29 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 20 Nisan 2016 18:39
Star "gazetesi" yazarı Halime Kökçe, Ensar sanığının "ben devrimci gelenekten geliyorum" dediğini öne sürdü.

Kabataş yalancılarından, yandaş Star "gazetesi" yazarı Halime Kökçe, Twitter hesabından Ensar sanığı Muharrem Büyüktürk'ün mahkemede "ben devrimci gelenekten geliyorum" dediğini iddia etti.

Kökçe'nin iddiası yalanlanırken, söylenen yalan sosyal medyada büyük tepki gördü.

Cumartesi, 02 Nisan 2016 08:30
"Hindistan’da sosyalizm mücadelesi komünistlerin birkaç kazanımı ile sınırlandırılamaz. Son parti kongresinde aldığımız kararlar doğrultusunda, devrimci karakterimizden ödün vermeden bir kitle partisi olmayı amaçlıyoruz. Hindistan’da sosyalist devrimi gerçekleştirebilmek için kendimize bu görevi çıkardık."

Uluslararası Komünist ve İşçi Partileri’nin İstanbul’da gerçekleşen Çalışma Grubu toplantısına katılan partilerden biri Hindistan Komünist Partisi (Marksist) idi. HKP(M) Merkez Komitesi Üyesi ve Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Arun Kumar Rupanagunta ile Güneydoğu Asya’da emperyalistler arası gerilimler, Hindistan’da yükselen sınıf hareketi ve gericilikle mücadele üzerine konuştuk.

Cumartesi, 23 Nisan 2016 11:08
The Economist, ünlü Nazi Goebbels'in bir sözünü Lenin'in doğum gününde Lenin'e aitmiş gibi tweetledi.

Sermaye çevrelerinin etkili dergisi, Londra merkezli The Economist büyük bir gafa imza attı.

Dün derginin Twitter hesabından atılan bir tweette, Lenin'in doğum günü olduğu hatırlatıldı ve devrimci önder için "Rus tarihinin büyük ve korkunç bir parçası" denildi.

Pazar, 24 Nisan 2016 10:42
2012'de DİSK temsilciğini yaparken AKP'ye olmasıyla gündeme gelen, İzmir Büyükşehir Belediyesi AKP Grup Sözcüsü Azad Fazla, evinde ölü bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Grup Sözcüsü 54 yaşındaki Azad Fazla, evinde ölü bulundu. Fazla'nın kalp krizi sonucu öldüğü sanılıyor.

Cumartesi, 23 Nisan 2016 20:05
İtalyan Parlamentosu dünyanın en önemli komünist eylem ve fikir insanlarından olan Antonio Gramsci'nin evinin ulusal anıt olmasını kabul etti.

İtalyan Parlamentosu yapılan oylama sonucunda İtalya'nın ve dünyanın en önemli komünist eylem ve fikir insanlarından olan Antonio Gramsci'nin Ghilarza'daki evinin "ulusal anıt" olmasını büyük bir çoğunlukla kabul etti. 

Halihazırda müze olarak kullanılan evde Gramsci'ye ait eşya ve dökümanların yanında İtalyan komünistin 3000'den fazla kitabı ve kendi eserleri bulunuyor. 

Pazar, 03 Nisan 2016 17:26
Ankara'da bir grup liseli öğrenci konser duyurusu için stant açtı. Bazı faşist ve gericiler standa saldırınca arbede çıktı. Polis saldırganlara dokunmazken, 15 liseli gözaltına alındı.

Ankara'da bir grup liseli öğrenci "Özgürlüğe Yürüyoruz" konseri için stant açtı. Gruba, çarşı iznine çıkan bazı askerler ile gerici ve faşistlerin saldırması üzerine arbede yaşandı. Olayda 15 kişi gözaltına alındı. 

Perşembe, 21 Nisan 2016 02:20
Karaman'da çocukların cinsel istismara uğradığı skandalın merkezi olan Ensar Vakfı'nın başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu,"Barolar ve bu düşüncede olan sivil toplumdan müdahillik talebinde bulunan, ortak hareket eden herkesin düşüncesi, adeta 'duruşmayı sabote etmekti" dedi. Dilberoğlu, hukuki süreç başlatacaklarını söyledi.

Karaman'da 45 çocuğu cinsel istismara uğradığı iddia edilen ve 10 çocuğun uğradığı cinsel istismarın belgelendiği skandalın merkezi olan Ensar Vakfı'nın başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu, bugün görülen Ensar davasının ardından Karaman Adliyesi'nin önünde açıklamada bulundu.

Cumartesi, 09 Nisan 2016 01:30
Orhan Gökdemir

Marksizm, Aydınlanmanın ışığının söndüğü, Romantizmin bütün Avrupa’yı istila ettiği bir zaman aralığında şekillendi. Aydınlanmanın evrenselliğine karşın, romantizm yerelliğin üzerinde yükselmekteydi. Fransız Devriminin açtığı yol kapanıyor, Aydınlanma fikirleri hızla terkediliyordu. Aydınlanmanın ışığında görünen devrimci yol, kurulu düzeni ürkütmüştü.

Perşembe, 07 Nisan 2016 09:00
Kemal Okuyan

Buna bir yönetme krizi denebilir. Birden fazla unsuru olan bir kriz…

Cuma, 29 Nisan 2016 18:00
Hilal Ataş

Elimizin hünerinde yeryüzü

Pazar, 03 Nisan 2016 08:30
Kemal Okuyan

Her kafadan farklı sesin çıktığı, onlarca senaryonun ortalıkta dolaştığı, siyasi iktidarın aynı anda hem çok tehlikeli hem çok zavallı görülebildiği, gülünecek halimize ağladığımız, ağlanacak durumlarda güldüğümüz bir tabloya evrildi sevgili ülkemiz.

Tam da öngörüldüğü gibi…

Bunun çok zorlu bir sürecin henüz başlangıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Cumartesi, 30 Nisan 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Bir kez bakın, aşağıdaki kişileri tanıyabilecek misiniz?

Pazar, 24 Nisan 2016 01:15
Kemal Okuyan

AKP rejiminin bu ülkeye çürümenin en uç noktasını yaşattığı günlerdeyiz. Yolsuzluklar, cinayetler derken gericilik, çocuk tecavüzlerinin kanıksanmasına kadar vardırdı işi.

Cuma, 08 Nisan 2016 08:29
Emperyalizmin en büyük zaafı, gücünün sınırsızlığına inanmasıdır. Ancak, insan faktörünü dışlayan bir güçtür bu. Paraya ve zora dayanır. İnsan yalnızca zavallı bir araçtır, bir sömürü nesnesidir emperyalizm için. İşte burada kaybeder. Sosyalizmin şaşmaz kuralıysa insanı temel almasıdır. Burada kazanır.

Küba’da devrimin yerleşmesi, 1989 sonrasındaki büyük karşıdevrim dalgasında sosyalizmin Avrupa’dan kazınmasına rağmen Fidel ve yoldaşlarının ayakta kalmayı başarması, hâlâ zihinleri kurcalamaya devam ediyor.

Cumartesi, 09 Nisan 2016 08:00
Mehmet Ergün

Sinema Bir Şenliktir Blogunun Notu:

NHKM'de Yılmaz Güney gösterimleri sürerken, biz de blog olarak Güney hakkında eski ve yeni yazılar paylaşmaya devam ediyoruz.

Pages