50 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 22 Temmuz 2016 10:15
Kemal Okuyan

Kemal Okuyan ile darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar üzerine konuştuk. 


Başından beri bu darbe girişiminin Erdoğan ya da AKP iktidarının başka etkili isimlerinin başının altından çıkan bir kurgu olduğu söylenegeldi. Aradan bir haftaya aşkın bir süre geçtikten sonra bu açıdan ne söylenebilir? 

Cuma, 01 Temmuz 2016 03:00
Rıfat Okçabol

35 yıldır faaliyette olan bir Milli Eğitim Vakfı var.

Cumartesi, 30 Temmuz 2016 01:00
Özgür Şen

TÜSİAD'ın ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere'de yayınladığı metin kendilerince bir zafer ilanıdır. Patronlar 15 Temmuz sürecine ağırlıklarını koyduklarını bu bildiriyle duyurmaları gereken yere duyurdular. Buradayız mesajını verdiler.

Darbe gecesi yaşananlar önemli elbette, ama daha önemlisi Türkiye sermaye sınıfının darbe öncesi ve sonrasında ne yaptığıdır.

Cuma, 01 Temmuz 2016 07:45
Kemal Okuyan

Çok alametler belirdi…

Siyasal ve iktisadi olanı birbirinden ayırmaksızın, güçlü bir biçimde söylemeliyiz ki, bu küresel anlamda bir “yönetme” krizidir.

Britanya’da Avrupa Birliği’nde kalıp kalmamanın referanduma taşınması ve bütün (ve kirli) son an hamlelerine karşı oylamanın “çıkalım” kararıyla sonuçlanması başı sonu belli bir stratejiye bağlanamaz.

Pazartesi, 18 Temmuz 2016 11:00
Osman Çutsay

Yıllardır söylüyorduk, adımız çoktan şom ağızlıya çıktı, ama işte her şey ortada artık: Türkiye’nin korkunç bir dağılma sürecine itildiği cümle âleme ilan edildi. “Darbe” başlığı altında sahnelenen oyunlar bu haritayı darmaduman edecek. 

Berlin merkezli Türkiye oyunlarından, Türkiye hesaplarından da başlayalım.

Neler mi?

Pazartesi, 11 Temmuz 2016 01:15
Osman Çutsay

Başka bir şey bu, başka bir eksikliğin ürünü. İlginin yokluğundan, bilinçsizlikten, entelektüel kapasite eksikliğinden doğup kitlesizlik sendromuyla habisleşen, bu nedenle önü alınamayan bir korkunç hastalık. Turgut Özal’ın faşist darbeden sonra masasına oturtup yemlediği solcuların dokusu tutmuştur. Çeşitli kimlikler altında aralıksız çoğalıyor işte.

Nasıl mı?

Pazartesi, 25 Temmuz 2016 08:15
Osman Çutsay

Avrupa yavaş yavaş Türkiye’nin gidişini görmeye başladı. Daha önce görmek istemiyorlardı, görmediler. Şimdi mecburen görüyorlar. Ve çok korkuyorlar. Neden mi?

Türkiye’nin tek başına büyük bir ateş olduğunu düşündükleri için değil. Sıçradığında her tarafı yakabileceğini ve öyle bir durumun denetlenemeyeceğini anlamaya başladıkları için.

Perşembe, 28 Temmuz 2016 01:00
İlker Belek

Darbe girişimi sonrasında Rusya’nın AKP’yi yanına çekmeye çalıştığı açık. Erdoğan’a ilk ciddi destek Putin’den geldi. Hatta o gece darbe konusunda AKP’yi bilgilendirenin Rusya olduğu bile söylendi. Bütün bunların tutarlı bir mantıksal zemini mevcut.

Zira Rusya dünyanın en önemli iki gücünden bir tanesi.

Çarşamba, 13 Temmuz 2016 01:15
Aydemir Güler

“Erdoğan iç savaşa mı hazırlanıyor” sorusu tartışılıyorsa, ortada bir yönetim sorunu kesinlikle var demektir. Kriz ülkesi olarak tarihin kayıtlarına geçen Türkiye’de bu saptamanın tek başına haber değeri olmayabilir. Ama yine de biraz sesli düşünmek yararlı olacaktır…

Başından başlayalım…

Çarşamba, 06 Temmuz 2016 02:30
Aydemir Güler

… hiç olmazsa Türkiye’de artık gelmiş olmalıdır!

Pazartesi, 04 Temmuz 2016 01:15
İzzettin Önder

Türkiye ve Yunanistan, birbirine komşu iki Akdeniz ülkesidir. Bu iki ülkenin kaderi tarihin farklı aşamalarında birbirine yaklaşmış, bazı yerlerde de birbirinden uzaklaşmıştır. İki ülke de askeri darbeler memleketi olmuş ve bunları atlatmış ve kendilerine özgü siyasi rejime yönelmişlerdir.

Cumartesi, 23 Temmuz 2016 01:00
Özgür Şen

Türkiye halkı Haziran Direnişi'nin sönümlenmesinden bu yana uzunca bir süredir siyaseti dışarıdan izliyor. 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini de, devamındaki gelişmeleri de bu şekilde dışarıdan takip etti.

Cumartesi, 09 Temmuz 2016 09:45
Aydemir Güler

Vatandaşlık ve dolayısıyla seçmenlik statüsü verme hamlesinin çok zekice olduğunu düşünmüyorum doğrusu. Birkaç seçim önce AKP’nin göçmenlere de oy verdirteceği yolunda dedikodular çıkınca yetkililerin yalanladığını hatırlarsınız. Ama bu içlerinden geçirmedikleri anlamına gelmiyordu, elbette.

Pazar, 31 Temmuz 2016 17:30
Kemal Okuyan

Devrim yasaları mı diyeceğiz, darbe yasaları mı? 

Mal varlıklarına el koyma, en hafifinden hiç gizleme gereği duyulmayan darp izleri, gözaltında “intiharlar”, upuzun gözaltı süreleri, yargısız işten çıkarmalar, ömür boyu kamu hizmetinden men, okulların hastanelerin, üniversitelerin kapatılması…

Normal değil. 

Perşembe, 28 Temmuz 2016 01:00
Ali Rıza Aydın

Konumuz YARSAV... Başlık, 2007 yılında, 2 Mart tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımlanan yazımın bağlığı... Kurulalı bir yıl bile olmadan kapatılmaya çalışılan YARSAV’la ilgili yazım şöyle:

* * *

Pages