61 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 04 Aralık 2017 01:00
Aydemir Güler

ABD’de süren davanın fazla karışık olduğu belli. Bir jüri üyesi bile işin içinden çıkamamış ve gözkapaklarındaki ağırlığa direnememiş. Sarraf tahtayı şemalar, oklar, açıklamalar, sayılarla dolduradursun, mahkeme başkanı uyuklayıp kötü örnek olan jüri üyesini görevden almış mecburen.

Salı, 19 Aralık 2017 08:00
Aydemir Güler

Geçtiğimiz hafta sonu sekizinci kez Kıbrıs ve Yunanistan barış örgütleriyle buluştuk. Her biri Dünya Barış Konseyi’nin üyesi olan üç örgütüz. Türkiye’de OHAL çelmesine takılmazdan önce Barış Derneği idik. Adımızı Behice Boran’ın Türk Barışseverler Cemiyeti’nden, Mahmut Dikerdem’in Türkiye Barış Komiteleri Derneği’nden almıştık. Behice hanım ve Mahmut beyin isimleri birer simge.

Cumartesi, 09 Aralık 2017 08:15
Aydemir Güler

ABD’de açılan dava elbette çok sarsıcı. İfadeler, itiraflar dengeleri yerinden oynatıyor. Erdoğan ekibinin tınmıyor gibi davranmasının palavra olduğu da açık. Türkiye’de kurdukları düzenin çok ama çok sarsak olduğu sergileniyor. İşin, bizim parçalanmış kamuoyuna yansımasında da bir sürpriz yok. Bir taraf ortada düzen değil rezalet olduğu kanısını perçinliyor.

Cumartesi, 23 Aralık 2017 00:45
Aydemir Güler

AKP rüzgarına baksanız, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yapılan oylamayı Türkiye kazanmış bile zannedebilirsiniz.

Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun, ABD Başkanının Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etme kararının üstünde ter ter tepindikleri doğrudur. Toz kaldırmayı da becerdiler. Bir de turpların üstüne Trump yazınca, o turpları ısırınca ne olduğunu anlatabilselerdi, harika olacaktı!

Pazartesi, 11 Aralık 2017 09:00
Aydemir Güler

soL Portal'dan küçük bir seçki:

Bir ortaokulda öğrencilere kına kıyafeti, gelinlik ve damatlık giydirilerek, öğretmenler tarafından para takılıyor.

Bir AKP sözcüsü Ensar Vakfının 'Fetö’nün saldırısına uğradığını ve başarıyla atlattığını söylüyor.

Eşinden ayrılıp şehir değiştiren bir kadın işçi, oğlu tarafından öldürülüyor.

Salı, 26 Aralık 2017 01:15
Aydemir Güler

Sokak çetelerine af anlamına gelen son düzenleme AKP’nin her istediğini yapabilme gücüne sahip olduğunu mu gösterir? “Darbeye karşı duranlardan” hesap sorulmayacakmış…

Cumartesi, 02 Aralık 2017 08:15
Aydemir Güler

İki gün önce Sosyal Bilimler Kongresinde Ekim Devrimi konulu bir panelde ben de konuşmacıydım. İzleyicilerin sabrının son saniyesine kadar zorlandığı uzun oturumun sonunda eski Sovyet cumhuriyetlerinden birinde doğduğu anlaşılan bir izleyicinin itirazı geldi.

Cumartesi, 25 Kasım 2017 08:15
Aydemir Güler

Erdoğan ve arkadaşlarının muazzam bir basınç altında oldukları görülüyor. Ama öte yandan Ankara’nın Moskova ve Tahran’la ortak Suriye politikası ilan etmesini büyük açılım diye yorumlayanlar var. Nasıl büyük açılımsa, Rusya ve İran’ın müttefiki olan Şam, TSK’yı işgalci olarak mahkûm etmekten hiç de geri adım atmıyor.

Cumartesi, 11 Kasım 2017 01:00
Aydemir Güler

Ekim Devriminin yüzüncü yılı doldu. Başka yerlerin yanı sıra, Devrimin kendi mekânında, Rusya’da, Sen Petersburg ve Moskova’da da yapılan törenlerle… tamamlandı.

Herkes kendi bayramını kutlar!

Böyle bir atasözü var mı, bilmiyorum. Ben duymadım. Ama olsa iyi olurmuş…

Pazartesi, 06 Kasım 2017 01:00
Aydemir Güler

Ünlü hikâyedir, Büyük İskender Gordion düğümünü sonunda kılıcıyla keserek “çözmüş.” Bu pek de bir çözme işlemi değil, ama düğümün sonunu da getirmiş. Efsanevi öykünün sonrasına dalmayayım da, konumuza geleyim.

Türkiye’deki düğümü kesecek kılıç ise icat edilmedi. O düğümü dağıtacak kılıcı tutup kaldırabilecek insan henüz doğmadı. Tayyip Erdoğan’ın konuyla uzak yakın ilgisi yok!

Pazartesi, 20 Kasım 2017 08:15
Aydemir Güler

Bir müzisyen memleketin en büyük sorununun cehalet olduğunu söyleyince AKP medyası tarafından topa tutuldu. Yobaz takımının cehalet eleştirisini üstüne alınmasında bir tuhaflık yok. Bunda haber değeri de, tartışmayı hak eden bir yön de yok.

Doğrusu, bana Erol Evgin’in “çözüm programı” tartışmak için daha verimli geldi. Bakın ne demiş:

Cumartesi, 04 Kasım 2017 09:00
Aydemir Güler

Barzanistan referandumuna ulusların kendi kaderini tayin hakkı diye selam ve alkış gönderen solcular oldu. Şimdi bu devletimsi aşiretin içinde liderlik değişimi zorunlu hale gelince, bu kesimlerin ne dediğini izlemedim doğrusu. Muhtemelen Mesut başkanın sınıf karakterini, bu karakterden kararlı bir özgürlükçülük çıkmayacağını keşfedenler vardır.

Cumartesi, 14 Ekim 2017 08:15
Aydemir Güler

Geri dönüş yok. Tayyip Erdoğan bu bataklığı geçmek zorunda. Ancak yalnızca insan yutan bir çamur kuyusuyla değil yutulmamak için birbirinin sırtına tırmanmaya çalışan yol arkadaşlarını da aşmak zorunda. İşin daha acayip tarafı her birinin sırtında içi tıka basa dolu kasalar taşıyor olması. Film bitmek üzere, ama ağırlıklarından vazgeçmek akıllarına bile gelmiyor.

Cumartesi, 28 Ekim 2017 01:00
Aydemir Güler

Türkiye’nin tarihsel bir meselesi emperyalizmle girdiği bağımlılık ilişkileridir. Resmi muhalefetin bu konuda en ufak bir itirazı yoktur.

Pazartesi, 09 Ekim 2017 07:45
Aydemir Güler

“TSK, ‘Tahrir'uş Şam'ın eskortu eşliğinde ilerledi’. Ancak TSK ve El Kaide bağlantılı grup öncesinde bölgede çatışmıştı.”

Bu, ordunun İdlib bölgesine dün başlattığı operasyonun haberi. Çok özneli, daha doğrusu bilinmeyen sayıda özneli savaş sahalarında böyle şeyler olabiliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri de artık bu bilinmeyen öznelerden bir tanesidir.

Pages