4 sonuçtan 1 - 4 arası gösteriliyor
Salı, 24 Mayıs 2016 01:00
Oğuz Oyan

Hep dikkatimi çekmiştir: Türkiye, ekonomik ve demografik göstergeler bakımından dünya sıralamasında çoğunlukla bir yüzde 1'ler ülkesidir. Bakmayın siz ekonomik büyüklük (MG) bakımından ilk 20 ülke arasında 18. sırada yer almasına, Türkiye MG'i dünya toplam gelirinin yüzde 1'i civarında kalmıştır hep. Bilmem kaç küsurat yukarıda veya aşağıda. Ama hiç yüzde 2 olmaz, yüzde yarıma da düşmez. 

Salı, 31 Mayıs 2016 01:00
Oğuz Oyan

Ortaçağ'da devletlerarası (hatta prenslikler/ beylikler arası) bağımlılık ilişkilerinin araçlarından biri de tâbi devletin/ beyliğin hükümdar ailesinden bazı fertlerin güçlü devletin gözetimine veya tutsaklığına alınmasıydı.

Salı, 10 Mayıs 2016 07:30
Oğuz Oyan

Meclis başkanının, laiklik kavramını içermeyen, hatta dine göre tanımlanan bir "dini anayasa" tarif etmesi, toplumun laikliği içselleştirmiş kesimlerini ayağa kaldırdı. İktidar kanadından taktiksel geri adımlar gecikmedi.

Salı, 03 Mayıs 2016 01:45
Oğuz Oyan

Entellektüel kapasitesi sınırlı ama gericilik kapasitesi sınırsız bir avuç radikal İslamcı, uygun iç ve dış koşullar eşliğinde, merkez sağ seçmeni de arkasına alarak, Cumhuriyeti ele geçirme ve dinci bir rejime dönüştürme misyonlarında bir hayli mesafe aldılar.