33 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 03 Şubat 2016 15:36
Devrimci şair Nihat Behram, Almanya'da sanat ve siyaset üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

Almanya'nın Aschaffenburg kentinde, şair ve yazar Nihat Behram’la “Siyaset-Sanat-Edebiyat” konulu bir sohbet toplantısı düzenlendi.

Çarşamba, 03 Şubat 2016 11:02
En son Fenerbahçe'yle eşleşen Amedspor'un hedef haline getirilmesine karşı bir destek de Trabzonspor taraftarlarından geldi. "Devrimci Trabzonsporlular" yaptığı açıklamada, "Sonuna kadar Amedspor'un yanındayız" dedi.

Trabzonspor'un taraftar gruplarından "Devrimci Trabzonsporlular", Amedspor'a ve "ideolojik propaganda yaptığı" gerekçesi ile PFDK'ya sevk edilen oyuncusu Deniz Naki’ye destek verdiklerini açıkladı. 

Pazartesi, 08 Şubat 2016 16:07
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 9 ve 10 Şubat 2016 tarihlerini "Kıdem tazminatının gaspına karşı genel eylem ve direniş günü” ilan etti.

DİSK'ten yapılan açıklamada, konfederasyonun "Kıdem tazminatı iş güvencemizdir, dokunma" sloganıyla yürütülen çalışmaları 25 Ocak'tan beri ülke çapında devam ettiği vurgulandı. 

Perşembe, 25 Şubat 2016 11:18
'Savunmalarını üstlendiği devrimci gençlerin yiğitliklerine, aylarca süren işkencelerde gösterdikleri direnişe, cezaevlerindeki direnişlerine hayran oluyor ve onları Genelkurmay’ın, polisin ve MİT’in bütün baskılarına karşın savunmaya devam ediyor. Benim kanaatime göre de, aynı ideolojiye sahip olmamasına rağmen, devrimcileri gönülden savunmasının en belirleyici nedeni, onların yiğitliklerine duyduğu hayranlıktır.'

Özellikle 12 Eylül faşist darbesinden sonra, darbenin hedefi devrimciler arasında adı bir destan gibi yayılan isimdi Nebi Barlas. Bir süre önce yaşamını ve kavgasını içeren “Adalet Savaşçısı” başlıklı kitap yayımlandı ve kısa sürede de tükendi.

Pazartesi, 15 Şubat 2016 00:15
Osman Çutsay

Türkiye’nin “geride kalan” solunun pek önemsemediği, ama soL’daki arkadaşlarımızın ısrarla ve yıllardır yinelediği, doğruluğu defalarca kanıtlanmış bir saptama var: Türkiye’de sol, örgütsel ve kitlesel ağırlığından çok daha yüklü bir etki alanına sahip.

Salı, 02 Şubat 2016 01:30
Z. Elki​

Bu röportaj Z. Elki’nin Suriye’nin Qamişlo kentinde büyük ozan Cegerxwîn’i ziyaret edişi ve ona çeşitli konularda görüşlerini sormasıyla yapılmıştır. Özgürlük Yolu dergisinin Ocak 1979 yılı 44. sayısından alıntı olan bu söyleşi, Roja Welat gazetesinin 12.

Çarşamba, 10 Şubat 2016 16:40
İzmir'de DİSK'e bağlı sendikaların üyeleri, kıdem tazminatında yapılmak istenen değişikliği protesto için sokağa çıktı. Protesto eylemine katılanlar, "İktidar kıdemi hedef aldığında, hayat iktidara direniş olur" pankartı açtı.

İzmir'de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, hükümetin kıdem tazminatıyla ilgili yapmak istediği düzenlemeyi protesto için eylem yaptı.

Pazar, 14 Şubat 2016 19:32
Barış Derneği İzmir Şubesi’nce düzenlenen “Ortadoğu’da masalar kurulup devrilirken sol ne yapmalı?” konulu panelde konuşan Erman Çete, “Kurulan müzakere masaları halkların eşitlik ve özgürlük özlemlerine yanıt vermekten uzak” derken, Hüseyin Aygün ise “AKP, bölge politikalarını sünni hükümet dayanışması üzerinden belirliyor” diye konuştu.

Barış Derneği İzmir Şubesi'nin "Ortadoğu'da masalar kurulup devrilirken sol ne yapmalı?" konulu paneli İzmir Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Cumartesi, 13 Şubat 2016 11:41
Bugün Türkiye İşçi Sınıfı mücadelesinin iki önemli örgütü TİP ve DİSK'in kuruluş yıl dönümü. Komünist Parti, yaptığı paylaşımlarla TİP ve DİSK'in kuruluş yıl dönümlerini selamlıyor.

13 Şubat tarihi Türkiye İşçi Sınıfı mücadelesinde önemli bir gün olarak anılmaya devam ediyor. Önce 13 Şubat 1961'de Türkiye'de sosyalist hareketin tarihine çok önemli izler bırakan Türkiye İşçi Partisi, ardından 13 Şubat 1967'de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) bu tarihde kuruldu.

Komünist Parti, 13 Şubat'ta yaptığı paylaşımlarla bu iki örgütün kuruluşunu selamlıyor:

Pazar, 21 Şubat 2016 00:15
Serpil Güvenç

Bu yıl çocuklarımden gelen armağanlar arasında en çok ilgimi çeken İletişim Yayınları tarafından basılan ‘ Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi’ oldu. Çocukluğumdaki saatli maarif takvimlerini anımsattı bana.

Çarşamba, 24 Şubat 2016 09:31
KCK yöneticileriden Mustafa Karasu Özgür Gündem'deki yazısında, "CHP'yi kurtaracak, savaş politikalarına karşı demokratikleşme ve barış politikasıdır" ifadelerini kullandı.

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, "AKP, vatan millet Sakarya söylemleri ve psikolojik savaşla CHP'yi etkisizleştirme politikası izliyor. Halbuki CHP'yi de kurtaracak içte ve dışta yürütülen savaş politikalarına karşı demokratikleşme ve barış politikasıdır" dedi.

Salı, 16 Şubat 2016 09:49
Geçen hafta sonu yapılan 15. DİSK Genel Kurulu’nda yaşanan gerginlik nedeniyle adaylıktan çekilmek zorunda kaldıklarını söyleyen Adnan Serdaroğlu, “DİSK’in temel felsefesi ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Tarihimize, sınıf karakterimize, ideolojimize hakaret eden bir yönetim var. DİSK’i işçilerin ruhundan anlamayan bu yönetimden kurtarmak için mücadele edeceğiz” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 15. Genel Kurulu, geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da gerçekleştirildi. Mevcut yönetimin adayı Kani Beko ile Birleşik Metal İş, Sosyal İş ve Nakliyat İş sendikalarının desteklediği Adnan Serdaroğlu, iki rakip olarak kongreye katıldı.

Pazartesi, 08 Şubat 2016 00:30
Aydemir Güler

Başlıktaki sözü, günlük kullanımın ötesinde Lenin’in zayıf halka kavramlaştırmasıyla birlikte düşünelim. Zayıf halka, kapitalist sistem bir zincirse, çelişkilerin yoğunlaştığı, isterseniz fay hattında enerjinin biriktiği ülkedir.

Cumartesi, 27 Şubat 2016 09:15
Özgür Şen

Ankara bombacısının kimliği kesinleşti. Aynı eylemi IŞİD veya türevleri yapmış olsa konuşacak ama gerçekten konuşacak olanların zavallı suskunluğu bugünün Türkiyesi'ni anlamak için ne çok ipucu içeriyor.

Susarak anlatan yalnızca Kürt hareketi değil. Onlar bir taraf ve savunulacak bir yanı olmayan, gayrimeşru bir eyleme dair pozisyon almak zorundalar. Onlar yaptı çünkü.

Pazar, 21 Şubat 2016 08:54
Sarıyer Armutlu'daki Fatih Sultan Mehmet Polis Merkezi yakınlarında 20 yaşındaki Yılmaz Öztürk polis tarafından vurularak öldürüldü. Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada "Yılmaz Öztürk, yolda yürürken akrep olarak tabir edilen araçtan üzerine ışık tutulup, sonra tek kurşunla vurulmuştur" denildi.

Sarıyer'de bulunan Fatih Sultan Mehmet Polis Merkezi yakınlarında bir genç vurularak öldürüldü. Anadolu Ajansı polis merkezine el yapımı patlayıcı atıldığını ileri sürerken olay sırasında vurulan Yılmaz Öztürk'ün çatışmada vurulduğunu ileri sürdü.

Pages