100 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 01 Aralık 2017 00:45
Rıfat Okçabol

Haberlere göre bir CHP yetkilisi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, “Eğitimin kalitesi arzu edilen seviyede değil. Öğretmenlerin sorunu çözülmeden, eğitimin sorunları çözülemez” demiş. Bu söylem, normal bir ülkede ve normal koşullarda geçerli bir söylem olsa da, günümüz Türkiye’sinde geçerli bir söylem mi?

Salı, 05 Aralık 2017 00:30
Oğuz Oyan

15. Sosyal Bilimler Kongresi geçen hafta gerçekleştirildi. Her zaman olduğu gibi bu önemli bilimsel etkinlik, yazılı basında ve hatta HBT gibi bilimle ilgili olması beklenen dergilerde, hak ettiği ilgiyi görmedi. Tek istisnayı Cumhuriyet’ten Güray Öz oluşturdu.

Perşembe, 28 Aralık 2017 00:45
İlker Belek

Hukuk yok, anayasa yok, Meclis yok.

AKP ülkeyi OHAL ve KHK’larla yönetiyor. Böyle de devam edecek.

KHK’lar OHAL kapsamında kendisine tanınmış yetki alanını her yönüyle aşıyor, KHK’lar OHAL’in gerekçesi olmayan konularda sınırsız düzenlemeler yapıyor, KHK’ların meclisten geçirilmesi gerektiği hükmü yok sayılıyor.

Cumartesi, 23 Aralık 2017 00:45
Erhan Nalçacı

Batı Cephesinde yeni bir şey yok! Birleşmiş Milletler’de yapılan Kudüs oylamasında bir kez daha ABD’nin ittifak sistemlerinin nasıl daraldığı ve yalnızlaştığı ortaya çıktı. ABD ve İsrail ile birlikte ret oyu veren birkaç ülkenin haritada yerini bir seferde bulana aşk olsun! Palau, Mikronezya, Togo… Belli ki oylarını, gereksinimleri varmış ve satmış bu minik devletler.

Cumartesi, 09 Aralık 2017 00:30
Erhan Nalçacı

Trump’ın Kudüs hamlesinin ABD emperyalizminin planlı bir stratejisinin ürünü mü, yoksa kendi sıkışmışlığını aşmak için fevri olarak ortaya attığı bir adım mı olduğunu göreceğiz. Ancak hemen herkes Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesini Trump’ın kontrolsüz bir hamlesi olarak görüyor.

Salı, 19 Aralık 2017 01:00
Oğuz Oyan

Siyasal iktidarın hiç beklemeden gündemine aldığı öncelikli siyasi hedefi, İzmir'in ele geçirilmesiydi. Siyaseten ele geçirmeyi, kuşkusuz ekonomik olarak ele geçirme de izleyecekti. İktidarın değişmez başı, henüz 2004 yerel seçimlerinde, "İzmir'i alamazsak kendimi bu seçimleri kazanmış saymam" gibi aşırı iddialı bir konumlanmayı seçmişti.

Pazartesi, 25 Aralık 2017 01:00
İlker Belek

Aşı karşıtlığı yükseliyor. Giderek artan sayıda aile çocuğunu aşılatmak istemediğini, bunun özgürlükleri olduğunu ileri sürüyor. Bir de üzerine dava açıp, Anayasa Mahkemesi’nden “evet öyledir” diye karar çıkartıyorlar. Sağlık Bakanlığı bütün bunlara seyirci kalmakla yetiniyor.

Salı, 26 Aralık 2017 00:45
Oğuz Oyan

Ortada "gemi azıya almış" bir otoriterleşme eğilimi var. OHAL düzeni bunun dayanaklarından birini oluşturuyor. Sadece birini, çünkü OHAL öncesinde de hukuk ve anayasa tanımamak iktidarın temel bir özelliğini oluşturuyordu. Şimdi artık "otokratın ağzından çıkan kanundur" aşamasına gelindi. KHK'lar da artık tek adam kararnameleri biçimini alıyor.

Pazar, 24 Aralık 2017 08:30
Mehmet Kuzulugil

Bahçeli, Erdoğan ve manevi şahsiyetine dönük karşılaştığı en büyük saldırı belki de bir hafta boyunca bu iki isimle birlikte anılması olan “bizim Deniz...”

Yok yok, bir de ben bu hikayeye girecek değilim. Rıdvanı, Bahçelisi, Tayyipi, şeytan götürsün hepsini.

Cuma, 08 Aralık 2017 00:45
Mesut Odman

Yarın iktidarı alsak, diyorum, işimiz çok zor olacak, besbelli.

Çok zor derken, iktidarı almak kadar elde tutmanın, öyle uzun süreler boyunca da değil, alıp bırakmak türünden anlık bir zaferin ötesine geçmek kadar “mütevazı” bir başarının da kolay olmadığını anlatmak istiyorum.

Hemen iki itiraz gelebileceğinin farkındayım.

Cuma, 01 Aralık 2017 00:45
Taylan Kara

“Özgürlük her zaman ve istisnasız farklı düşünene tanındığında özgürlüktür.” R. Luxemburg (1)

Klişeler ahmaklık üretir. Voltaire’e mal edilen ve sayısız defa kullanılan bir cümle vardır:

“Fikrinize katılmıyorum ama fikrinizi açıklamanız için canımı veririm.”

Cuma, 15 Aralık 2017 00:45
Taylan Kara

Şu anda Türkiye’deki kültür-sanat-edebiyat dünyasında hâkim olan iklimi bir cümlede özetleyecek olsaydım şu deyimi kullanırdım:

Köpeksiz köyde değneksiz gezmek…

***

Cumartesi, 25 Kasım 2017 00:30
Erhan Nalçacı

Kısa bir süre önce Zimbabve’de ordu başkente girdi ve silahlar patlamadan Mugabe’nin uzun süren iktidarı sonlanmış oldu. Afrika’da ve dünyanın değişik yerlerinde buna benzer olaylar oluyor diye düşünülebilir, oysa Zimbabve olayı dünyanın içinden geçtiği siyasi dönemi anlamak için önemli gözüküyor.

Perşembe, 16 Kasım 2017 01:00
İlker Belek

“Nereden çıktı şimdi?” denilebilir.

“İşçiler, emekçiler AKP’nin oy tabanı” diye itiraz edilebilir.

Dinin, milliyetçiliğin işçi sınıfını avucuna aldığına dair somut veriler sunulabilir.

Hepsine tamam.

Çarşamba, 22 Kasım 2017 01:00
Mustafa Türkeş

Bugün Soçi’de üçlü zirve toplantısı yapılıyor. Yeni bir ittifak mı doğuyor? Nasıl okuyacağız?

Soçi buluşmasını yeni bir ittifakın kilometre taşlarından biri, yani yeni bir kuruluşa giden buluşma olarak görmek isteyenler olduğu gibi, buradan Batı güvenlik sistemine alternatif bir ittifak sisteminin ortaya çıkmayacağını bilenler de var.

Pages