36 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 02 Kasım 2017 00:45
İlker Belek

1-“Dünya nereye gidiyor?” yazımızı özetleyerek başlayalım: Dünya kapitalizmi bunalımda. Bu nedenle hızla kumarhaneleşti, finansallaştı. Bu tercih sorunu daha da ağırlaştırdı. İktisadi kriz emperyalist sistemde hegemonya krizine yol açtı. Yani çifte kriz sarmalındayız. ABD hegemonik gücünü yitiriyor. Henüz karşısına tam donanımlı emperyalist bir güç çıkabilmiş değil.

Cumartesi, 18 Kasım 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Coğrafi olarak birbirinden uzak ve tarihleri oldukça farklı olan Brezilya ve Türkiye bazı açılardan birbirlerine benziyorlar ve birlikte ele almak ikisini de anlamayı kolaylaştırıyor. Tabi ki benzerlikler üzerinden gitmenin riskleri var ve mekanik bir karşılaştırma işe yaramaz. Bunları göze alıp süreçlere göz atalım.

Perşembe, 23 Kasım 2017 01:00
Özgür Şen

Neredeyse tüm cephelerde sıkıştırılmış bir Erdoğan var karşımızda.

ABD ve genel olarak Batının baskısı malum zaten. Sarraf davasından, Türkiye'ye uygulanan gizli ve açık ekonomik yaptırımlara kadar pek çok başlıkta ABD, Almanya gibi ülkeler Tayyip Erdoğan'ın üzerine gidiyor.

Perşembe, 30 Kasım 2017 00:45
Özgür Şen

AKP ve Erdoğan kaybediyor. Ama AKP'yi ve Erdoğan'ı, onun muhalefeti olarak görülen Kılıçdaroğlu ve Akşener'i üreten, paranın hakimiyetine dayalı bu düzen, zenginlerin düzeni kaybetmiyor. Onlar kaybetmeyince, AKP ve Erdoğan'ın kaybetmesine rağmen, birilerinin iddia ettiğinin aksine, biz, Türkiye'nin geniş emekçi kesimleri olarak kazanamıyoruz.

Cuma, 24 Kasım 2017 00:45
Mesut Odman

Bu yazı, başlığı ile de giriş bölümü dışındaki ana gövdesi ile de, özgün bir nitelik taşımıyor. Bundan yaklaşık 14 yıl önce düzenlenmiş bir konferansta sunduğum bildirinin büyük bölümünün aktarılmasından oluşuyor.

Perşembe, 09 Kasım 2017 00:45
Özgür Şen

Yarın 10 Kasım. Her 10 Kasım’da olduğu gibi bolca Atatürk konuşulacak. Son dönemki açılımlarına paralel bir şekilde AKP’nin de lideriyle birlikte bu 10 Kasım’da geçmişe göre daha atak olacağı beklenebilir. Samimiyetsiz mi? Mutlaka öyle...

Cumartesi, 25 Kasım 2017 08:15
Aydemir Güler

Erdoğan ve arkadaşlarının muazzam bir basınç altında oldukları görülüyor. Ama öte yandan Ankara’nın Moskova ve Tahran’la ortak Suriye politikası ilan etmesini büyük açılım diye yorumlayanlar var. Nasıl büyük açılımsa, Rusya ve İran’ın müttefiki olan Şam, TSK’yı işgalci olarak mahkûm etmekten hiç de geri adım atmıyor.

Çarşamba, 29 Kasım 2017 10:45
Kemal Okuyan

Erdoğan, parayı elinde tutanların kendileri için daha uygun bir Türkiye yaratmak için önünü açtıkları bir isimdi; hatta evet Erdoğan bir projeydi.

Perşembe, 23 Kasım 2017 01:00
İlker Belek

Şimdi bizim ezeli Amerikancılar, doğma büyüme NATO’cular yaklaşan fırtınayı görünce “Rıza davası komplodur” diye ciyaklamaya başladılar.

Çarşamba, 22 Kasım 2017 11:00
Kemal Okuyan

“İki gün sürmedi NATO karşıtlığınız” diye isyan ediyordu Nihat Genç dün Odatv’deki yazısında. ABD ve NATO’ya dayılandıktan sonra “tuzağa düşürülüyoruz, batıdan kopup Avrasya’ya sürükleniyoruz” demeye başlayan milliyetçileri kastediyordu.

“Milliyetçilik nedir” sorusunu defalarca yanıtladık ama buraya bir kez daha koyalım ki yazacaklarımız daha anlaşılır olsun:

Pazartesi, 20 Kasım 2017 01:00
İlker Belek

Türkiye ekonomisini, tarımını, hayvancılığını, sanayisini batırdılar. Son beş yıldır milli gelir yerinde sayıyor: 850 milyar Dolar.

Üretmeyen, borç parayla günü yaşayan bir ülke yarattılar. Hane halkı toplam borcunun milli gelirdeki payı son 15 yılda %3’den %17’ye çıktı.

Bütün emareler yolun sonuna gelindiğine işaret ediyor.

Pazartesi, 13 Kasım 2017 01:00
Osman Çutsay

Büyük Ekim’in 100’üncü yılında, onun Türkiye’deki cumhuriyetçi atılımın da nihai tetikçisi olduğu iyice ortaya çıktı. Genç TKP’nin son vurguları, Türkiye’deki devrim mücadelesinin hangi yol haritasından geçeceğini göstermiş sayılmalıdır.

Ne mi?

Cumartesi, 11 Kasım 2017 01:00
Aydemir Güler

Ekim Devriminin yüzüncü yılı doldu. Başka yerlerin yanı sıra, Devrimin kendi mekânında, Rusya’da, Sen Petersburg ve Moskova’da da yapılan törenlerle… tamamlandı.

Herkes kendi bayramını kutlar!

Böyle bir atasözü var mı, bilmiyorum. Ben duymadım. Ama olsa iyi olurmuş…

Salı, 14 Kasım 2017 00:45
Oğuz Oyan

Cumhuriyet Gazetesi ve muhabiri Pelin Ülker iyi bir iş başardı. "Paradise Papers" ("Vergi cenneti belgeleri") olarak adlandırılan ve 13,4 milyon belgenin ortaya çıkarılıp yayınlanmasını kapsayan gazetecilik olayında Türkiye'den tek basın kuruluşu olarak rol aldı. (96 ülkeden 382 gazetecinin bir yıl bu belgeler üzerinde çalıştığı ifade ediliyor).

Çarşamba, 22 Kasım 2017 01:00
Mustafa Türkeş

Bugün Soçi’de üçlü zirve toplantısı yapılıyor. Yeni bir ittifak mı doğuyor? Nasıl okuyacağız?

Soçi buluşmasını yeni bir ittifakın kilometre taşlarından biri, yani yeni bir kuruluşa giden buluşma olarak görmek isteyenler olduğu gibi, buradan Batı güvenlik sistemine alternatif bir ittifak sisteminin ortaya çıkmayacağını bilenler de var.

Pages