191 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 27 Aralık 2017 19:33
Afganistan'da kısa süren Sovyetler Birliği destekli sosyalizm, emperyalizmin müdahalesinden ve ideolojik saldırısından hiç kurtulamadı. Bugün dünyanın başına bela olan cihatçı çetelerin "özgürlük savaşçıları" etiketiyle süslenerek ilk kez sahneye çıktığı coğrafya Afganistan oldu.

Sovyetler Birliği'nin Afganistan'a verdiği destek, bu ülkenin tarihinde hiç görmediği bir ilerlemeyi beraberinde getirdi. Ancak, ABD emperyalizmi, Sovyetler Birliği'nin desteklediği Afganistan'daki sosyalist sistemi her türlü saldırıyla sıkıştırmaktan geri durmadı.

Salı, 26 Aralık 2017 16:12
CHP genel başkan yardımcısı Veli Ağbaba, "Bahçeli artık sarayın taşeronudur. Saray ona kadro vermelidir” dedi.

MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’nin pazar sabahı yayımlanan KHK’leri eleştirenlere yönelik sözlerini değerlendiren CHP genel başkan yardımcısı ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba, "Bahçeli sarayın taşeronudur. Saray ona kadro vermelidir” dedi.

Pazar, 24 Aralık 2017 18:12
Üniversite Konseyleri Derneği, Bilim ve Aydınlanma Akademisi Girişimi ve Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin ortaklaşa düzenlediği 6'ncı Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu sona erdi. Kapanış konuşmasını yapan Erhan Nalçacı, “Evrim konusu temel olarak doğa üzerine düşünmenin yoludur. Müfredatta yer almaması, düşünen insanın istenmemesidir" dedi.

Üniversite Konseyleri Derneği, Bilim ve Aydınlanma Akademisi Girişimi ve Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin ortaklaşa düzenlediği 6'ncı Evrim, Bilim ve Eğitim Sempozyumu sona erdi. 

Perşembe, 07 Aralık 2017 14:37
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'la görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hiçbir komşu ülkenin toprağında gözümüz yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Yunanistan ziyareti kapsamında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çipras ile yaptığı görüşmede şunları söyledi:

Pazartesi, 04 Aralık 2017 08:27
soL Kültür ekibi, Aydınlanma Dosyasını açıyor. Dosyada birçok önemli başlıkta değerlendirmeler yer alıyor...

AKP iktidarının aydınlanma düşmanlığına karşı soL Kültür ekibi önemli bir dosya hazırladı:

Pazar, 10 Aralık 2017 17:19
Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin "AKP müfredatına aydınlanma müdahalesi" başlıklı etkinliği bugün Antalya'da gerçekleştirildi.

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin "AKP müfredatına aydınlanma müdahalesi" başlıklı etkinlik bugün Antalya'da Değirmenönü Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını soL yazarı Doç. Dr. İlker Belek yaptı.

Çarşamba, 20 Aralık 2017 12:15
İspanya Başbakanı ve Halk Partisi (PP) lideri Rajoy, “Normalliğe, anayasaya ve mantığa dönüp dönmeyeceğimizi bu seçimler belirleyecek” dedi.

İspanya’nın Katalonya Özerk Yönetimi’nde, perşembe günü yapılacak ve ayrılıkçılarla birlik yanlıları arasında geçecek parlamento seçimleri öncesinde, partiler son kampanyalarını gerçekleştirdi.

Salı, 26 Aralık 2017 14:35
İlk olarak Osmanlı Devleti’nin son döneminde varlıklı ailelerin çocuklarının askerlikten muafiyeti amacıyla devreye sokulmuş bedelli askerlik uygulamasının tarihini, günümüzdeki uygulanış biçimini ve partilerin bu konuda neler düşündüğünü sizler için derledik...

Bedelli askerlik gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Son olarak Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin "Bedelli askerlik, öngörülebilir bir gelecekte gündemimizde yok" açıklamasından sonra yaşanacak gelişmeler merak konusu. Her ne kadar bakan, gündem konusu olmadığını söylese de toplumun önemli bir kısmı yakın döneme dair bedelli askerlik beklentisi içerisinde.

Pazar, 24 Aralık 2017 13:00
Bu yıl altıncısı düzenlenen ve çağırıcılarının Üniversite Konseyleri Derneği, Bilim ve Aydınlanma Akademisi Girişimi ve Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi'nin olduğu Evrim Bilim ve Eğitim Sempozyumu ikinci gününde. İlk oturum Erhan Nalçacı'nın sunumuyla başladı...

VI. Evrim Bilim ve Eğitim Sempozyumu'nun ikinci gününde ilk oturum Erhan Nalçacı’nın sunumuyla başladı.

Salı, 05 Aralık 2017 09:32
Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nin yayımladığı mektupla gündeme gelen “Nâzım'ın eserlerindeki sansür” tartışmalarında sorunun asıl muhataplarından biri olan, Nâzım Hikmet'in Türkiye haklarının temsilcisi Gündüz Vassaf soL Haber'in konuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Gündüz Vassaf kendisinin tartışmalardan sonbaharda bir yakını aracılığıyla haberi olduğunu, sonrasında da YKY'yle temas ettiğini söylüyor. Daha önce çokca gündeme gelen “ihmalkârlık” gerekçesine ilişkin olarak Vassaf, “Bence ihmalden çok Memet Fuat’ın çalışmasına atfedilen ve artık gereksiz olduğu bilinen dokunulmazlıktan, kimilerine göre kolaycılığa kaçmaktan kaynaklandı.

Pazar, 03 Aralık 2017 12:20
Talal Silo, ABD'nin SDG'ye desteğiyle ilgili konuşarak, "ABD başlangıçta kurtarılan bölgelere destek sağlayacağını söyledi ama Afrin’e destek vermeyeceğini başından beri ifade etti." dedi

Suriye'de bir süre Suriye Demokratik Güçleri'nin sözcülüğünü yaptıktan sonra taraf değiştiren Talal Silo, SDG'nin "Akdeniz'e çıkış" projesi olduğunu söyledi.c

Pazartesi, 11 Aralık 2017 12:11
soL Kültür tarafından hazırlanan Aydınlanma Dosyası devam ediyor... Kaya Tokmakçıoğlu'nun bu yazısında marksizm ile aydınlanmanın buluşması anlatılıyor. Aydınlanmayı rehber edinen marksizmin tarihsel görevine işaret ediliyor.

Akıl umut olmadan serpilemez, umut akıl olmadan konuşamaz,

ikisi Marksist birlik içindedir – başka türlü bir bilimin geleceği yoktur, başka bir geleceğin bilimi yoktur.

Ernst Bloch, [Umut İlkesi]

Çarşamba, 27 Aralık 2017 10:50
Aydınlanma Hareketi Hukuk Komisyonu, AKP'nin dayattığı zorunlu din dersine karşı yürütülen hukuki mücadeleyi anlattı. Yapılan çağrıda, "Çocuklarımız özgür bir yaşamı hak etmektedir. Üşenmeyelim, sakınmayalım ve çocuklarımız için dava açalım" denildi.

Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi, siyasi mücadele başlıklarının uzantısı olarak hukuksal mücadeleleri de sürdürüyor. Bunların arasında zorunlu din dersi de var.

Çarşamba, 20 Aralık 2017 14:03
Geçen Nisanda "güvenlik zafiyeti" bahanesiyle yasaklanan Kadıköy Gençlik Festivali'nin içinde yer alan tiyatro eserleri, geçtiğimiz günlerde Üniversitelerarası Tiyatro Festivali adıyla Kadıköy'de sahnelendi. Marmara Drama Topluluğu yönetmenleri Batuhan Kozanoğlu, Erkan Kılıç ve SU Oyuncuları ile özel olarak tiyatro, genel olarak sanatsal faaliyetler önündeki sansür ve engellemeleri konuştuk.

Asırlardır toplumların hayatına dokunan, yaşamlarından izler taşıyan ve insanların ruhuna hitap eden bir sanat faaliyeti, tiyatro...

Gelişmişliğin sembolleri arasında yer alan, ortak bir emeğin insanda toplanıp vücut bulduğu sanatsal bir üretim...

Çarşamba, 20 Aralık 2017 09:09
soL Kültür'ün Aydınlanma Dosyası bir söyleşiyle devam ediyor. Yazar, sosyolog Sezer Ateş Ayvaz ile Aydınlanma'nın Türk edebiyatındaki yansımaları ve izlerini konuştuk.

soL Kültür'ün Aydınlanma Dosyası bir söyleşiyle devam ediyor.

Yazar, sosyolog Sezer Ateş Ayvaz ile Aydınlanma'nın Türk edebiyatındaki yansımaları ve izlerini konuştuk. 

Pages