33 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 09 Haziran 2016 12:22
"Dinleyin, anlatılan sizin öykünüzdür" sloganıyla yola çıkan belgesel haber programı 'Islak Çarıklar', 11 Haziran Cumartesi günü yayınlanacak olan yeni bölümünde, kara çadırda başlayıp, genç Cumhuriyet'in eğitim savaşımında süren devrimci Öğretmenin öyküsünü ekranlara getiriyor.

1930 yılında Antalya'da dünyaya gelen Eğitimci-Yazar Mustafa Şanlı, yayla-sahil Yörük göçlerinden, Köy Enstitüleri'ne uzanan 86 yıllık aydınlanma savaşımını Islak Çarıklar'da anlatıyor.

Salı, 28 Haziran 2016 01:00
Orhan Gökdemir

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) Ulusal Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) Müdür Yardımcılığı’na, Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürü Mustafa Sancar’ı atadılar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne eskiden güreş hakemliği ve zabıta müdürlüğü yapmış Şevket Demirkaya atandı.

Perşembe, 30 Haziran 2016 00:47
ABD polisi tarafından vurularak öldürülen Angelo Brown'ın, Ulusal Devrimci Kara Panter Partisi yetkilisi olduğu belirtiliyor.

Angelo Brown isimli 35 yaşındaki ABD'li siyahi, polis tarafından geçtiğimiz hafta vurularak öldürülmüştü.

Ulusal Devrimci Kara Panter Partisi tarafından yapılan açıklamada, Brown'ın partiye üye bir yetkili olduğu söylendi. Açıklamada öldürülen adamın partinin St. Louis bölgesinin yöneticisi olduğu söylenirken, Brown'ın öldürülmesine karşılık eylem düzenleneceği de açıklandı.

Salı, 14 Haziran 2016 19:47
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, 46 yıl önce bugün yakın tarihimizin ilk ve en büyük işçi kalkışmasının karar altına alındığı büyük bir toplantı gerçekleştirdi. İşçi sınıfının devrimci sendikasını hedef alan emek düşmanı yeni sendika yasasına karşı ertesi gün yüz binlerce işçi sokağa dökülecekti.

Takvim yaprakları 14 Haziran’ı gösteriyordu. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 46 yıl önce bugün farklı işyeri ve sektörlerden işçi temsilcileri ve sendikacıların katılımıyla, Lastik-İş’in Merter’deki binasında tarihi bir toplantı gerçekleştirdi.

Salı, 14 Haziran 2016 09:31
Devrimci Karargah davasından 3 yıl 9 ay hapis yatan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, emniyette ‘Milli Damar Örgütü' isimli bir yapının olduğunu iddia etti.

Emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, yürütülen bir soruşturma kapsamında dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına “şikayetçi” olarak ifade verdi. Öğle saatlerinde avukatıyla birlikte Ankara Adliyesine gelen Avcı, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunda görevli cumhuriyet savcısına ifade verdikten sonra adliyeden ayrıldı.

Çarşamba, 01 Haziran 2016 13:30
PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, "Erdoğan öncülüğündeki AKP devleti çözümü reddediyor ve zorla Kürt halkının bütün değerlerini ortadan kaldırmak istiyor; o zaman önümüzde ikinci seçenek olarak, Devrimci Halk Savaşı’yla kendi çözümümüzü geliştirerek Bağımsız Kürdistan’ı hedeflemek kalıyor" açıklamasında bulundu.

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan, Dengê Kurdistan Radyosu’na açıklamalarda bulundu. Nusaybin, Cizre ve Sur'da yaşananlara ilişkin konuşan Karayılan, Erdoğan'a seslenerek "Bre alçak! Sen kimsin ki insanlıkla böyle oynuyorsun? Bu, senin yanında kar mı kalacak sanıyorsun?" dedi.

ANF'de yer alan habere göre, Karayılan'ın açıklamasından bazı bölümler şöyle:

Perşembe, 23 Haziran 2016 19:42
FARC ve Kolombiya Hükümeti’nin, 50 yıllık çatışma sürecinin ardından imzalayacağı ateşkes için, Havana'da heyecanlı saatler yaşanıyor.

GÜNCELLEME

Anlaşma kamuoyu önünde duyuruldu. FARC lideri Timoşenko yaptığı konuşmada, Venezuela'nın efsanevi lideri Hugo Chavez'e saygılarını sundu.

Çarşamba, 15 Haziran 2016 22:06
Hüseyin Aygün, Ovacık'ta yapılan bombalı saldırıya dair açıklama yaptı. Aygün saldırıyı kınadığını söyleyerek, yapılan saldırının masumlara zarar verdiğini söyledi.

Hüseyin Aygün, Dersim'in Ovacık ilkesinde yapılan, 9 sivilin yaralandığı saldırıya dair açıklama yaptı.

Halkların Birleşik Devrimci Cephesi (HBDC) tarafından üstlenilen saldırıyı kınayan Aygün, sosyal medya hesabı üzerinden şunları söyledi:

Pazar, 19 Haziran 2016 02:30
Kemal Okuyan

"Liberaller işçilere ‘toplum’un sempatisini kazandığınızda güçlüsünüz” der, marksistlerse işçilere farklı bir şey söyler: Güçlüyseniz ‘toplum’ size sempati duyar.”

İvan Petrov, 1912 Mayıs’ında böyle yazmış.

Çarşamba, 15 Haziran 2016 08:00
Burak Cop

Ecevit’in CHP’si 1978’in hemen başında iktidara geldiğinde, Milliyetçi Cephe (MC) hükümetleri dönemindeki faşizan saldırılar ve bundan kaynaklı toplumsal kutuplaşmadan, git gide kötüleşen ekonomiden yılmış halk kitleleri umuda kapıldılar.

CHP iktidara gelmeden yaklaşık 6 ay önce girdiği genel seçimde tarihindeki en yüksek oy oranını elde etmişti (yüzde 42).

Cumartesi, 25 Haziran 2016 19:06
Komünist Parti, İngiltere'nin AB'den çıkması yönünde sonuçlanan referandumla ilgili "İngiltere'de ortaya çıkan iradeyi selamlıyoruz" dedi.

Komünist Parti, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması yönünde referandumun sonuçlanmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Salı, 14 Haziran 2016 10:53
Karar yazarı Elif Çakır, son dönemden yaptığı çıkışla gündeme gelen HDP'li Altan Tan'ı överek, "AK Parti’nin de bir Altan Tan’ı olsaydı. Olabilseydi" ifadelerini kullandı.

Karar yazarı Elif Çakır, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın "Kürt siyasetinde bir yol ayrımındayız şu an. Çatışma, iç savaş, devrimci halk savaşında ısrar edenlerle buna karşı olup demokratik mücadeleyi seçenlerin bir yol ayrımı olacak" ifadesiyle ilgili olarak, "Keşke, ah keşke… AK Parti’nin de bir Altan Tan’ı olsaydı.

Çarşamba, 15 Haziran 2016 07:11
Türkiye işçi sınıfı, 46 yıl önce bugün dönemin hükümeti tarafından çıkarılmak istenen emek düşmanı sendika yasasına karşı ilk ve en büyük ayaklanmasını gerçekleştirdi. Tarihe 15-16 Haziran direnişi olarak geçen işçi kalkışması, Türkiye’deki işçi sınıfı hareketi için bir dönemeç oldu.

 

Pazar, 05 Haziran 2016 09:15
Kemal Okuyan

SoL Haber Portalı on yılı geride bıraktı. Sosyalizm mücadelesinde “başardık” denmez, ilkemizdir bu, nihai zafere kadar hiçbir ileri hamleye, hiçbir kazanıma takılmamak gerekir. Hele hele toplumsal mevziler açısından artık “bize bir zafer gerek” diyebileceğimiz bir noktanın çok gerisinde durmaya devam edildiği bir sırada…

Cumartesi, 04 Haziran 2016 08:30
Tolga Binbay

Polisiyenin müptelası çoktur ama pek edebiyattan görmeyeni de vardır. Bir polisiye okuru olduğumu söyleyemem. Yaratıcılık anlamında zekice, edebiyat anlamında biraz risksiz bulduğumu söyleyebilirim. Ayrıca modern insanın bastırmak için uğraştığı dürtülerini ya da bazı olaylar karşısındaki anlık yoldan çıkmalarını başka türlere göre çok daha iyi işlediğini de söyleyebilirim.

Pages