27 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 02 Mayıs 2017 12:30
Serpil Güvenç

“…

Benim gözlerimin ikisi de yok.

Benim ellerimin ikisi de yok.

Benim bacaklarımın ikisi de yok.

Ben yoktum.

Beni, üniversiteli yedek subayı,

Cumartesi, 20 Mayıs 2017 00:45
Erhan Nalçacı

Referandumda yaşananlar, “Hile mile, başkanlığa geçtik işte, dağılın” demeleriyle, rejimin gerçekten değiştiğinin ve bunun artık bir cumhuriyet olmadığının çok net bir işareti oldu.

Bu kısa yazıda ise olabildiğince rejim değişikliğinin ordunun işlevine nasıl yansıdığına değineceğiz.

Çarşamba, 10 Mayıs 2017 08:00
Aydemir Güler

Dört ülke topraklarına yayılan bir ulusal coğrafyası var Kürt halkının. Kürt ulusal siyasetinin merkezi on yıllardır bu bölmeler arasında yer değiştirir. Öncesine gitmeyeyim; Mehabad zamanında İran Kürdistanı’ydı merkez. Barzani aşireti uzun süreliğine Güney’e taşıdı ağırlığı. Türkiye’deki isyanlar bu ağırlığı değiştirmeye yetmeyecekti.

Pazartesi, 01 Mayıs 2017 09:15
Osman Çutsay

Bitebilir. Çünkü tarih üstü ve her zaman geçerli bir duygu değildir. Bir tarihselliğin ve somut koşulların ürünüdür. Örneğin, daha önce kopulamayan kurumlar, kadrolar ve hatta kahramanlardan kopmak, bir yenilginin ardından kolaylaşabilir. Hızlanabilir.

Ne demek mi istiyoruz?

Pazartesi, 22 Mayıs 2017 01:00
İlker Belek

Erdoğan yeniden partisinin başına geçti.

Ama zaten o mevkiyi hiç bırakmamıştı ki.  Cumhurbaşkanlığı zaten partiliydi ve rejim de zaten başkanlıktı. Cumhurbaşkanı seçildikten sonra şu lafı eden kendisiydi: “İster kabul edilsin, ister edilmesin, Türkiye’nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir.” Rejimi daha anayasa değişmeden değiştirmişti.

Pazartesi, 15 Mayıs 2017 01:00
Osman Çutsay

Yani Türkiye’yi parça parça edecek yeni bağlantılar kurmamak için ortada bir neden kalmadı: İslamcı Ankara, toplumun yarısından fazlasının eylemli bir biçimde kendisine karşı çıkacağını anladığından beri, her tür maceraya ve korkunç bir gericiliğe silahların desteğiyle kucak açmaya mecbur olduğunu, böyle yapmazsa tozunun bile kalmayacağını biliyor.

Salı, 02 Mayıs 2017 07:15
Orhan Gökdemir

7 Haziran’da ortaya çıkan sonuç şiddetle önlendi ve 1 Kasım’a çıkıldı. Yerli ve emperyalist sermayenin gösterdiği tepkiler, göstermelik kaldı. 16 Nisan referandumunda ise artık çok daha keskin ve açık hale gelmiş halk tepkisinin üzerinden YSK çizmesiyle geçtiler. Dincinin dinciye yapmaya kalkıştığı darbe, halkın ne istediğinden daha önemli, daha önde.

Salı, 02 Mayıs 2017 01:15
Oğuz Oyan

Kişilerle işimiz yok. Ama bazen bir kurumsal yapıya egemen olan anlayışı en iyi bazı kişiler tarif ettiği için onlardan başlamak gerekli oluyor. Eski AİHM yargıcı ve CHP milletvekili, değerli dönem arkadaşım Rıza Türmen referandum kampanyası süresince doğru uyarılar içeren birçok yazı yazdı, görüş belirtti.

Perşembe, 04 Mayıs 2017 00:45
Ali Rıza Aydın

Her şey hukuksuz ama hukuksuzluk “hukuk” şapkası altında yürütülüyor. Her şey keyfi ama keyfilik “hukuk” giysisiyle yaşatılıyor.

Hukuk, tarihi boyunca çıkara da hizmet etti, adalete de ama bugünün Türkiye’si gibi, tanımlaması bile yapılamayacak bir garabete nasıl hizmet ettiğine kendisi de şaşırıyor.

Çarşamba, 17 Mayıs 2017 01:15
Aydemir Güler

Komünist iyimserlik diye bir şey var. Elbette temelde tarihseldir ve kaynağını Marx’ın kapitalizmin aşılmasının zorunluluğunu, kaçınılmazlığını ilan eden perspektifinden alır.

Pazartesi, 15 Mayıs 2017 01:00
İlker Belek

Trump YPG’ye ağır silahlar vereceğini, Erdoğan’ın ziyareti öncesinde hazırlık amaçlı Washington’a giden AKP heyetinin yüzüne söyledi. Bu kadar. Bunun için çağırmışlar demek ki.

Buna karşı bizimkilerin rahatsızlık ifade eden laflarının hiçbir anlam ifade etmediği ortada. Referandum öncesinde sergilenen kabadayı tutumdan eser yok artık.

Perşembe, 04 Mayıs 2017 00:45
İlker Belek

Derler ya kurbanın kanı kurumadı henüz. O misal ve Baykal Gül’ü başkan olarak önerebiliyor.

Normaldir. 2002 yılında Erdoğan’ın önünü açmıştı. Sonra cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin’i keşfettiler. Şimdi de Gül’lü formül.

Çarşamba, 10 Mayıs 2017 07:30
Kadir Sev

Patron örgütlerinin referandum sonrasındaki açıklamalarına bir bakın; yeni anayasayı çok sevdiklerini göreceksiniz.

Perşembe, 18 Mayıs 2017 01:30
İlker Belek

Biz, her türlü kötülüğü gözünü kırpmadan yapan ABD ile bir saniye bile aynı ortamda bulunmayı zül sayar, yalnızca emperyalizmle savaş için kullanılıyorsa zamanı kriter olarak alırız.

Cuma, 12 Mayıs 2017 15:30
Mehmet Kuzulugil

Suriyeli mi çocuk, Türkmen mi mesela, yoksa Roman ya da Kürt mü?

McDonalds Nişantaşı şubesinde yaşananlarda fail de kurban da emekçiydi. Patron aradan sıyrıldı. İnsanlıktan çıkmış dükkan çalışanı işten çıkarıldı. Suriyeli göçmen olduğu duyurulan ve kağıt toplayan bir aileden olduğu anlaşılan çocuk haşlandı.

Pages