41 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 20 Mayıs 2016 10:14
Tunus'un İslamcı partisi Ennahda'nın lideri Gannuşi, "İslamcı değil Müslüman demokratız" dedi.

İslamcı Tunus partisi Ennahda'nın lideri Raşid Gannuşi, Fransız gazetesi Le Monde'a konuştu. Tunus'un artık "bir demokrasi" olduğunu söyleyen Gannuşi, 2014 anayasasının "aşırı laiklik ve aşırı dine sınırlar koyduğunu" belirtti.

Pazartesi, 23 Mayıs 2016 16:14
ÖSO'ya bağlı yüzlerce kişi, yayımladıkları videoyla İslamcı grup Mücahit Ordusu'na katıldıklarını duyurdu.

"Ilımlı muhalif" olarak tanımlanan onlarca ÖSO grubunun komutanları, yayımladıkları videoyla Mücahit Ordusu isimli İslamcı gruba katıldıklarını duyurdu.

Halep'in kuzeyinde faaliyet yürüten gruba katılan ÖSO üyeleri, yayımladıkları videoyla kararlarını duyurdu.

Pazar, 08 Mayıs 2016 08:31
Halep'te cihatçılara saldıran YPG, İslamcı örgütlere ait büyük bir mühimmat deposunu ele geçirdi.

Şeyh Maksud'un batısında bulunan Bani Zaid bölgesine operasyon düzenleyen YPG, cihatçılara ait büyük bir mühimmat deposunu ele geçirdi.

Depoda İslamcıların 2013 yılından beri yaptıkları havan atışlarında kullanılanlara benzer büyük miktarda mermi bulundu. Deponun fotoğraflarını yayımlayan YPG, bu havan mermileri ve roketlerle Kürt bölgelerine de saldırıldığını açıkladı.

Pazartesi, 09 Mayıs 2016 15:47
İslamcılara silah sağlayan Yacouba Toure, Mali'de yakalandı.

İslamcı örgüt Ensar Din'e silah sağlayan Yacouba Toure isimli kaçakçı Mali'de yakalandı.

Toure tarafından sağlanan silahların Burkina Faso ve Mali'de çok sayıda saldırıda kullanıldığını belirtilirken, silah kaçakçısının uzun namlulu silah, el bombası ve mühimmat sağladığı söyleniyor.

Pazar, 29 Mayıs 2016 10:23
Nijer ordusu Boko Haram'a bağlı 12 cihatçıyı öldürdü.

Nijer ordusu tarafından yapılan açıklamada, İslamcı Boko Haram üyesi 12 cihatçının ülkenin güneydoğusunda bulunan Bosso'da öldürüldüğü açıklandı.

Boko Haram ile girilen çatışmada 12 kadar cihatçının da yaralandığı belirtilirken, örgüt üyelerinin bölgeden kaçtıkları söylendi.

Pazar, 15 Mayıs 2016 21:13
Kamerun ve Nijerya tarafından yapılan ortak operasyonla 58 Boko Haram üyesi öldürülürken, örgütün üst düzey liderlerinden Boukar Kaou yakalandı.

Kamerun ve Nijerya birlikleri, ortak operasyon düzenleyerek Boko Haram'ın üst düzey yöneticilerinden Bokar Kaou'yu yakaladı.

Operasyonda 58 cihatçı öldürülürken, hiçbir askerin hayatını kaybetmediği açıklandı.

İslamcı örgüte yapılan operasyonda 18'i kadın, 28'i çocuk olmak üzere 46 rehinenin kurtarıldığı bildirildi.

Perşembe, 12 Mayıs 2016 16:31
IŞİD, Suriye'de kontrol ettiği bölgelerdeki kadınlara yeni kıyafet uygulamaları getirdi. Bundan sonra kadınlar yalnızca siyah kıyafetler giyebilecek.

IŞİD, Suriye'de denetimindeki bölgelerde yeni kıyafet kurallarını uygulamaya koydu. Yeni kurallarla birlikte kadınların yalnızca siyah kıyafetler giyebileceği, kurallara uymayanların cezalandırılacağı bildiriliyor.

IŞİD tarafından yapılan açıklamada, siyah olmayan renklerdeki kıyafetlerin "tahrik edici" olduğu söylendi.

Perşembe, 12 Mayıs 2016 15:43
Nijerya'nın Maiduguri kentinde Boko Haram tarafından gerçekleştirilen intihar saldırısında 4 kişi hayatını kaybetti.

Nijerya'nın Maiduguri kentinde canlı bomba saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıda 4 kişi hayatını kaybederken, 19 kişi de yaralandı.

Saldırının bir devlet binasının önünde yapıldığı belirtilirken, olayın arkasında İslamcı örgüt Boko Haram'ın olduğu söyleniyor.

Pazartesi, 02 Mayıs 2016 21:16
Yazar Orhan Pamuk; "Laik arkadaşlarım için korkuyorum" dedi.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Türkiye'de düşünce ve basın özgürlüğüne yönelik baskıların endişe verici olduğunu belirten Pamuk, "Kendim için değil ama ülkem için, laik arkadaşlarım için korkuyorum" dedi.

Hollanda Televizyonu'nda yayınlanan ‘Nieuwsuur' (Haber Saati) adlı programı, ‘Kafamda Bir Tuhaflık' romanı üzerine Orhan Pamuk ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

Perşembe, 19 Mayıs 2016 10:13
Almanya'nın Erfurt kentinde yapılacak camiye dair tartışmalar sürüyor. Caminin inşasına AfD ve PEGIDA taraftarları karşı çıkıyor.

Almanya'nın Thüringen eyaletinin Erfurt kentinde inşa edilmesi planlanan cami tartışması kızışıyor.

Çarşamba, 18 Mayıs 2016 01:15
Aydemir Güler

Geçtiğimiz günlerde Bangladeş AKP’li yıllarımızda ikinci kez gündeme girdi. İlki 2012 sonuydu. Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cemaat-i İslami liderlerinden Ghulam Azzam hakkında alınan idam kararının uygulanmamasını istemişti. Dakka “içişlerimize karışmayın” dedi. AKP konuştuğuyla kaldı, diyebiliriz.

Salı, 03 Mayıs 2016 01:30
Özgür Şen

Türkiye'de yıllarca gericiliğin sembolü olarak sakallı, takkeli erkekler, kara çarşaf içinde hiçbir yeri görünmeyen kadınlar kullanıldı. Haksız bir yakıştırma hiç değildi. Ne kara çarşaf masumdu, ne de herkesin bildiği o malum kıyafetle gezen erkekler... Ancak sorun gericiliğin, İslamcılığın ve hatta şeriatçılığın bu insanlarla sınırlı bir akım olarak görülmesiydi.

Salı, 17 Mayıs 2016 01:15
Nevzat Evrim Önal

Şahsen tanıma fırsatım olmadı Türkan Hoca’yı. Sadece bir kez, bir başka pırıl pırıl aydınlanma kadınının, sevgili hocam Türkel Minibaş’ın cenazesinde gördüm. Üç ay sonra o da aramızdan ayrılacaktı. On yedi yıldır kanserle mücadele ediyordu ve herkes sağlığının iyi olmadığını biliyordu. Geldiğinde “Türkan Saylan geldi” diye, saygılı ama şaşkınlık belirten fısıldaşmalar olmuştu.

Pazar, 22 Mayıs 2016 13:19
IŞİD'in hızla örgütlendiği bölgelerden olan Kosova'da, örgütün vahşi ideolojisinin kaynağı, ABD destekli Suudi Arabistan...

Obama yönetimi ile Suudi Arabistan arasındaki gerginlik sürerken, "medya savaşları"na bir yenisi daha eklendi.

New York Times'tan Carlotta Gall'in haberine göre, Irak-Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Kosova'da örgütlenmesinin başlıca sorumlusu, Suudi Arabistan'ın ülkede açtığı camiler ve Vahhabi propagandasının yaygınlaşması.

Pazar, 22 Mayıs 2016 09:22
ABD'nin "terör örgütleri" listesine alınmasına itiraz ettiği El Kaide bağlantılı Ahrar'uş Şam'ın bir temsilcisinin, Aralık ayında Washington'u ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Suriye'de Rusya ile "tam ateşkese" doğru ilerlemek zorunda kalan ABD'nin "samimiyetine" ilişkin kuşkular sürüyor.

McClatchy DC'den Hannah Allam'ın haberine göre, El Kaide bağlantılı Ahrar'uş Şam örgütünün temsilcisi Labib el-Nahhas, geçen Aralık ayında kısa bir Washington ziyareti yaptı.

Pages