37 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 27 Şubat 2017 11:00
Kemal Okuyan

Birkaç yıl önce Küba’da bizim görgüsüz mekanlarımızla kıyaslandığında oldukça mütevazı kalan ünlü bir tavuk restoranında gözümüz duvarlara asılmış müşteri yazılamalarına takılmıştı.

Perşembe, 09 Şubat 2017 20:30
Özgür Şen

Hem Türk hem de Rus yetkililerinin açıklamalarına bakılırsa, bir Rus uçağı El Bab'da Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının bulunduğu bir binayı yanlışlıkla bombaladı ve üç Türk askeri hayatını kaybetti.

Türkiye yaklaşık iki ay önce 24 Kasım günü, yine benzer bir saldırıda 3 askerini kaybetmişti. O saldırıyı kimse üstlenmezken, Türkiye bombardımandan Suriye ordusunu sorumlu tutmuştu.

Pazar, 12 Şubat 2017 01:00
Kemal Okuyan

Erdoğan geriye gitmeden yapamayacak olan bir siyasetçi, bunu kanıtladı. Dolayısıyla, Türkiye gericiliğinin imparatorluk sevdasının ötesine geçen, Osmanlı’da kendisini koruyacak bir iklim gören birinin zorlamasıyla Türkiye aşılmış-tükenmiş-yıkılmış bir modele sığdırılmaya çalışılıyor.

Çarşamba, 01 Şubat 2017 17:15
Özgür Şen

Türkiye ordusunun El Bab'ta planlanan hızda ilerleyemiyor oluşu bir muamma değil artık. AKP'nin bu konuda son zamanlardaki dikkat çekici sessizliği bir yana, ordunun kendi kaynaklarından da buna dair net bilgi gelmiyor. Askeri kaynaklar yaptıkları açıklamalarda kaç IŞİD'linin öldürüldüğü veya IŞİD'e ne ölçüde zarar verildiğine dair malumat veriyorlar.

Pazartesi, 27 Şubat 2017 01:00
Osman Çutsay

Her şeyin değişmek zorunda olduğunu, acaba sadece biz sosyalistler mi görüyoruz?

Onlar da görüyor ve biliyor: Mülkiyet rejiminin sahipleri ve akıl hocaları...

Cumartesi, 04 Şubat 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Bütün dünya ülkelerinde ulusal siyaset ortadan yarılmışa benziyor. Bir yanda sağ popülist/faşizan, buna karşı liberal/sol popülist siyasetler.

Pazartesi, 13 Şubat 2017 01:00
İlker Belek

Çünkü berisinde;

fiili başkanlık rejimi, bunu “ne olacak canım işte böyle idare edeceğiz” diye kabullenen CHP başkanı,

O’nun, “gönlüm parlamenter sistemden yana ama, başkanlık olmaz diye bir şey de yok” diyen İzmir belediye reisi,

AKP’yi vatan hainliğinden vatan kurtarıcılığına terfi ettiren Bahçeli,

Cumartesi, 11 Şubat 2017 01:15
Erhan Nalçacı

Uluslararası ilişkiler üzerine köşe yazan bir kişi bence bu hafta tatile çıkmalıydı. Zaten gündelik gelişmelere göre bir doğrultu saptamanın çoğu kez yanıltıcı bir yanı var, bir de emperyalist siyasetin iki yüzlü, yalana dayanan politikaları bu hafta gerçeğin anlaşılmasını iyice güçleştirdi.

Bu haftaki bulanıklığa bir kez bakın:

Salı, 28 Şubat 2017 11:30
Mehmet Kuzulugil

12 Mart’ın ve 12 Eylül’ün yanlış sorusu buydu: Darbe kime karşı yapıldı?

Çoban Sülü’nün yanlış soruya yanlış cevabı, bir burjuva siyasetçisinin ağzına en çok yakışan cümleyle ifade edildi: Hep bana, hep bana!

Oysa her ikisinde de Demirel, yani mevcut hükümet darbeyle devrilen değil kurtarılan taraftır.

12 Eylül için fazla hafif bir ifade sayılabilir elbette.

Çarşamba, 15 Şubat 2017 11:45
Aydemir Güler

En azından nasıl devam edemeyeceği açık hale gelmiş olmalı.

Akademinin “eski sol” bir direnişle ayakta tutulamayacağı, “nasıl devam edemez?” sorusunun yanıt listesinde birinci sıraya konmalıdır.

Peki nedir “eski sol”?

Çarşamba, 08 Şubat 2017 08:30
Kadir Sev

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, Türkiye’nin yolsuzlukla mücadele konusunda istekli olmadığını düşünüyor ve bunu hemen her raporunda vurguluyor. Haziran 2016 ayında “6 yılda ne değişti” başlığıyla yayımladığı Raporunda, Hükümetin 2010-2014 yıllarını kapsayan bir eylem planı hazırladığı, ancak gereğini yerine getirmediği gibi gelişmeler konusunda hiçbir bilgi vermediği yazıyor.

Salı, 28 Şubat 2017 01:00
Oğuz Oyan

Başlıktaki soruyu Erdoğan ve partisi için sormadığımız açık olmalı. Çünkü bu projenin arkasındakiler onlar. Hatta, AKP içinde bile bu işe aklı yatmamış olanların, rejimin fazla zorlandığını düşünenlerin veya Tayyib'in aşırı güçlenmesinden ürkenlerin varlığı dikkate alındığında, projenin tam sahibi olarak Erdoğan öne çıkıyor.

Cumartesi, 11 Şubat 2017 08:15
Aydemir Güler

Türkiye’ye “dost ateşi” açılmış dense, ilk akla gelen ABD olurdu. AKP Türkiye’yi yeni yeni menzillere soktu. Artık Rusya da ateş edebilen bir dost! Ama dahası var. Rusya’nın ilk pardon açıklamasına eşlik eden “bu kaza Türk-Rus ilişkilerini bozmaz” eki, ateş kadar ağırdır. Olağan senaryoda bunu dost ateşine maruz kalan taraf, biraz da nazlanarak söylemelidir.

Perşembe, 16 Şubat 2017 00:45
İlker Belek

Sanki gözlerden kaçtı: Erdoğan’ın danışmanı İlnur Çevik New York Times’a verdiği röportajda Suriye’nin kuzeydoğusunda bir Kürt kantonunu kabul edeceklerini belirtti.

Yaklaşım yeni değil. İktidar Rusya’nın hazırladığı Suriye anayasa taslağını benimsediğini açıkladığı anda iş bitmişti. Zira o taslakta Kürt otonomisinden söz ediliyordu.

Salı, 14 Şubat 2017 01:30
Orhan Aydın

-Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) diye bir yasa tasarısı vardı anımsıyor musun, tüm sanat alanları dayanışarak bu tasarının ‘ülkenin sanatsal ve kültürel geleceğini boğmayı içeren bir tuzak’ olduğunu anlattık. Paneller, söyleşiler, kurultaylar yapıldı.

Pages