6 sonuçtan 1 - 6 arası gösteriliyor
Pazartesi, 31 Temmuz 2017 08:45
Aydemir Güler

Türkiye ilericilerinin AKP karşısında kendilerini güçsüz hissetmeleri ciddi sorun. Bu hissiyattan çıkabilecek seçenekler bellidir.

Çarşamba, 05 Temmuz 2017 09:00
Aydemir Güler

Sol pek güçlü olmadığı, tersine açıkça güçsüz olduğu zamanlarda da benzersiz bir özelliğe, kullanabilirse avantaja sahiptir. Türkiye’ye özgü değil ama Türkiye’de çok belirgin; sol bir vicdan testidir.

Cumartesi, 29 Temmuz 2017 08:00
Aydemir Güler

Türkiye baştan aşağı değişecek…

“Yine mi devrimci retorik” diyecek olanlar için açarak söyleyeyim: Kısa süre içinde önüne geçilemez bir değişimin kapısı açılacak. Ardına kadar mı, turnikeli sınırlı geçiş için mi, o mücadelenin konusu.

Cumartesi, 15 Temmuz 2017 08:15
Aydemir Güler

15 Temmuz’da Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’ndan rövanş almayı amaçladığı anlaşılıyor. Bunun “adalet arayışçıları” diye betimleyebileceğimiz kesimlerde bayağı tedirginlik yarattığı gözlemleniyor. Haksız bir tedirginlik değil bu. Çünkü adalet yürüyüşü 2019 seçim kampanyasının açılışı anlamına geliyorsa, zaman uzundur ve bu uzun zaman içinde daha çok rövanş alınıp verilir.

Pazartesi, 17 Temmuz 2017 07:30
Aydemir Güler

Kimisine göre gelenek denen şey, sarsılmaz bir nesnelliktir. Zamana ve farklı tecrübelere direnerek gelir, varlığını dayatır. Bugüne damga vurur, bugünün geleceğe nasıl taşınacağını belirler.

Başkalarına göre ise gelenek bir icattır.

Cumartesi, 08 Temmuz 2017 09:30
Aydemir Güler

Eski ve çözülemeyen demeliyim… Eskiden beri çözülemediği için diş ağrısına dönen bu problematik solun kendi dışındaki “ileri” süreçlerle ilişkisini konu alır. Solun tarihinde bu açıdan tipik dönem TKP’nin Şefik Hüsnü liderliğindeki yıllarıdır. Doktor Şefik Hüsnü ömrünü tarihsel olarak ilerici rol oynayan Cumhuriyet rejimi ile mesafe ayarı yapmaya çalışarak geçirdi.