11 sonuçtan 1 - 11 arası gösteriliyor
Cumartesi, 23 Aralık 2017 00:45
Erhan Nalçacı

Batı Cephesinde yeni bir şey yok! Birleşmiş Milletler’de yapılan Kudüs oylamasında bir kez daha ABD’nin ittifak sistemlerinin nasıl daraldığı ve yalnızlaştığı ortaya çıktı. ABD ve İsrail ile birlikte ret oyu veren birkaç ülkenin haritada yerini bir seferde bulana aşk olsun! Palau, Mikronezya, Togo… Belli ki oylarını, gereksinimleri varmış ve satmış bu minik devletler.

Cumartesi, 09 Aralık 2017 00:30
Erhan Nalçacı

Trump’ın Kudüs hamlesinin ABD emperyalizminin planlı bir stratejisinin ürünü mü, yoksa kendi sıkışmışlığını aşmak için fevri olarak ortaya attığı bir adım mı olduğunu göreceğiz. Ancak hemen herkes Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesini Trump’ın kontrolsüz bir hamlesi olarak görüyor.

Cumartesi, 25 Kasım 2017 00:30
Erhan Nalçacı

Kısa bir süre önce Zimbabve’de ordu başkente girdi ve silahlar patlamadan Mugabe’nin uzun süren iktidarı sonlanmış oldu. Afrika’da ve dünyanın değişik yerlerinde buna benzer olaylar oluyor diye düşünülebilir, oysa Zimbabve olayı dünyanın içinden geçtiği siyasi dönemi anlamak için önemli gözüküyor.

Cumartesi, 09 Eylül 2017 00:45
Erhan Nalçacı

Harvey kasırgası geçen hafta ABD’nin Teksas eyaletini ve ABD’nin dördüncü büyük kenti olan Houston’u çok kötü vurdu. Kasırganın getirdiği son yüzyılın en şiddetli yağışı Houston’u adeta bir göle çevirdi. Aşağıdaki Harvey’den önce ve sonra Houston’un uydu fotoğrafları karşılaştırılırsa felaketin büyüklüğü daha iyi anlaşılır.

Cumartesi, 05 Ağustos 2017 01:00
Erhan Nalçacı

ABD geçen yüzyılda emperyalist sistemin açık ara ile en tepesindeki ülkeydi. Bu yüzyılın başında ise ABD’nin hızla gerilediğini, buna karşılık dünyayı güç ilişkilerine göre yeniden pay etmeyi amaçlayan Çin-Rus ittifakının yükseldiğini görüyoruz.

Cumartesi, 08 Temmuz 2017 01:00
Erhan Nalçacı

ABD emperyalizminin arka plandaki sözcülerinden veya akıl hocalarından Michael Rubin birçok benzeri gibi mide bulandırıcı bir profil çiziyor. Ancak ne olup bittiğini anlamak için izlemenin yararlı olduğu birisi, çünkü ön cephedeki bir politikacı gibi kıvırtmıyor ve açık sözlü davranıyor.

Cumartesi, 29 Temmuz 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Acaba Trumplı ABD Rusya’yı tarafsızlaştırıp Çin’i yalnızlaştırabilecek mi derken, işlerin hiç de öyle gitmediğine tanıklık ediyoruz.

Bildiğim kadarı ile dünya tarihinde ilk kez Çin donanması Baltık Denizi’ne çıktı. Rus ve Çin donanmaları NATO baskısı nedeniyle oldukça ısınmış olan Batlık Denizi’nde “herhangi bir” ortak düşmana karşı tatbikat yaptılar.

Cumartesi, 15 Temmuz 2017 00:45
Erhan Nalçacı

Geçen hafta Afrodisias antik kenti UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklendi. Türkiye arkeolojik miras açısından çok zengin, Sagalassos, Magnesia, Efes … Bu antik kentlerin her tabakası geçmişe, eski toplumsal yapılara doğru bir yolculuk anlamına geliyor.

Cumartesi, 13 Mayıs 2017 01:15
Erhan Nalçacı

Türkiye’de Vikipedi’ye erişim muhtemelen AKP iktidarını rahatsız eden bazı başlıkları nedeniyle engellendi. Öte yandan bu sermaye egemenliğinde Vikipedi’nin ağır bir ideolojik yük taşıdığını ve emekçi sınıfların tarihini bir çok maddede çarpıttığını biliyoruz. Bir ideolojik filtre takmadan yararlanabilecek bir kaynak hiç değil.

Cumartesi, 06 Mayıs 2017 00:30
Erhan Nalçacı

Feodal dönemde seküler hiçbir bayram ve kutlama bulunmaz, her şey dinle ilişkilidir. Seküler bayramlar burjuva devrimleri ile birlikte ortaya çıktı. Büyük Fransız Devrimini simgeleyen 14 Temmuz veya 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bunlara örnek olarak verilebilir ve tarihsel bir ilerlemeye işaret ettiği sürece bu bayramlara işçi sınıfı da sahip çıkar.

Cumartesi, 29 Nisan 2017 01:00
Erhan Nalçacı

Dünya komünist ve işçi partilerinin 19. toplantısının hazırlıkları için Moskova’da buluşuldu.  Sovyetler Birliği’nin çözülmesinden sonra uzun süre toplanamayan partiler, ilk kez 1999’da Yunanistan Komünist Partisi’nin öncülüğünde Atina’da bir araya gelmişti.