5 sonuçtan 1 - 5 arası gösteriliyor
Perşembe, 08 Aralık 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Türkiye siyaset tarihinde şiddet ve tehditle ilgili epeyce not bulunur. AKP dönemi daha da zengin. Binali Yıldırım’ın “kafa kaldıranların kafasını eze eze bu duruma geldik" sözleri de bunlardan biri.

Perşembe, 01 Aralık 2016 00:45
Ali Rıza Aydın

“Kurtuluş” ve “kuruluş”un ardından, laik Cumhuriyet ve aydınlanmacılık ilerliyor; ilerledikçe de hukuklaşıyordu. Emperyalizme karşı savaş aynı zamanda ümmetçiliğe karşı da savaştı. Ulus, yurttaşı olmadan; laik devleti, eğitimi ve hukuku olmadan yaşama geçemeyecekti. Kul düzeni ve dinsel davranış bağımlılığı terk edilmeliydi.

Perşembe, 29 Aralık 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Demokrasinin “kişisel iktidar” amaçlı kullanılması tarihine yeni sayfalar eklenirken, “demokratik baskı/şiddet iktidarı” denilebilecek bir rejimin örnekleriyle dolu veri tabanı genişledikçe genişliyor.   

Perşembe, 22 Aralık 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Tarık Zafer Tunaya’dan ödünç aldığımız, kitaplarından birine de ad olan başlık bugünlerde sıkça kullanılmaya başladı. Okuyucu için çekici, düşündürücü olduğundan tekrarda zarar yok.

Perşembe, 15 Aralık 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Darbe girişimi sonrası ilan edilen ve uzatılan OHAL, şiddet olaylarının yaygınlaşması ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması sebebine dayandırıldı.