48 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 17 Eylül 2017 01:15
Mehmet Kuzulugil

Fotoğrafı çoğu okur görmüştür. Ankara’da bir hafriyat kamyonu açık kalmış damperi ile otoyolda bir tabelaya takılmış. Tabela devrilmemiş, kamyon şaha kalkmış.

Fotoğraf üzerine şeyler söyleyesim var.

Cumartesi, 02 Eylül 2017 00:45
Erhan Nalçacı

Erdoğan üzerindeki basıncın; Merkel’in Türkiye’nin Gümrük Birliği güncellemesini veto edeceğini açıklaması ve ABD yargısının Erdoğan’ın korumalarını içeren iddianame hazırlaması ile arttığı çok açık.

Pazartesi, 04 Eylül 2017 01:15
İlker Belek

Türbana özgürlük eylemleri tam bir felaketti. Sözde inanç ve düşünce özgürlüğü savunuluyordu.

Pazartesi, 25 Eylül 2017 08:00
Aydemir Güler

Irak’ta Barzani referanduma gider, Ankara Suriye sınırına asker yığar. Anlaşılan Menderes’in küçük Amerika olma hayalinin bir kısmı gerçekleşti. Amerikan nüfusuyla dalga geçilirdi; hangi ülkenin hangi kıtada olduğunu bilmezmiş ortalaması… Şimdi Türkiye nüfusunun ülkenin sınırları, komşuları hakkında bir şey bilmediğini varsayan bir hükümet var.

Perşembe, 21 Eylül 2017 01:00
İlker Belek

Barzani 25 Eylül’de referandumu yapar. Yapamasa da bir şey değişmez. Emperyalizmin Kürdistan projesi devam eder.

Irak’ın işgalinden sonra, 1991’de baba Bush 36. paralelin kuzeyini neden uçuşa yasak bölge ilan etmiş, buraya Saddam’ın uçaklarının girişini neden yasaklamış ve neden bugünkü Irak Kürt özerk bölgesini Barzani ile Talabani’ye teslim etmişti?

Perşembe, 28 Eylül 2017 07:00
Özgür Şen

Barzani'nin yaptığı referandum Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tehdit ediyormuş. Irak'ın sınırlarını değil Türkiye'ninkileri tartışıyormuşuz... Doğru.

Doğru da şimdi mi aklınıza geldi?

AKP, Türkiye'nin toprak bütünlüğünden endişe ediyormuş. Bu ülkeye en büyük tehdit AKP'nin bizzat kendisi, kim neden endişe ediyor...

Pazartesi, 18 Eylül 2017 11:30
Kemal Okuyan

Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri Kemal Okuyan, 25 Eylül'de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin yapacağı bağımsızlık referandumuna ilişkin soL'un sorularını yanıtladı.

Salı, 05 Eylül 2017 00:45
Kemal Okuyan

Zamanında Demokratik Almanya Cumhuriyeti’ne Doğu Almanya demeyi pek severlerdi, şimdi Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni Kuzey Kore diye adlandırmaya bayılıyorlar. Biraz uzun, zorlukları var ama biz yine de soğuk savaş terminolojisinden mümkün mertebe uzak duralım.

Güneydeki Kore Cumhuriyeti, kuzeydeki Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti…

Salı, 26 Eylül 2017 01:00
Oğuz Oyan

"Her şeyi sınayarak/yaparak öğrenme" yönteminin en pahalı öğrenme yöntemi olduğu bilinir. Bunun bir yöntem olduğu dahi kuşkuludur. Çünkü kendisinin veya başkasının deneyimlerinden ders almayı bilememek, hatta tarihten ders almayı bilmemek, herhalde ergenlik aşamasını hiç aşamamak demektir. (Haksızlık yapmış olmayalım, bütün ergenler de bu durumda değildir.

Çarşamba, 13 Eylül 2017 01:00
Özgür Şen

Barzani liderliğindeki KDP, 25 Eylül'de Irak Kürdistanı'nda bağımsızlığın oylanacağı bir referandum yapmayı planlıyor. Sandıktan ne çıkacağının kesin olduğu bir oylama bu... Ama bunun dışında belki de her şey belirsiz.

Cuma, 22 Eylül 2017 00:45
Korkut Boratav

Durgunlaşma mı? Dinamizm mi?

Ocak-Haziran 2017 istatistikleri yayımlandı. Bunların bir önceki yılla karşılaştırılması, ekonominin büyüme eğilimlerine ışık tutacaktır. Çünkü 2016’nın ilk altı ayının ekonomik ortamı “olağan”dır. Temmuz darbe girişiminin yarattığı ekonomik sorunlar söz konusu değildir.

Cuma, 29 Eylül 2017 09:00
Korkut Boratav

DIŞ DENGELERDE GELİŞİMLER

21’nci yüzyılın ilk çeyreği dolmadan dünya ekonomisi iki büyük krizden geçti. Ülkeler-arası güç dengeleri; ekonomik ilişkilerin boyutu, niteliği hangi yönde gelişti?

Cuma, 15 Eylül 2017 11:30
Kemal Okuyan

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, hem ülke gündemine hem de TKP'ye ilişkin merak edilen soruları yanıtladı.

Pazartesi, 11 Eylül 2017 01:00
Osman Çutsay

İş çığırından çıkıyor. Başbakan Angela Merkel’in kendi cebine kısık sesle söylediğini, koalisyon ortağı ve SPD’li başbakan adayı Martin Schulz, adeta bağırıyor: "Ankara artık ölçüyü yitiriyor!”

Bardağın taştığını ilan ediyorlar.

Bu iş burada kalmaz. Bu sürtüşme artık eskisi gibi, “Küsmüş idik, ama artık anlaştık, barıştık” diye sonuçlanamaz. Kriz büyük. Bu vezirle yürünmez.

Salı, 19 Eylül 2017 01:00
Orhan Gökdemir

AKP’nin eski ortağı cemaatin darbe girişimini bahane ederek ülkeyi OHAL ile idare etmeye başlamasının üzerinden bir yıl geçti. OHAL şartlarında yaptığı referanduma dayanarak kurduğu tek kişilik yönetim de yürürlükte. Ama bütün bunlar baskının, hukuksuzluğun, zulmün artmasının dışında AKP lehine bir gelişmeye de yol açabilmiş değil.

Pages