı hareketlere, mevcut ve bayağı da oturmuş devletlerin içinden yeni devletler çıkarma işine yani, hep -nedense- “çeperde” rastlanıyordu, İspanya-Katalonya krizi, bu sorunun merkeze, yani “zengin mutfağına” doğru hareketlendiği yolunda yeni bir

Pazartesi, 18 Eylül 2017 01:15
Osman Çutsay

Görünenle gerçek farklı. Metropollerden söz ediyoruz. Siyasette adeta tek parti ve onun da sayısız sayısız kanatları var; komünizm ise kazınmış gibi. Parti diye ortada dolanan ve parlamentoları dolduran bayağılıkların ortak programına, yani kapitalizmin neoliberal çılgınlığına köklü ve etkili hiçbir itiraz yok. Demokrasi diye tanımsız bir bulamacı, her şeyin üzerine boca etmiş durumdalar.

Pazartesi, 21 Ağustos 2017 01:00
Osman Çutsay

Hafta sonunda Doğan Akhanlı’nın düştüğü konumda olan çok insan var Avrupa Birliği’nde. Bunlar Türkiye kökenli ve Ankara’nın nefesini on yıllardır enselerinde hissediyorlar. Bazıları Türkiye’den hükümlü, bazılarının soruşturması var: Tabii İslamcı Türkiye’deki “hukuki incelemelere” ne kadar hukuk ve inceleme sözcükleri yakışıyorsa, o kadar var.

Pazartesi, 07 Ağustos 2017 11:45
Osman Çutsay

Eskilerin tabiriyle, “kaçmaktan kovalamaya vaktimiz mi var”? Biraz da bu nedenle, sadece geçerken değinebiliyoruz, ama ölümcül bir meseleyle karşı karşıyayız ve hak ettiği mesaiyi harcadığımızı iddia edemeyiz. Yine de ısrarla ışığı bu mesele üzerine tutmak gerek.

Pazartesi, 31 Temmuz 2017 01:15
Osman Çutsay

Başından itibaren karşıydık. 1918’deki “Şerefsiz Osmanlı”yı ihya ve kendince modernize etmeyi kafaya koymuş bir gerici çete, liberal solun rüzgârını da arkasına alarak, 2002 sonundan itibaren devleti ele geçirmişti. Toplumu sonuna kadar İslamcılaştırmak için hâlâ esip gürlüyor. Aydınlanmacı direnişin beklediğinden büyük olduğunu gördüğünden beri daha bir acımasız.

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 01:00
Osman Çutsay

Sadece biz mi dikkat çekiyoruz? Üstelik, sosyalizmsiz bir kıtada, işçi sınıfının iktidar olasılığıyla sermaye üzerinde kurulacak baskının yokluğunda yani, geniş halk yığınları için bir ferahlık yaratmanın hiç mümkün olmayacağını mı söylüyoruz?

Pazartesi, 08 Mayıs 2017 01:00
Osman Çutsay

27 Nisan’da ölümünün, daha doğrusu Mussolini zindanlarında yavaş yavaş öldürülmesinin 80’inci yılını geride bıraktık. Antonio Gramsci, Birinci Dünya Savaşı sonrasındaki geçiş dönemini, ki Ekim Devrimi’ne açılmaktaydı, “Eski dünya ölmek üzere, yenisi ise henüz doğmuş değil. Canavarların zamanıdır bu” satırlarıyla karşılıyordu.

Pazartesi, 15 Mayıs 2017 01:00
Osman Çutsay

Yani Türkiye’yi parça parça edecek yeni bağlantılar kurmamak için ortada bir neden kalmadı: İslamcı Ankara, toplumun yarısından fazlasının eylemli bir biçimde kendisine karşı çıkacağını anladığından beri, her tür maceraya ve korkunç bir gericiliğe silahların desteğiyle kucak açmaya mecbur olduğunu, böyle yapmazsa tozunun bile kalmayacağını biliyor.

Pazartesi, 27 Mart 2017 12:15
Osman Çutsay

Mecbur kaldıkları için, yoksa başka hesaplar kurgulayacak bir beyin kapasitesine sahip değiller. Türkiye’nin İslamcılarından söz ediyoruz.

Pages