501 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 07 Ekim 2016 09:12
Çalışmalarını Londra’da sürdüren Alman dış politika uzmanlarından, yazar ve gazeteci Jörg Kronauer, Ankara’nın Berlin’in ana ilgi odağı merkezlerden biri olduğuna ve bunun kalıcı olduğuna dikkat çekiyor. Bir süre önce son kitabı “Her Zaman Tetikte” başlığıyla Yazılama Yayınevi bünyesinde çıkan Kronauer, darbe girişimi sonrasında iki ülke ilişkilerinin bulunduğu yeri ve bunların geleceğe yönelik şansını değerlendirdi.

Alman dış politika uzmanlarından, yazar ve gazeteci Jörg Kronauer'le Almanya-Türkiye ilişkilerini konuştuk.

Cumartesi, 15 Ekim 2016 16:45
İran basını, bir bakanın liderlik edeceği üst düzey bir Türk heyetinin Esad'la görüşmeye gideceğini ileri sürdü.

Türkiye, Suriye politikasını "ayarlamaya" çalışırken, önemli bir iddia ortaya atıldı.

İran'dan yayın yapan Tesnim Haber Ajansı, üst düzey bir Türk heyetinin Suriye'ye giderek Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la görüşeceğini ileri sürdü.

İddiaya göre heyete, bir Türk bakan liderlik edecek.

 

Perşembe, 27 Ekim 2016 19:57
Lozan hakkında sıkça karşımıza çıkan soruları yanıtlamaya devam ediyoruz.

7. Lozan'da Misak-ı Milli'ye ihanet mi edildi?
Dün arkaplanıyla anlatmaya çalıştık: Misak-ı Milli, sınırları detaylı tarif edilmiş bir harita değildir.

Perşembe, 13 Ekim 2016 14:56
Türkiye ve İsrail ilişkilerinin "normalleşmesi"nin ardından, iki ülke arasında enerji pazarlıkları da hız kazandı. Aradan 6 yıl geçmiş olsa da iki ülke arasındaki çıkar ortaklığı sürüyor.

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, 6 yıldır Türkiye'ye gelen ilk İsrailli bakan oldu. Steinitz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile görüşme gerçekleştirirken, İsrail-Türkiye ilişkisinin "normalleşmesinde" en önemli meselelerden birinin enerji olduğu biliniyor.

Perşembe, 20 Ekim 2016 12:06
Türkiye'ye gelen ve burada çok kötü koşullar altında çalışan göçmen işçilerden en az 76'sı, 2016 yılında çeşitli iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

2016 yılının ilk dokuz ayında en az 76 göçmen işçi yaşamını yitirdi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından açıklanan rapora göre, fabrikalarda ve tarlalarda Türkiyeli işçilerin yanısıra ezici çoğunluğu Suriyeli olmak üzere Afgan, Gürcü, Ukraynalı, İranlı, Özbek, Azeri, Bulgar, Çinli, Koreli, Litvanyalı, Rus, Sırp ve Türkmen işçi kardeşlerimiz de iş cinayetlerinde yaşamlarını yitirdi.

Pazartesi, 10 Ekim 2016 16:14
Suriye Cumhurbaşkanı Esad, Suudi Arabistan ve Türkiye'nin "ABD'nin hizmetinde olduğunu" söylerken, TSK'nın Cerablus'a girişinin de ABD'nin izniyle olduğunu kaydetti.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, İran dergisi Tahran Dış Politika Çalışmaları'na uzun bir röportaj verdi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Suriye'de yaşananların arkasında Batı'nın, özellikle de ABD'nin bulunduğunu belirten Esad, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi ülkelere de Suriye politikaları nedeniyle sert eleştirilerini sürdürdü.

Çarşamba, 19 Ekim 2016 16:30
TÜSİAD, ABD ziyaretlerinin sıklığını haftada bire indirdi. 13 Ekim'de Brookings'te gerçekleştirilen etkinlik sonrasında yeni bir TÜSİAD heyeti 20 Ekim'de yeniden ABD'ye gidiyor. Heyet gerçekleştireceği temaslarda 15 Temmuz sonrası gelişmeler ve Türkiye-ABD ilişkilerini ele alacak.

TÜSİAD  yaptığı basın açıklaması ile Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes başkanlığındaki bir heyetin 20 Ekim'de ABD'de olacağını duyurdu.

TÜSİAD Heyeti, 15 Temmuz ve sonrasında Türkiye’deki gelişmeler hakkında diğer patron örgütlerini, düşünce kuruluşlarını ve siyasetçilerini bilgilendirecek.

Çarşamba, 19 Ekim 2016 01:00
Aydemir Güler

Dolsa ne olur dolmasa ne olur, demiş başbakan. Bu, içindekilerin ayrıştırılamaz olduğu bir paket. Hepsi bir bütün.

Çarşamba, 05 Ekim 2016 10:17
TSK'nın "Fırat Kalkanı" adını verdiği operasyon, üzerinden bir buçuk ay geçmesine rağmen hem hedefleri, hem de kullanılan araçlar bakımından başarısızlıkla sürüyor.

24 Ağustos 2016 günü sabaha karşı Cerablus'a yönelik saldırıyla başlayan "Fırat Kalkanı" operasyonu 43. gününe girdi.

Cuma, 28 Ekim 2016 14:08
Türkiye’nin Cerablus’a girişi, Suriye’deki tüm büyük tarafların örtülü onayı ya da göz yummasıyla gerçekleşti. Ancak Türkiye ve desteklediği gruplar, başka unsurların “kırmızı çizgilerini” aşındırmaya başlayınca, külahlar değişiyor.

Tüm dünyanın gözü, Musul’u Irak-Şam İslâm Devleti’nden (IŞİD) kurtaracak operasyona çevrilmişken, Suriye’de oluşturulacağı varsayılan denge, yine bozulma emareleri gösteriyor.

Bozulan dengelerin odak noktası, yine Halep merkez ve kuzey Halep.

Peki Halep merkezde cihatçıların ve destekçilerinin bir stratejisi var mı?

Cuma, 28 Ekim 2016 08:18
Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni bir raporuna göre 2015 yılında 6 milyon çocuk 5 yaşını dolduramadan hayata veda etti. Ölümlerin büyük bir bölümü önlenebilir nedenlerden kaynaklanıyor.

Geçtiğimiz Eylül ayında Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) yayınladığı bir araştırmaya göre 5 yaş altında 5.9 milyon çocuk hayatını kaybetti. Bu günde yaklaşık 16 bin çocuğun ölmesi anlamına geliyor. Ölümlerin başlıca sebepleri arasında erken doğum komplikasyonları, zatürree, doğum asfiksisi, ishal ve sıtma.

Pazartesi, 03 Ekim 2016 01:15
Osman Çutsay

Yeni dönemin solcu Alman analist ve yazarlarından Jörg Kronauer’in kitabı, “Her Zaman Tetikte”, bir süre önce Yazılama Yayınevi tarafından yayımlandı. Kendisiyle “ahval ve şerait” üzerine geniş bir söyleşi gerçekleştirdik. İzlenimlerini aldık.

Perşembe, 13 Ekim 2016 16:14
Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde bu akşam düzenlenecek olan "Memleket Sohbetleri"ne soL Portal yazarı ve Komünist Parti MK üyesi Kemal Okuyan katılacak.

Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde bu akşam saat 19.00'da "Memleket Sohbetleri"ne Komünist Parti MK üyesi ve soL yazarı Kemal Okuyan katılacak.

 

Perşembe, 27 Ekim 2016 23:34
Türkiye ve Irak vizeleri kaldırıldı. Karar yarından itibaren geçerli olacak. Açıklamayı Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı duyurdu.

Bağdat Büyükelçiliği'nin internet sayfasında konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

Cumartesi, 08 Ekim 2016 09:04
Rusya Devlet Başkanı’nın 10 Ekim’deki ziyaretinde en kritik başlık Suriye olacak. İddiaya göre, Suriye’de Esad’lı bir gelecek öngörmeyen Türkiye, yine de bu sorunun geçiş sürecine ilişkin görüşmeleri tıkamasını istemiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 10 Ekim'deki buluşmalarının ana gündemi Suriye olacak.

Habertürk'ten Bahar Bakır ve Deniz Çiçek, 10 Ekim'deki görüşmede Türkiye'nin sunacağı önerilere ulaştıklarını iddia ettiler. İşte o önerilerin özeti:

GEÇİŞ SÜRECİ:

Pages