42 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 27 Aralık 2017 13:00
Yalçın Küçük

Prof. Dr. Yalçın Küçük, Devlet Planlama Teşkilatı yıllarına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Okan İrtem'in sorularını yanıtlayan Küçük, "Şunu bilin, devlet idaresinde payitahtın başına Sincan’dan kimseyi getiremezsiniz, Tayyip Erdoğan bu tayinlerden dolayı yargılanacak. Menderes ne demişti, odunu koysam seçtiririm, bu adamın Allah’ı, Şah’ı Menderes’tir, onu koydu oraya.

Salı, 12 Aralık 2017 02:45
Oğuz Oyan

Geçen hafta "Geçmişten Geleceğe Bakmak" başlıklı yazımda, 2017 sonrasını ikiye bölerek ama özellikle 1967 sonrasını ve sosyal bilimlerin geniş ilgi alanını esas alarak değerlendirmeler yapmıştım. Türkiye'ye az sayıda değinmem olmuştu, çünkü izleyen yazımda da (bu hafta) Türkiye'ye odaklanmak istemiştim.

Salı, 12 Aralık 2017 00:30
Orhan Gökdemir

Aslında soruyu tersinden sormak gerek. Suudi Arabistan Türkiye olur mu?

Cuma, 22 Aralık 2017 00:30
Korkut Boratav

Yabancı Sermaye Akımları; Yabancıların Mülkiyeti…

2003-2016 yıllarının tümünde dış dünyadan Türkiye’ye (net olarak) 600 milyar doları aşkın yabancı sermaye girdi. Bir bölümü doğrudan yatırımlara, hisse senedi, tahvil alımına, mevduata bağlandı; gerisi bankalara, şirketlere, devlete açılan kredilerden oluştu.

Peki, bu “paralar” ne oldu; bugün nerede?

Pazartesi, 04 Aralık 2017 01:00
Aydemir Güler

ABD’de süren davanın fazla karışık olduğu belli. Bir jüri üyesi bile işin içinden çıkamamış ve gözkapaklarındaki ağırlığa direnememiş. Sarraf tahtayı şemalar, oklar, açıklamalar, sayılarla dolduradursun, mahkeme başkanı uyuklayıp kötü örnek olan jüri üyesini görevden almış mecburen.

Perşembe, 14 Aralık 2017 15:15
Gülay Dinçel

Düzen muhalefetinin siyasi açıdan başarısızlığı çok açık. Sadece Türkiye’de değil, dünyanın pek çok ülkesinde böyle. Ancak Türkiye için bir başarı tespit edilmeli: Düzen muhalefetinin iktisatçılar cephesi iyi çalışıyor.

Cuma, 01 Aralık 2017 00:30
Kemal Okuyan

Bir süre öncesine kadar Sarraf konusunda hükümet gibi yandaş medya da göğsünü siper ediyor, hızını alamayanlar onun yurtsever bir işadamı olduğunu dile getiriyorlardı. Hem herkese nasip olmaz, Rıza efendi pis Amerikalıların yaptırımlarını boşa düşürerek İran ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere yardımcı oluyor, iki ülkenin birden “yiğit evladı” haline geliyordu.

Perşembe, 21 Aralık 2017 01:00
İlker Belek

CHP yolsuzluklar üzerinden bastırıyor. Genel başkan yardımcısı Aykut Erdoğdu son olarak şöyle dedi: “Açlıkla boğuşan %10’un vergi yükü %21, en zenginler %20 ödüyor. Bu düzen çürümüştür. Asgari ücretli %18 KDV ödüyor. Asgari ücretli vergi öderken yönetenlerin vergi cennetlerine gitmesinin hesabını sormayacak mıyız?”

Doğru problem düzende, düzen de çürüdü ama, düzen acaba hangi düzen?

Salı, 19 Aralık 2017 08:00
Aydemir Güler

Geçtiğimiz hafta sonu sekizinci kez Kıbrıs ve Yunanistan barış örgütleriyle buluştuk. Her biri Dünya Barış Konseyi’nin üyesi olan üç örgütüz. Türkiye’de OHAL çelmesine takılmazdan önce Barış Derneği idik. Adımızı Behice Boran’ın Türk Barışseverler Cemiyeti’nden, Mahmut Dikerdem’in Türkiye Barış Komiteleri Derneği’nden almıştık. Behice hanım ve Mahmut beyin isimleri birer simge.

Cumartesi, 09 Aralık 2017 08:15
Aydemir Güler

ABD’de açılan dava elbette çok sarsıcı. İfadeler, itiraflar dengeleri yerinden oynatıyor. Erdoğan ekibinin tınmıyor gibi davranmasının palavra olduğu da açık. Türkiye’de kurdukları düzenin çok ama çok sarsak olduğu sergileniyor. İşin, bizim parçalanmış kamuoyuna yansımasında da bir sürpriz yok. Bir taraf ortada düzen değil rezalet olduğu kanısını perçinliyor.

Çarşamba, 27 Aralık 2017 01:15
Kadir Sev

Devletin yeniden biçimlendirildiği 2011 yılındaki 35 KHK’dan başlamak üzere, bugüne değin çıkarılan bütün yasalar ve OHAL KHK’ları, 1923’de kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ne ait değil. Dahası, içlerinde Cumhuriyet kavramıyla bağdaşanı da yok. Bunlara yasa, KHK gibi hukuksal terimler de yakışmıyor. Talimatname, ferman gibi sözcüklerle anılması daha uygun.

Cumartesi, 23 Aralık 2017 00:45
Aydemir Güler

AKP rüzgarına baksanız, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yapılan oylamayı Türkiye kazanmış bile zannedebilirsiniz.

Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun, ABD Başkanının Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etme kararının üstünde ter ter tepindikleri doğrudur. Toz kaldırmayı da becerdiler. Bir de turpların üstüne Trump yazınca, o turpları ısırınca ne olduğunu anlatabilselerdi, harika olacaktı!

Pazartesi, 11 Aralık 2017 09:00
Aydemir Güler

soL Portal'dan küçük bir seçki:

Bir ortaokulda öğrencilere kına kıyafeti, gelinlik ve damatlık giydirilerek, öğretmenler tarafından para takılıyor.

Bir AKP sözcüsü Ensar Vakfının 'Fetö’nün saldırısına uğradığını ve başarıyla atlattığını söylüyor.

Eşinden ayrılıp şehir değiştiren bir kadın işçi, oğlu tarafından öldürülüyor.

Pazartesi, 04 Aralık 2017 01:00
İlker Belek

AKP’yi ABD atadı.

Erdoğan hiçbir resmi sıfatı olmadığı halde Beyaz Saray’da kabul edilme şerefine erişmişti. Daha belediye başkanlığı döneminde Türkiye’den ABD’ye istihbarat geçiliyordu. Geleceğinin parlak, taban desteğinin büyük olduğu vurgulanıyordu. Erbakan fazla “antibatıcı”ydı ve piyasayla uyum gösterecek bir İslamcı partiye acilen ihtiyaç vardı.

Perşembe, 14 Aralık 2017 22:45
Korkut Boratav

Fiilen ve yasal olarak sınırsız yetkilerle donanmış Cumhurbaşkanı faizlerin düşürülmesini istiyor; sonuç alamıyor. Niçin?

Kısa bir panoramayla açıklamaya çalışacağım.

Özal Becerdi; AKP Çaresiz…    

Pages