21 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 22 Temmuz 2016 10:15
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan ile darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar üzerine konuştuk. 


Başından beri bu darbe girişiminin Erdoğan ya da AKP iktidarının başka etkili isimlerinin başının altından çıkan bir kurgu olduğu söylenegeldi. Aradan bir haftaya aşkın bir süre geçtikten sonra bu açıdan ne söylenebilir? 

Pazartesi, 04 Temmuz 2016 13:56
Devrimci Karargah adı altında yapılan operasyon, tutuklamalar ve dava tüm yönleriyle çökerken daha önce bu davadan 18 ay cezaevinde tutulan Zafer Kaygın 7 Mayıs'ta yeniden tutuklanarak cezaevine konuldu. AKP-Cemaat hukuksuzluğuyla kurgulanan davanın tüm yönleriyle çökmesine rağmen yapılan tutuklama diyecek söz bırakmıyor.

AKP-Cemaat davalarının en ilginç örneklerinden biri olan Devrimci Karargah davasında işkenceci bir emniyet müdürüyle birlikte birçok sosyalist aynı örgütün üyesi gibi gösterilerek tutuklanmış, yıllarca cezaevinde tutulmuştu.

Cuma, 01 Temmuz 2016 16:45
soL

soL, yayına başladığı günden itibaren, dünyada olup biten gelişmeleri kendi perspektifi ve yorumlarıyla Türkçe ile buluşturmaya çalışıyor.

Cumartesi, 02 Temmuz 2016 08:53
Alman Komünist Partisi tarafından organize edilen basın festivali Dortmund'da başladı.

Alman Komünist Partisi'nin (DKP) yayın organı olan Unsere Zeit’ın basın ve halk festivali 1-3 Temmuz tarihlerinde Dortmund kentinde başladı. 

Pazartesi, 11 Temmuz 2016 15:30
İsmail Sarp Aykurt

Ülkede cereyan eden tüm spor ilişkileri derin bir kriz yaşıyor. Bu kriz ortamına erişmeden önce, futbol alanında, hayaller-ütopyalar minvalinde uzun bir süre salınan, "bitti demeden bitmeyen" ahir zamanlardan yapılan kolajlar, bizleri uzunca bir süre esir alıyor, herkese boş ümitler vaaz ediyordu.

Cuma, 15 Temmuz 2016 00:05
Türkiye'nin Suriye politikasında değişiklik sinyali vermesi Arap basınında önemli yer tutuyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "İsrail ve Rusya ile ilişkilerimizi normale döndürdük. Ama eminim ki Suriye ile de biz normal ilişkilere döneceğiz" demişti. Arap basını, bu ve benzeri açıklamaları, 'sürpriz' ve 'U dönüşü' yorumlarıyla verdi.

EL VATAN

Suriye'de hükümete yakın El Vatan gazetesi konuya bugünkü sayfalarında geniş yer ayırdı.

Cumartesi, 02 Temmuz 2016 01:00
Erhan Nalçacı

soL okurlarını Dortmund’dan selamlıyorum, birkaç gün için Alman Komünist Partisi’nin basın festivaline katılmak için geldim ve Sol Haber Portalı’na yollayacağım festivalle ilgili haberleri izleyebilirsiniz.

Ancak şimdi Brexit ile devam etmek istiyorum. Dün Kemal Okuyan soL’daki köşesinde konuyla ilgili oldukça akıl açıcı girdiler yaptı ancak bu olay daha çok su kaldırır.

Çarşamba, 27 Temmuz 2016 16:09
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'in "Kızılay Meydanı'nın adını 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olarak değiştirme" önerisine Şehir Plancıları Odası'ndan sert tepki geldi. Yapılan açıklamada, Gökçek'e "Kızılay Meydanı'na dokunma, parsel parsel satışı açıkla" denildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'in "Kızılay Meydanı'nın adını 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olarak değiştirme" önerisine Şehir Plancıları Odası'ndan sert tepki geldi. Yapılan açıklamada, Gökçek'e "Kızılay Meydanı'na dokunma, parsel parsel satışı açıkla" denildi. 

Çarşamba, 27 Temmuz 2016 11:00
Aydemir Güler

Darbe başarılı olsaydı, pratikte bugünkünden daha fazla baskı yaşanabilirdi tabii. Zaten uygulanamayan darbe bildirisinin sıkıyönetim ve sokağa çıkma yasağı da bunun işaretiydi.

Ama 12 Eylül’ün bile kendisini geçici ve demokrasiyi kurtarma amaçlı olarak sunduğunu hatırlarsak muzaffer bir 15 Temmuz’un nasıl olacağını kurgulamak zor olmasa gerek.

Salı, 26 Temmuz 2016 00:45
Nevzat Evrim Önal

Aziz Nesin’in bir kitabına isim de veren olağanüstü öyküsü 1962’de yayınlandı ve elli küsur yıldır güncelliğini yitirmedi. Siyasetin sertleştiği, gericilik, baskı ve şiddetin yaygınlaştığı her dönemde memleketin batı hayranı, bireysel özgürlüğüne düşkün, eğitimli insanları koro halinde “biz adam olmayız” şarkısını söylüyor.

Perşembe, 14 Temmuz 2016 07:30
Burak Cop

Haftasonu memleketim Bolu’nun devrimci ilçesi Kıbrıscık’taydım. Karagöl Festivali’nin 25’incisi düzenlendi. Selda Bağcan bir konser vererek derinlikli sesiyle, dokunaklı türküleriyle yaylayı doldurdu.

Perşembe, 14 Temmuz 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

 

Pazartesi, 11 Temmuz 2016 01:15
Kemal Okuyan

Demek Suriyeliler gelecek, Türkiye gericileştirecek, laiklik elden gidecek.

Demek Suriyeliler vatandaş olacak, AKP seçim kazanacak.

Demek Suriyeliler çalışma izni alacak, yurttaşlarımız işini-aşını kaybedecek.

Öyle ya, Türkiye laik-çağdaş-aydınlık bir ülkedir, herkes iş sahibidir ve AKP her seçimde hezimete uğramaktadır!

Cuma, 22 Temmuz 2016 22:29
Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan ile darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar üzerine konuştuk. Okuyan, darbe girişiminin "kurgu" olduğu yönündeki iddialara "iktidar böyle bir kurguyu iç rahatlığıyla yazıp sonra icra edecek bir iç bütünlüğe sahip değil" derken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın üzerine "yeni ve başka araçlarla" gidilebileceğini söyledi.

Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan, darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar üzerine soL'a konuştu.

Pazartesi, 25 Temmuz 2016 11:00
Kemal Okuyan

İnanmamızı istiyorlar, bu darbe girişiminin ABD ile bir alakası olmadığına… Bir görüşe göre, bu kalkışma son derece acemi, Fethullahçıların umutsuzluk içinde gerçekleştirdiği bir intihar eylemi. Ya tutarsa diyerek ABD’yi, sermayeyi, diğer bazı güçleri peşlerinden sürükleme umuduyla hareket ediyorlar. Tutmuyor, Erdoğan’a yeni bir hayat öpücüğü vererek fena halde hasar alıyorlar.

Pages