47 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 29 Mayıs 2016 07:30
Kemal Okuyan

Sosyalizm için mücadele söz konusuysa, analiz doğruda durmak için yapılır. Yani, devrimci bir konumlanışa imkan sağlayacak zeminin inşası ve devrimci müdahaleler için en uygun nokta ve araçların belirlenmesi için.

Cumartesi, 21 Mayıs 2016 01:15
Özgür Şen

Marx'ın orta sınıflara dair ürettiği külliyatın sınırlı olması onun dünyayı iki sınıftan müteşekkil bir sadelikte görmesine bağlanır. Kimisi bunu takdir eder, kimisi ise toplumların bundan daha karmaşık bir yapıda olduğu iddiasındadır. Oysa, Marx'ın orta sınıflar hakkında az yazma sorunu bu şekilde ele alınamaz. Marx, orta sınıflar hakkında yeterince üretmiştir.

Çarşamba, 11 Mayıs 2016 17:38
12 Eylül darbesi sonrası hapis yatan ve ordudan ihraç edilen devrimci askerlerden oluşan Türkiyeli grup, Küba gezisinde yanlarında götürdükleri iki yoldaşlarının mezarlarından aldıkları toprağı, Che'nin toprağıyla birleştirdi.

José Martí Küba Dostluk Derneği ve Bizim Ada Turizm'in işbirliğiyle düzenlenen Küba gezilerinden biri, Türkiye ve Küba halklarının verdikleri mücadelenin buluşması açısından anlamlı bir olaya sahne oldu.

Cuma, 27 Mayıs 2016 14:33
Fransa’da yeni iş yasasına karşı eylemler sürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ülkenin birçok kentinde binlerce işçi şalter indirirken, halk sokakları doldurmaya devam ediyor. Fransa Devrimci Komünist Partisi Ulusal Büro üyesi ve Uluslararası İşler sorumlusu Michel Gruselle Boyun Eğme için yazdı.

Fransa’da bugün patronların ihtiyacı çok açık, çalışanların haklarını koruyan ve sermayenin çıkarlarını sınırlandıran iş kanunun ortadan kaldırılması gerekiyor. On yıllardır süren işçi direnişlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan bu yasa, şiddetlenen sınıf mücadelesi içerisinde işçiler için önemli bir koz.

Cuma, 06 Mayıs 2016 09:03
Devrimci gençlik liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan bundan 44 yıl önce idam edilmişti. Denizlerin idamının yıl dönümünde bir açıklama yapan Komünist Gençlik, "Başladığımız işi bitireceğiz, sosyalist Türkiye'yi kuracağız" dedi.

Denizlerin idamının yıl dönümü dolayısıyla Komünist Gençlik bir açıklama yayınladı. "Başladığımız işi bitireceğiz, sosyalist Türkiye'yi kuracağız" başlıklı açıklamada "Her 6 Mayıs’ta sermaye sınıfının dinci, piyasacı karanlığa gömdüğü ülkemizin bizden, Denizlerin başladığı işi bitirmemizi, aydınlık ve sosyalist bir Türkiye’yi kurmamızı hiç olmadığı kadar beklediğini duyumsarız" ifadeleri yer al

Cuma, 13 Mayıs 2016 17:36
Wikileaks tarafından yayımlanan belgeler, Brezilya'nın yeni cumhurbaşkanı Michel Temer'in ABD muhbiri olduğunu gösteriyor.

Meclis darbesiyle Brezilya Cumhurbaşkanlığı görevinden uzaklaştırılan Dilma Rousseff'in yerine gelen Michel Temer'in, ABD muhbiri olduğu ortaya çıktı.

Pazartesi, 16 Mayıs 2016 20:14
Küba hükümeti, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff'in cumhurbaşkanlığının askıya alınmasıyla ilgili bir deklarasyon yayınladı.

Küba Cumhuriyeti Devrimci Hükümeti'nce 12 Mayıs 2016 tarihinde, Brezilya'da gerçekleştirilen parlamenter-hukuk darbesine ilişkin bir kınama deklarasyonu yayınlandı. Deklarasyon'da Lula, Dilma Rousseff, İşçilerin Partisi ve Brezilya halkının yanında olunduğu vurgusu yapılırken şu değerlendirmelere yer verildi:

Cumartesi, 14 Mayıs 2016 20:51
Komünist Gençlik "Gericiliğe Karşı Adımlarımızı Sıklaştırıyoruz" etkinliğinde AKP karanlığına karşı örgütlenme çağrısı yaptı.

Komünist Gençlik, "Gericiliğe Karşı Adımlarımızı Sıklaştırıyoruz" başlıklı etkinlik düzenledi. Beyoğlu Ses Tiyatrosu'nda yapılan etkinlikte gericiliğe karşı mücadelenin önemine vurgu yapılarak örgütlenme çağrısı yapıldı.

Cuma, 13 Mayıs 2016 10:50
Brezilya'da halk Dilma Rousseff'i görevden uzaklaştıran meclis darbesine karşı sokağa çıkarken, Latin Amerika İçin Bolivarcı İttifak'tan kınama geldi.

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, meclis darbesiyle görevinden uzaklaştırılmıştı. Bunun üzerine Brezilya halkı sokağa çıkarak meclis darbesini protesto etti.

Pazartesi, 02 Mayıs 2016 17:24
Komünist Partililer, Almanya'nın çeşitli kentlerindeki 1 Mayıs yürüyüş ve mitinglerinde parti bayraklarını yükselttiler. Berlin, Köln, Darmstadt kentlerinde miting alanlarında KP’nin mücadelesini ve önüne koyduğu hedefleri tanıtan stantlar açıldı.

Komünist Partililer, Almanya'nın çeşitli kentlerindeki 1 Mayıs yürüyüş ve mitinglerinde parti bayraklarını yükselttiler.

Çarşamba, 04 Mayıs 2016 13:10
“Denizlerin avukatı” olarak bilinen ve beş yıl önce aramızdan ayrılan hukukçu Halit Çelenk adına bu yıl 2’ncisi verilecek olan “Hukuk Ödülleri” töreni öncesinde, Halit Çelenk’in mücadelesini, adına verilen hukuk ödülünü, Türkiye’de hukukun durumunu, ünlü avukatın yazar ve çevirmen kızı Serpil Çelenk Güvenç ile konuştuk.

Halit Çelenk... Deniz Gezmiş'in, Yusuf Aslan'ın, Hüseyin İnan'ın, yani "Darağacında Üç Fidan"ın avukatı... Bundan 5 yıl önce 5 Mayıs günü aramızdan ayrılan Halit Çelenk, ardından önemli ve değerli bir hukuk mücadelesi mirası bıraktı. Çelenk'in anısını yaşatmak isteyenler, onun adına bir "Hukuk Ödülü" oluşturdular. 

Cuma, 13 Mayıs 2016 07:30
Mehmet Kuzulugil

Keşke... Keşke 1978’de Maraş Katliamı olduğunda “hükümetin başı”nda olan Ecevit sıkıyönetim ilan etmek yerine MHP’nin üzerine gitmeyi, bu cinayet şebekesini kapatmayı bilseydi.

Perşembe, 26 Mayıs 2016 18:30
Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 34'üncü sayısında düzen siyasetinin "cambaza bak" aldatmacası hatırlatılarak "İşçi kardeş gücünün farkında mısın? Cambaza bakma" çağrısı yapılıyor. Dergide ayrıca imam hatiplere karşı örülen mücadele cephelerinden haberlere yer veriliyor.

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 34'üncü sayısı yarın okurlarıyla buluşuyor. Meydanlarda, duraklarda, Nâzım Hikmet Kültür Merkezlerinde ve Komünist Parti bürolarından ulaşılabilecek derginin yeni sayısında, düzen siyasetinin "cambaza bak" aldatmacası hatırlatılarak "İşçi kardeş gücünün farkında mısın? Cambaza bakma" çağrısı yapılıyor. 

Salı, 24 Mayıs 2016 07:30
Cemil Fuat Hendek

Avusturya’daki “son dakika” seçim sonuçları, Avrupa Birliği’ndeki sözüm ona “çoğunlukçu demokrasi” ve “özgürlük” yanlılarına bir derin nefes aldırtmış. Alman medyasından bu doğrultuda yorumlar köpürüp taşıyor. Aslında bu emperyalist buhurdanlıktan taşan köpük iğrenç kokular saçıyor.

Perşembe, 19 Mayıs 2016 08:00
İlker Belek

Anadolu Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcıdır.

Üretim ilişkilerinin bir evresini kapatıp, yeni bir evresini açan siyasi hareketin deklarasyonudur.

Feodal, Asya Tipi, ne derseniz deyiniz, tarımsal sömürüye dayalı, dinin egemenliğinde, son yüz yılını batı kapitalizmine tam bir bağımlılıkla tüketmiş Osmanlı üretim tarzını yerle bir eden cüretin ilk adımıdır.

Pages