14 sonuçtan 1 - 14 arası gösteriliyor
Cumartesi, 17 Eylül 2016 09:00
Nihat Behram

Meyve olsun, sebze olsun, yediğim hiçbir şeyin çekirdeğini çöpe atmam. Yuvasına salarım, yani toprağa. Çöpe atmak, onu daha doğmadan boğmak, filizlenmeden yolmak anlamındadır. Çünkü çekirdek canlıdır, can taşır. ‘Binde biri bile toprağa tutunsa, yeter, yeşerir, boy verir’ diye düşünürüm. Can taşıyan her tohum, her canlı için böyledir, çok azı hayata tutunup boy verir.

Çarşamba, 28 Eylül 2016 09:45
Aydemir Güler

AKP’ye karşı muhalefet yok mu? Memlekette yaprak mı kımıldamıyor? Türkiye uyuyor mu?

Hiç de öyle değil. Kadınlar üstünde baskı var, saldırı var; doğru. Ama kadınlar şortlarını giyip sokağa da çıkıyor. Bir yobazın bir kadını benzeri biçimde hedef aldığında dayağın yönünün değişme olasılığı hiç de düşük değil.

Çarşamba, 14 Eylül 2016 01:00
Aydemir Güler

Darbe girişiminden sonra bir “mavi dalga” yazısı yazmıştım: http://haber.sol.org.tr/yazarlar/aydemir-guler/ucuncu-mavi-163571

Pazartesi, 12 Eylül 2016 23:45
Orhan Aydın

Mesut Mertcan, TRT radyo ve ekranlarından Milli Güvenlik Konseyi’nin 1 numaralı bildirisini okuduğu zaman Bursa Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’nda, Orhan Kemal’in aynı adlı romanından Erkan Yücel’in oyunlaştırıp yönettiği, Müfettişler Müfettişi adlı oyununu oynuyorduk.

Aylardan Eylül.

Eylül dediğin hazandır.

Cumartesi, 10 Eylül 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Eşitsiz gelişim tarihe bakışımızı akıl ve umutla doldurur. Kapitalizm en güçlü olduğu anda bile tekrar ve tekrar eşitsizlik, rekabet, gerilim üretir, işçi sınıfı siyasetinin kanallarında devrimini arayabileceği dinamikler yaratır.

Çarşamba, 07 Eylül 2016 08:00
Aydemir Güler

6-7 Eylül’ün acılı insanlarına

Pazartesi, 12 Eylül 2016 01:15
Osman Çutsay

Bugün 12 Eylül. Tam 36 yıl önce bugün “Sezen Aksu Türkiyesi” doğdu.

Cumartesi, 10 Eylül 2016 01:15
Orhan Gökdemir

Bir yeni insan işidir devrim. Eski bağlılıkların kırılması ve yerine yeni bağlılıkların kurulması işidir. Böyle bakınca Büyük Fransız Devriminin Aydınlanma Çağının ardından gelmesi doğaldır. Aydınlanma eski düzenin değerler sistemini sarstı. Fransız Devrimi o sarsıntının açtığı çatlakta bir yeni düzen kurdu ve bir yeni insan yarattı. Respublica, cumhuriyet, o devrimin getirisidir.

Salı, 20 Eylül 2016 01:00
Orhan Aydın

Hayatımın en zor günüydü.

İnsan yüreğinden bir parçayı yolcularken büyük acılar çekiyor, babamı yolcularken de koca bir kahır gelip çökmüştü içime.

Ağlayamamıştım.

Sonra nasıl oluyorsa oluyor, zamansız yakalanıyorsun gözyaşlarına, ya gecenin köründe ya sabahın ilk ışığında ya bir yol ortasında.

Bu kez sahnede yakalandım.

Cumartesi, 17 Eylül 2016 01:15
Orhan Gökdemir

12 Eylül’e gidiyor ülke koşar adım. Çünkü sola kırmış dümenini yollar, sokaklar. Faşizme karşı sokak sokak bir direniş var. Pırıl pırıl gencecik çocuklar, yoldaşlarımız, bir bir düşüyor yere. Aramızdan birileri her gün eksiliyor. Giresun’da bir lisedeyim. Belde silah, elde yürek dolaşıyoruz her gün kendimizi korumak için. Sinemaya “Sürü”nün geldiği yayılıyor tam da o günlerde kulaktan kulağa.

Perşembe, 01 Eylül 2016 07:45
Kemal Okuyan

Meclis reisi İsmail Kahraman dilini tutamadığından mı böyle yapıyor yoksa ona birileri mayın eşeği olmasını mı söyledi bilmiyorum. Bildiğim, AKP kurmaylarının, laiklik konusunda da Che’ye dair de aynen onun gibi düşündükleridir.

Haberi İsmail’den al durumu.

Salı, 27 Eylül 2016 01:00
Orhan Gökdemir

Devrim cemaatten halk çıkarma işidir demiştik yazılarımızdan birinde. Karşı devrim de halkı cemaate dönüştürme işidir. Olup bitenin tek anlamı bu. Nasıl yapacaksınız bunu?

Salı, 20 Eylül 2016 01:00
Oğuz Oyan

Türkiye’nin kuruluş dönemiyle sorunu olan akımların başını çeken siyasal İslamcılar, AKP döneminde frenleri boşalınca bu dönemi parantez içine almayı marifet saymaya başladılar. Sözüm ona bu dönem Türk-İslam kültürel devamlılığında bir kırılmayı ve sapmayı temsil etmektedir ve bu dönemle ne kadar çabuk hesaplaşılır ve etkileri ne kadar çabuk silinirse toplumun önü o kadar açılır!

Pazar, 18 Eylül 2016 01:15
Ayşe Şule Süzük

Günler günleri, mevsimler bir diğerini kovalıyor. Yaşıyoruz. 2016 Türkiyesi'nde bugün Eylül, sonbahar. Hüzün ayı. Tatilin son günleri, yine akşam, yine akşam derken, Tarık Akan'ın zamansız vedası içimizi acıttı. Bir babayı, bir ağabeyi, bir sevgiliyi, bir onurlu sanatçıyı, bir aydını ve  her şeyden öte güzel mi güzel ışıl ışıl,  bir insanı kaybetmenin hüznü bu.

Hep böyle olur.