404 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 22 Temmuz 2016 10:15
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan ile darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar üzerine konuştuk. 


Başından beri bu darbe girişiminin Erdoğan ya da AKP iktidarının başka etkili isimlerinin başının altından çıkan bir kurgu olduğu söylenegeldi. Aradan bir haftaya aşkın bir süre geçtikten sonra bu açıdan ne söylenebilir? 

Pazar, 04 Aralık 2016 15:19
"Küba sosyalizminin toplumsal düzenlemeleri ve ideolojik öncelikleri her zaman kalkınmaya insani bir boyut ekledi. İnsani olan doğayla uyumdur. O nedenle, Fidel sadece insanların toplumsal kurtuluşuna değil; havanın, suyun, toprağın ve canlıların da kurtuluşuna önderlik etmiştir."

Fidel’in önderliğinde Küba Devrimi, emperyalizmin sömürüsünden sadece bir halkı kurtarmadı; onunla birlikte toprakları, denizleri, bitkileri ve hayvanları, göğü, havayı ve börtü böceği de kurtardı. Fidel’in ülkesinde toplumun doğa ile ilişkilerinde insanlığın bugünü ve geleceği için çok önemli bir örnek yaratıldı.

Salı, 27 Aralık 2016 12:14
Moskova'da velilerin itirazı sonucu zorunlu din dersi iptal edildi. "Ruhani ve ahlaki kültür" adı altında çocuklara Ortodoks ideolojik propaganda yapılan dersin yerine "toplumsal etik" adlı başka bir ders kondu.

Moskova'da velilerin itirazı bir okulda zorunlu din dersinin iptal edilmesiyle sonuçlandı. "Ruhani ve ahlaki kültür" adlı dersin dini propaganda içerdiğini düşünen velilerin savcılığa yaptığı şikayet sonucu söz konusu ders kaldırılarak yerine "toplumsal etik" adında bir dersin konmasına karar verildi.

Cumartesi, 17 Aralık 2016 08:00
Aydemir Güler

Solun 12 Eylül’den çıkış yolu ararken aslında 1970’lerin ikinci yarısında bir kez daha çekildiği demokrasi mevzisini eksen alması şaşırtıcı olmadı. O zaman faşizme karşı direnmenin bir kesimi sürüklediği çizgi radikal demokratlıktı. Mücadele araçları ve söylem boyutundaki radikallik sosyalist devrim perspektifiyle buluşmadığında içi son derece kof bir devrimcilik türemişti.

Cumartesi, 17 Aralık 2016 12:03
Suudi Arabistan okullarda, çocukların "Batıcılık, ateizm, özgürlükçülük, laiklik" fikirlerine karşı aşılamak için bir program başlatıyor.

Suudi Arabistan okullarda, çocukların "Batıcılık, ateizm, özgürlükçülük, laiklik" fikirlerine karşı aşılamak için bir program başlatıyor.

İlgili başlıklar, "ideolojik güvenlik" listesinde IŞİD ve El Kaide tehlikelerinden daha ön sıralara yazıldı.

Salı, 13 Aralık 2016 12:51
Ghost Banning, Facebook, Twitter, Youtube gibi platformlarda bir kullanıcının, kullanıcı farketmese bile görünmez hale getirilmesini sağlıyor. İzole edilmiş kullanıcı normal bir biçimde platforma erişebiliyor, arkadaşlarının güncellemelerini takip edebiliyor; fakat kendi yaptığı paylaşımlar kimse tarafından görülemiyor.

Twitter’da paylaştığımız gönderiler başkaları tarafından görülemiyor olabilir mi?

Facebook’ta “paylaşım yapabilme hakkımız”da bir değişiklik olmamışken; başkaları yaptıklarımızdan bihaber olabilir mi?

Çarşamba, 21 Aralık 2016 17:02
CHP MYK toplantısı sonrası konuşan Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Rus Büyükelçisi suikastında sorumlunun AKP hükümeti olduğunu belirtti.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı. Basına kapalı olarak yaklaşık iki saat süren toplantının ardından basına açıklamalarda bulunan parti sözcüsü Selin Sayek Böke, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastının sıradan bir olay olmadığını ifade etti.

‘UTANÇ ZİNCİRİ’

Perşembe, 08 Aralık 2016 21:08
Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Recep Tayyip Erdoğan hakkında çok sert sözler sarf etti.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Halep savaşı, Suriye'deki son gelişmeler ve uluslararası durum üzerine konuştu.

El Vatan'a konuşan Esad, Türkiye lideri Recep Tayyip Erdoğan hakkında da ağır sözler sarf etti.

Cuma, 02 Aralık 2016 01:00
Taylan Kara

Burjuvazi hoşgörülüdür oysa: İnsanları oldukları gibi sever çünkü onların olabileceklerinden nefret etmektedir.

             T.W.Adorno (Minima Moralia)

Bir insan niçin solcu olur? Bu soruya çok farklı yanıtlar verilebilir.

Pazartesi, 26 Aralık 2016 09:15
Güney Akgül

“1970’lerde insanlar sokakta sinek gibi ölürdü. O daha da kötüydü diyebilirim. Şimdi Cumhurbaşkanı ‘vatan haini’ diye bağırıyor. Ama hiç olmazsa sokakta ölen yok”

-Orhan Pamuk

Salı, 06 Aralık 2016 19:00
Özgür Şen

Erdoğan'ın ABD veya AB fark etmez, genel olarak Batı'yla her restleşmesinde Türkiye'de benzer tipte tepkiler yükseliyor. Erdoğan'ın istediği her şeyi yapmaya muktedir olduğunu sanan, ona adeta bir ahir zaman peygamberi muamelesi yapan AKP'liler reislerini her koşulda destekliyorlar zaten. Ancak AKP muhalifi olarak adlandırılabilecek geniş bir kesimin tavrı aslında gayet ilginç...

Pazar, 04 Aralık 2016 08:19
Orhan Gökdemir, devletin tarikat ve cemaatlerle ilişkisini ve neden tarikat ve cemaatler olmadan yapamayacağını anlattı.

“Tarikatler Cemaatler Dağıtılsın” başlıklı dizi söyleşilerin üçüncüsü Aydınlanma Hareketi’nden Orhan Gökdemir’le yapıldı. Osmanlı’dan bu yana devlet yönetiminde tarikat ve cemaat yapılanmasının önemli bir yer tuttuğunu belirten Gökdemir, bugünkü devletin neden tarikat ve cemaatlerden vazgeçemeyeceğini anlattı.

Cuma, 09 Aralık 2016 09:45
Burak Cop

(BEYRUT

Dün ABD merkezli bir düşünce kuruluşu olan Carnegie’nin Beyrut şubesinin düzenlediği konferansta idim. 

Cuma, 30 Aralık 2016 01:15
Mehmet Kuzulugil

Anadolu'da bazı kasabalar "polis koleji sınavları" ile işaretlenir.

25 yıl önce böyle bir Ege kasabasına yolumuz düştü.

Kasabanın gençlerinden bir grupla kurulmakta olan Sosyalist Türkiye Partisi'ni konuşuyorduk.

Tütüncülük temel geçim kaynağıydı ve fakat yolun sonuna gelinmekteydi.

Gençler çoğunlukla işsizdi ve önlerindeki olası geçim kapısı "polis olmaktı."

Pazartesi, 12 Aralık 2016 01:15
İlker Belek

1- Bu karanlık bir eylemdir.

2- Yapanın kim olduğu yukarıdaki tespiti değiştirmez: IŞİD ya da PKK-TAK. Hepsi bu tip eylemleri yapabilecek karakterde ve güçtedir.

3- Eylemi hiçbir “ulvi” gerekçe meşrulaştıramaz.

4- Sorumlusu AKP’dir. 15 yıldır iktidardalar, son birkaç yıldır neredeyse her ay onlarca insanın hayatını kaybettiği bir katliam yaşanıyor, önleyemiyorlar.

Pages