46 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 26 Ağustos 2017 12:15
Yalçın Küçük

26 Ağustos günü soL'da yayımlanan söyleşi: 

Cumartesi, 05 Ağustos 2017 01:00
Orhan Gökdemir

20. yüzyılın ilk on yılı. Birbirlerine komşu üç ülke fokur fokur kaynıyor. Üç ülke de istibdat ile yönetiliyor. Rus Çarı, Osmanlı Sultanı ve İran Şahı sanki aynı ana babanın verisi gibi. Üzerine çullandıkları ülkelerini yönetmek için ellerinde istibdattan başka bir enstrüman kalmamış. Güçleri baskıdan bunalmış ezilenlerin homurdanmasını engellemeye yetmiyor ama.

Çarşamba, 23 Ağustos 2017 01:15
Özgür Şen

Bölgesinde söz sahibi, aktif bir dış politika yürüten, etkin bir Türkiye hedefiyle maceralara atılan ve sonra hedefler kadar büyük bir başarısızlığa uğrayan AKP aslında bu hedefe koşarken yalnız değildi. Erdoğan ve partisi Türkiye'yi bu hayal kırıklığına tek başına sürüklemedi.

Çarşamba, 02 Ağustos 2017 01:00
Özgür Şen

Meral Akşener kendisini Türk milliyetçisi ve ülkücü olarak tanımlıyor. Pek çok farklı partide siyaset yapmış olması ve hatta bugün “merkez sağ” bir parti kurmak için yola çıkmış olması bu tanımlama ile çelişmiyor. Tam tersine Akşener'in politik geçmişi Türk milliyetçiliğinin siyasi reflekslerinin nasıl biçimlendiğinin bir özeti adeta...

Perşembe, 24 Ağustos 2017 00:00
İlker Belek

Yandaş basın hummalı bir faaliyet içinde.

Söyledikleri şu: Dünyanın düzeni değişiyor. Batının hegemonyası sona eriyor. ABD artık belirleyici güç değil. NATO önemini yitiriyor.

Buna karşılık Rusya ve Çin ekseninde yeni bir blok gelişiyor.

Çarşamba, 16 Ağustos 2017 01:00
Özgür Şen

Çok değil on yıl kadar önce liberaller Türkiye'de orduyla ilgili tartışmalara, dünyanın hangi ülkesinde ordunun komuta kademesine yapılan atamalar bu kadar gündem oluyor, komutanlar bu denli tanınıyor diye sorarak girerlerdi. AKP'nin orduya dönük yaptığı operasyonları benzer söylemlerle destekleyen liberaller her zaman olduğu gibi yine yanıldı.

Pazartesi, 21 Ağustos 2017 01:00
Osman Çutsay

Hafta sonunda Doğan Akhanlı’nın düştüğü konumda olan çok insan var Avrupa Birliği’nde. Bunlar Türkiye kökenli ve Ankara’nın nefesini on yıllardır enselerinde hissediyorlar. Bazıları Türkiye’den hükümlü, bazılarının soruşturması var: Tabii İslamcı Türkiye’deki “hukuki incelemelere” ne kadar hukuk ve inceleme sözcükleri yakışıyorsa, o kadar var.

Pazartesi, 07 Ağustos 2017 00:15
İlker Belek

Turşu kurmak kültür işidir.

Hayvancı-tarımcı göçebe toplumun icadı ve mirasıdır.

Yani bir iktisadı, toplumsallığı vardır.

Birlikte üretilir, kader bağıyla, birlikte tüketilir. Uzun yolculuklarda, yüksek yaylalarda, hayvan peşinde topluluğu hayatta tutar.

Cuma, 04 Ağustos 2017 01:00
Korkut Boratav

Türkiye ekonomisi için kuşbakışı bir “durum muhasebesi” yapalım.

2015 Sonu: Sağlıksız Bir Sentez

AKP döneminin istatistiklerine bakarak 2015 sonunda şu teşhisi yapıyordum: Türkiye ekonomisi hastalıklı bir senteze ulaşmıştır.

Teşhis dört vurgulamaya dayanıyordu:

Salı, 22 Ağustos 2017 00:45
Kemal Okuyan

Erdoğan Almanya’ya günde beş vakit çakıyor. Bravo ona.

Erdoğan ABD’ye “eyyyy" diye sesleniyor, “ne biçim müttefiksin sen.” Seslenir, racon bile keser.

Cumartesi, 19 Ağustos 2017 00:45
Aydemir Güler

Suçu doğaya atmak kolay. Kumdan kale gibi dağılan, aslında bir mezar olduğu o gün anlaşılan evler... Bu, alçak oldukları su götürmez “deniz kumu müteahhitlerinin” ve diğer yetkililerin işi de değildi. Onlar olsa olsa tetikçiydi.

Salı, 22 Ağustos 2017 00:45
Oğuz Oyan

Referandumu kazanmak AKP açısından bir varoluş sorunuydu. Bu uğurda Avrupa ülkelerine ölçüyü kaçıran kof milliyetçilikler taslamak kendi politika yapma biçimlerinin “raconuna” uygundu.

Cuma, 18 Ağustos 2017 01:00
Korkut Boratav

2017, kapitalist dünya sisteminin iki büyük krizinin yirminci ve onuncu yıldönümüdür.

1997 Krizi: Çevreden Merkeze…

Pazartesi, 28 Ağustos 2017 01:30
Osman Çutsay

Böyle zamanların profesörleri bunlar. Birkaç yabancı dilde kekeleyince, bir türlü organik bir müzik tutturamadıkları Türkçeleriyle sağa sola ayar verme haklarının doğduğunu düşünüyorlar. Anadillerinde bir tarz geliştirememeleri bile “yüksek kapasitelerine” kanıt sayılıyor. Kendilerini Türkiye’nin gerçekten sorumlu ve büyük bedeller ödemiş aydınlarından kat kat yukarıda görebiliyorlar. Prof.

Cuma, 11 Ağustos 2017 01:00
Korkut Boratav

“Risk iştahı” frenlenirse…       

Batı borsalarına ve çevre ekonomilerine para girişi sürüyor. Dow Jones endeksi 22000 eşiğini aştı; dolar kesintisiz ucuzladı. Yine de dünya ekonomisini izleyen iktisat çevrelerinde “korku dağları bekliyor…” Zira, aşırı finansal şişkinliğin hayra alamet olmadığı, yakın geçmişin deneyimleri ile öğrenilmiştir.

Pages