5 sonuçtan 1 - 5 arası gösteriliyor
Perşembe, 25 Şubat 2016 09:00
Aydemir Güler

Dün soL portalda yayınlanan bir deklarasyon yeni bir hareketi ilan etti. Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi’nin metninde bir saptama ve bir iddia kendini gösteriyor. Saptama son derece yalın: Türkiye böyle gitmez. Daha önce defalarca tekrarlanan bir şey bu. Önceleri Türkiye AKP Anayasasına sığmaz diyorduk. Gerçekten de sığmadı.

Pazartesi, 08 Şubat 2016 00:30
Aydemir Güler

Başlıktaki sözü, günlük kullanımın ötesinde Lenin’in zayıf halka kavramlaştırmasıyla birlikte düşünelim. Zayıf halka, kapitalist sistem bir zincirse, çelişkilerin yoğunlaştığı, isterseniz fay hattında enerjinin biriktiği ülkedir.

Çarşamba, 17 Şubat 2016 07:00
Aydemir Güler

Dışişleri bakanı Suriye’ye karadan müdahale konusunda bazı müttefiklerin itiraz ettiğini anlatırken, eğer basında bir yanlış aktarım olmamışsa şöyle demiş: “Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın tek başına Suriye'de kara operasyonu yapması gerçekçi değil.”

Pazartesi, 22 Şubat 2016 07:45
Aydemir Güler

AKP rejiminin test alanı Suriye’ydi. Bakalım dinci Türkiye bölgede model haline gelebilecek, emperyalist-kapitalist sistem açısından söylendiği gibi işlevsel olabilecek miydi?

Bizimkiler konuya buradan yaklaşırlarken, Washington’un, zamanında Öcalan’ın popüler ettiği bir deyimle, kendine “mayın eşeği” aradığı anlaşıldı.

Perşembe, 04 Şubat 2016 01:15
Aydemir Güler

Hatırlanacaktır, genel olarak soL portal ve bu konuda bol bol yazan bir köşe yazarı olarak ben, Kürt hareketine ve halkına dönük süregiden savaş politikasının “çözüm süreci”ni iptal etmediğini, yerini almadığını iddia ettik. Çatışma çözümü dışlamıyor, tersine onun bir varyantı, vazgeçilmez bir öğesi.