44 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 02 Ocak 2017 01:15
İzzettin Önder

Keşke enerji üretimi yetersiz olsa idi de ülke bundan ötürü karanlıkta kalıyor olsa idi, hatta tam karanlığa gömülse idi. Ne hazindir ki, bu karanlık giderek yükselen güvenlik sorununun işaret ettiği ufukta beliren zoraki siyasal karanlıktır.  

Perşembe, 05 Ocak 2017 09:00
Kemal Okuyan

Başka ülkelerden komünistler, dostlarımız, yoldaşlarımızın haftada bir “iyi misiniz” diye kısa ve de kaygılı mesaj atmasına artık alışıyoruz.

Memlekette insanlar “nasılsınız” sorusuna “iyiyim” yanıtı verirken tereddüt ediyor, “artık nasıl iyi olunursa” ekini yapmamak vicdansızlık sınıfına sokulmanız için yeterli.

İyi miyiz?

Pazartesi, 16 Ocak 2017 00:45
Osman Çutsay

Tümü “anomalist” bunların: Dincisi, milliyetçisi, ulusalcısı, sol liberali, sosyal demokratı... Hepsi.

Çarşamba, 04 Ocak 2017 07:30
Aydemir Güler

AKP yorumuna bakarsanız Türkiye ile Rusya arasında kurulan ittifak Ortadoğu’yu biçimlendirmeye başladı bile. Tabii bu işte büyük pay sahibi de Erdoğan oluyor!

Çarşamba, 04 Ocak 2017 07:30
Kemal Okuyan

Demek ki neymiş, roller değişebiliyormuş. Değişmeyen, değişemeyen ise meselenin özüymüş.

Yeni bir yıl başlarken Tayyip Erdoğan ile güçlü emperyalist merkezler arasında çelişki ve kavga olamayacağı tezi de tamamen çöküyor.

Pazartesi, 23 Ocak 2017 00:00
İlker Belek

AKP uzun dönem ekonomide bir başarı öyküsü olarak pazarlandı. Yabancı derecelendirme kuruluşları, bankalar ve fonlar, AB çatısı altındaki değişik kurumlar bu konuda öncülük yaptı.

ABD’nin Türkiye’ye yüklediği görevlerin meşrulaştırılabilmesi bakımından AKP’nin güçlü gösterilmesi, halkın ekonomiye yönelik memnuniyetinin pompalanması gerekiyordu. 

Pazartesi, 09 Ocak 2017 01:15
İzzettin Önder

Her alanda olduğu gibi siyaset bilimi alanında da ortaya koyulan kurallar ve sistemler yıllar boyu yaşanmışlıklardan, hatta acı deneyimlerden süzülerek oluşmuş formatlardır.

Çarşamba, 25 Ocak 2017 01:00
Aydemir Güler

Türkiye Komünist Partisi 2014’te iç sorunlara gömüldüğünde solda üzüntüsünü bildiren ne çok insan olmuştu! Kuşkusuz büyük kısmı samimi duygularını dile getiriyordu.

Salı, 10 Ocak 2017 07:30
Oğuz Oyan

IŞİD'in, El Bab'ı kuşatan güçlere bombalı kamyonlarla saldırıp 16 Türk askerinin şehit olmasına yol açtığı olayın akabinde Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın 21 Aralık tarihindeki ilk açıklamaları, bunun sisli hava koşullarında yapıldığı için zamanında farkedilmeyen kalleşçe bir saldırı olduğu, ayrıca keskin nişancıların da saldırıda rol aldığı biçimindeydi.

Cumartesi, 07 Ocak 2017 09:15
Aydemir Güler

“Şu şekilde yaşamak istiyordum da yaşayamıyorum… diyen var mı” diye sormuş Tayyip Erdoğan. 

Kime? Muhtarlara… Yok demişlerdir, Allaha şükür…

Muhtarlık ciddi müessesedir ve konumuz sık sık Saraya tutsak edilen bu insanlar değildir. İşin ilginç tarafı -dinleyicileri tam olarak bilemiyorum- istekleri ile yaşamı arasında kapanmaz bir açı oluşan kişi konuşmacının ta kendisidir.

Pazartesi, 09 Ocak 2017 01:15
İlker Belek

Yandaş basında bir patırtı. Sebep kaos. Sanki kendileri yaratmadılar.

Bunun emperyalist bir oyun olduğunu, dünya liderliğine yürüyen AKP’nin önünü kesmeyi amaçladığını, PKK’nin, IŞİD’in, FETÖ’nün bu iş için kullanıldığını iddia ediyorlar. Birden “antiemperyalist” kesildiler.

Perşembe, 05 Ocak 2017 09:15
İlker Belek

İslamcı parti. Amacı en başından beri din düzeni kurmak. Referansı Kuran.

Kendisini 2007 seçimlerine kadar gizledi. Buna takiyye diyorlar. Kimi İslam “alim”lerinin “kendini korumak amaçlı” olarak onay verdiği biliniyor. Al-i İmran suresi (28. ayet) üzerinden meşrulaştırıyorlar.

Pazartesi, 02 Ocak 2017 01:00
İlker Belek

Reina katliamı emperyalizmin en yüksek aşamasıdır.

Sovyetler Birliği’ni çökertmek üzere yaratılıp, kullanılan İslamcı terörün geldiği noktadır.

Bunların kökü Afganistan’ı “kurtarmak” planıyla yaratılan Taliban’dır. Finansörü Suudi krallığı, eğiticisi CIA idi. Şimdi Afganistan dünyanın en karanlık köşesi.

Pazartesi, 30 Ocak 2017 01:00
İlker Belek

27 Ocak’ta hem Fitch hem de S&P AKP’nin notunu indiriverdiler. S&P görünümü durağandan negatife, Fitch ise kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürdü.

Eylül ayı sonunda ise Moody’s kredi notunu yatırım seviyesinin altına atmıştı.

*****

Cumartesi, 14 Ocak 2017 01:00
Orhan Gökdemir

Üç tarz-ı siyasetle başlamıştık, üç tarz-ı siyasetle bitiriyoruz.

Bunlardan biri, ilki, Osmanlıcılık Halep’in banliyösüne gömüldü. Ölüyü cihat gazıyla yürütme girişimiydi, arkasından rahmet okumak bile fazla.

Pages