78 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 26 Kasım 2016 12:00
Kemal Okuyan

Öldü. Alıştırarak; halkını şaşkın ve çaresiz bırakmadan. Düşmanlarını bir kez daha atlatarak; 60 yıl boyunca hayatına sayısız kez kastedip, onu kirli habercilikleriyle defalarca “öldü”ren merkezlerden gelen “müjde”yle değil, biraderi ve yoldaşı ve dostu ve ardılı Raul’un vakur açıklamasıyla…

Cumartesi, 26 Kasım 2016 21:00
Fidel yaşadığı 90 yıllık süre zarfında her zaman spor ile iç içe oldu ve bunu devrim ile anlamlı hale getirdi. Ülkesi Küba'nın spor alanında aldığı her başarıda onun ve boyun eğmeyen halkının derin bir emeği vardı.

Fidel, siyasette olduğu kadar sporda da başarılı bir komünistti. 1926 yılında şeker pancarı üreticisi bir çiftçinin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Fidel'in, 19 yaşında olduğu dönemdeki lise yıllığında şöyle yazıyordu:

"Ayrıcalıklı bir öğrenci, başarılı bir sporcu. Çok popüler. Hukuk okumak istiyor. Şüphesiz çok parlak bir geleceği olacak."

Cumartesi, 26 Kasım 2016 08:50
Küba’da devrimin başkomutanı Fidel mücadeleye komünist olarak başlamadı, Küba Devrimi de sosyalist karaktere sonradan kavuştu. Bu dönüşümle ilgili hep zorunluluktan söz edilir. Doğrudur, biraz da ABD’nin tavrıdır Fidel’i ve devrimi radikalleştiren. Ancak en az bu “dış” kuvvet kadar devrimin liderliğinin değişmez ilkeleri ve gelişkin ahlakı Küba’yı sosyalizm yoluna sokmuştur.

Devrimci olmadan komünist olmak… Zor biraz ama Sovyet sosyalizminin Stalin sonrasındaki önde gelen kadrolarını tanımlarken yıllar önce kullandığım bu ifadenin geçerliliğinden artık kuşku duymuyorum.

Pazartesi, 28 Kasım 2016 15:56
Trump yönetimi, Obama'nın Küba açılımı ile Havana'ya çok fazla taviz verildiğini düşünerek, yaptırımların kaldırılmasını Küba'nın "demokrasiye geçişi" şartına bağlıyor.

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın ekibi, Fidel'in ölümünü Küba ile "daya iyi bir anlaşma" için kullanabileceklerini düşünüyor.

AFP'nin haberine göre Cumhuriyetçiler Fidel'i "zalim bir diktatör" olarak kınarken, bir yandan da ABD'nin Küba açılımını tamamen ortadan kaldırmayacaklarını söylüyor.

Perşembe, 24 Kasım 2016 22:07
Dışişleri Bakanlığı, Kolombiya'da hükümet ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında barış anlaşması imzalanmasını memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kolombiya'daki "barış süreci" hakkında bir açıklama yayımladı.

Çarşamba, 23 Kasım 2016 13:29
Daha önce vardıkları anlaşma referandumda reddedilen Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) Perşembe günü yeni bir barış anlaşması imzalayacak.

Kolombiya'da "barış" için yeni bir girişim başlatıldı. Geçen ay Kolombiya hükümetiyle gerilla örgütü Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) arasındaki barış anlaşmasının referandumla reddedilmesinden sonra gerillalara çok "yumuşak" davranıldığı eleştirileri yapılmıştı. Yeni anlaşmanın referanduma götürülmeyeceği, ancak kongrenin onayına sunulacağı bildirildi.

Cumartesi, 26 Kasım 2016 16:15
Tarkan, Fidel için paylaştığı mesajında; "Ülkesini ve insanını Emperyalizm'e karşı cesaretle, onurla korudu" dedi.

Müzisyen Tarkan, yaşamını yitiren Kübalı devrimci Fidel Castro Ruz için sosyal medya hesabında bir mesaj paylaştı.

Tarkan mesajında; "Ülkesini ve insanını Emperyalizm'e karşı cesaretle, onurla korudu. Değerli lider Fidel Castro, sen hiç unutulmayacaksın..." ifadelerini kullandı.

Pazartesi, 07 Kasım 2016 11:15
Çınar Çimen

Büyük Sosyalist Ekim Devrimi insanlığın sömürüsüz bir topluma doğru kurtuluşunu müjdeler! Bu devrim insanlık tarihinde yeni bir devri, hâlâ içinde bulunduğumuz devri açmıştır. Ekim 1917'den beri insanlığın kapitalist toplumdan sosyalist topluma doğru devrimci yürüyüşü sürmektedir.

Pazar, 27 Kasım 2016 01:43
Hizbullah adına Seyyid Ammar el Musavi, Küba'nın Beyrut Büyükelçiliği'ni arayarak Fidel Castro için taziye mesajını iletti.

Hizbullah Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Seyyid Ammar el Musavi, Hizbullah adına Küba'nın Beyrut Büyükelçiliği'ni arayarak Fidel Castro'nun hayatını kaybetmesinina ardından başsağlığı dileklerini iletti.

Cumartesi, 26 Kasım 2016 14:39
Çin Devlet Başkanı Şi Çinping, Fidel için bir taziye mesajı yayınladı.

Çin Devlet Başkanı ve Çin Komünist Partisi Merkez Komite Genel Sekreteri Şi Cinping, Küba devriminin lideri Fidel castro ruz'Un ölümünün ardından taziye mesajı yayınladı.

Çinli lider; "Çin halkının iyi ve samimi bir dostunu kaybettik. Yoldaş Castro, sonsuza dek yaşayacak" dedi.

Şi Cinping, 2014'deki Küba ziyaretinde, Fidel'Le bir buluşma gerçekleştirmişti.

Cuma, 25 Kasım 2016 00:15
Arnavutluk'ta bir kent, ABD'nin yeni başkanını "fahri hemşeri' ilân etti.

ABD Başkanı Donald Trump'a dünyadan ilginç bir destek geldi.

InSerbia'nın haberine göre Arnavutluk'un Kamza kentinin Belediye Meclisi, Trump'a "fahri hemşerilik" unvanı verdi.

Bunun nedeni olaraksa Trump'ın "yeni demokratik düzen için devrimci bir model, ekonomik bir uzman, yabancı müzakereci, iyi iletişimci ve modern zamanların ldieri olması" gösterildi.

Perşembe, 24 Kasım 2016 19:56
Referandumda ilk barış anlaşmasının reddedilmesinin ardından, Kolombiya hükümeti ile FARC arasında ikinci anlaşma imzalandı.

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) arasında "ikinci barış anlaşması" imzalandı.

İlk anlaşma, referandumdan çıkan "hayır" oyları sonucunda reddedilmişti.

Kolombiya Devlet Başkanı Jose Manuel Santos, yeni anlaşmayı referanduma değil, doğrudan Kongre'ye götürecek.

Salı, 22 Kasım 2016 19:19
FARC, yapılması planlanan barış anlaşmasına karşı olan muhalefet lideri Alvaro Uribe'nin görüşme teklifini geri çevirdi.

Kolombiya Silahlı Devrimci Kuvvetleri (FARC), barış görüşmelerine karşı olan muhalefet lideri Alvaro Uribe'nin görüşme teklifini kabul etmedi.

Uribe, yapılması planlanan ikinci anlaşmada da kimi değişikliklere gidilmesini istiyordu.

Uribe'nin, anlaşmanın yeni halinden de memnun olmadığı ve daha büyük değişiklikler istediği aktarılıyor.

Pazartesi, 28 Kasım 2016 18:17
Kübalı muhalif grup "Beyaz Giyen Kadınlar", 13 yıldır her hafta düzenledikleri eylemlerini, bu hafta Fidel'in ölümü nedeniyle iptal ettiklerini açıkladılar.

Kübalı muhalif örgüt "Beyaz Giyen Kadınlar", Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro'nun ölümünün ardından bir açıklama yaptı.

13 yıldır her hafta Küba hükümeti karşıtı eylem düzenleyen grup, ilk kez bir gösteriyi iptal ettiğini açıkladı.

Cumartesi, 26 Kasım 2016 19:24
ABD'nin yeni başkanı Trump, Fidel'in ölümünün ardından yayınladığı ikinci mesajda, kendi yönetiminin Fidel'in ardından Küba'ya yönelik saldırılarını sürdüreceğini ima etti.

ABD'nin yeni seçilen başkanı Trump, Fidel'in ölümüne dair yayınladığı mesajda, Küba'nın efsanevi devrimci liderini, 60 yıla yakın süredir halkını ezen acımasız bir diktatör olarak resmetmekten çekinmedi. Trump, mesajında Fidel'i hırsızlık, ölüm mangalarının şefliği ve en basit insan haklarının ihlaliyle itham etti.

Pages