57 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 24 Şubat 2016 01:00
Ahmet Abakay

Hiç mi güzel şey olmuyor bu ülkede?

Sürekli kötü haberler, katliamlar, baskılar, cinayetler.

Oysa mutlaka güzel şeyler de oluyor(dur) bu ülkede.

Örneğin, Cumhurbaşkanı RTE ve Başbakan Davutoğlu, PKK’nın Mardin’de kaçırıp sonra serbest bıraktığı Anadolu Ajansı çalışanı üç gazeteciyi telefonla arayarak, “ geçmiş olsun” dileğinde bulundu.

Cumartesi, 13 Şubat 2016 02:00
Erhan Nalçacı

Türkiye Suriye komplosunun başından beri oynadığı uğursuz rolü bir adım daha öteye taşımaya hazırlanıyor. Gerici bir koalisyonun askeri gücüne ev sahipliği yapmasından ve sonu nereye varacağı belli olmayan bir müdahaleden bahsediliyor.

Salı, 16 Şubat 2016 08:00
Özgür Şen

Türkiye AKP'ye indirgenebilir, AKP'den ibaret görülebilir mi? Türkiye AKP liderliğinde bölgede kanlı bir maceraya doğru sürüklenirken meselemiz budur.

Bugün ülkenin çıkarları diye bizlere pazarlanmak istenen, AKP ve onun temsil ettiği Türkiye gericiliğinin çıkarları ise, memleket adım adım savaşa giderken, milli birlik ve beraberlik palavralarına hiç yüz verilmemelidir.

Salı, 02 Şubat 2016 00:15
Özgür Şen

AKP niyeti bozduğunu hiç saklamıyor. Çünkü niyetini açık etmenin de bir siyasi manevra olduğunu biliyor. Erdoğan, Rusya ve Suriye'nin, ABD ve Avrupa'nın, Kürtlerin ve başkalarının, aslında istisnasız herkesin, gözünü ne kadar karartabileceğini bilmesini istiyor. Batı basınında, Erdoğan'ın dengesizliği hakkında çıkan analizler bu gerici çeteyi mutlu ediyor.

Perşembe, 25 Şubat 2016 09:00
Aydemir Güler

Dün soL portalda yayınlanan bir deklarasyon yeni bir hareketi ilan etti. Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi’nin metninde bir saptama ve bir iddia kendini gösteriyor. Saptama son derece yalın: Türkiye böyle gitmez. Daha önce defalarca tekrarlanan bir şey bu. Önceleri Türkiye AKP Anayasasına sığmaz diyorduk. Gerçekten de sığmadı.

Cumartesi, 13 Şubat 2016 09:00
Özgür Şen

Türkiye'de bugün bir ilerici birikimden söz edilebiliyorsa, bunda 1923 Cumhuriyeti'nin payını kimse yadsıyamaz. Düşünsel olarak pek çok akımın izi daha öncesine dek sürülebilir. Ancak Türkiye'nin laikleşmesindeki en önemli adım olarak Cumhuriyet, Türkiye'de ilericiliğin toplumsal bir gerçekliğe kavuşması için de bir başlangıç noktasıdır.

Salı, 23 Şubat 2016 08:30
Özgür Şen

Erdoğan ve AKP, Suriye'de kaybetti. Ama Suriye'de tek kaybeden onlar olmayabilir. Oyunun en başından yakın zamana kadar AKP ile beraber hareket eden ABD'nin de Suriye'de başı dertte görünüyor.

Pazartesi, 15 Şubat 2016 00:15
Osman Çutsay

Türkiye’nin “geride kalan” solunun pek önemsemediği, ama soL’daki arkadaşlarımızın ısrarla ve yıllardır yinelediği, doğruluğu defalarca kanıtlanmış bir saptama var: Türkiye’de sol, örgütsel ve kitlesel ağırlığından çok daha yüklü bir etki alanına sahip.

Pazartesi, 01 Şubat 2016 00:00
Osman Çutsay

Sanki bizi izliyorlar ve haklı çıkarmak için de döküm döküm dökülüyorlar. Geçen hafta Ankara şantajlarının er ya da geç acısının çıkarılacağını, Berlin-Brüksel çıkışlı faturanın yolda olduğunu, üç vakte kadar Ankara’daki adrese ulaşacağını belirtmiştik. Bunu 3 milyarlık şantaja bakarak iddia etmiştik.

Cumartesi, 20 Şubat 2016 00:30
Erhan Nalçacı

soL Haber Portalı’nın altında yayınlanan ve dünya komünist hareketinden haberler veren ICP (International Communist Press)’de geçenlerde çok okunan ve paylaşılan bir röportaj yayınlandı. Suriye Komünist Partisi’nin gençlik örgütünün temsilcisi ile yapılmıştı.

Çarşamba, 17 Şubat 2016 07:30
Ahmet Mümtaz İdil

Eminim herkes farkındadır, dünyada bir 3. Dünya Savaşı fırtınası estiriliyor. Merkez olarak da Orta Doğu gösteriliyor. Aklı başında herkesin kolayca tahmin edebileceği gibi, Orta Doğu’da bir Dünya Savaşı çıkmaz, olsa olsa bir Müslüman kıyımı olur ki, Batı’nın en büyük arzusu da budur.

Pazartesi, 08 Şubat 2016 07:45
İlker Belek

Kürt hareketi yalnızca yönetsel değil, siyasi bir “özerklik” statüsü talep ediyor. Yani Kürt bölgesinin ayrı bir parlamentosu olacak, bu parlamento yerel ölçekli kararları, yasaları yapıp, yürütecek.

Yalnızca Türkiye’yi değil, bölgeyi kapsayan bu proje özgürlük ve demokrasi olarak pazarlanıyor.

Pazartesi, 22 Şubat 2016 00:30
Osman Çutsay

Avrupa Birliği âşıklarının yaşlı kıtanın tekelci medyasında yazıp çizdiklerine, hatta ağlaşmalarına bakarak söyleyebiliriz: Büyük depremin habercileri artık sahnededir. Yüz yüzeyiz. Yani sadece Türklerin kısa ve gericilikte sınır tanımayan sevimsiz temsilcisinin bombalı saldırı nedeniyle gidemediği AB Zirvesi’nin sonuçsuz ve muhtemelen yakında da Britanya’sız kalmasıyla ilgili değil bu. O var.

Pazartesi, 29 Şubat 2016 08:30
İlker Belek

“Kader” derken, toplumsal kurtuluşumuza dair mecburiyetimizden; birlikte yürümek zorunda olduğumuz yolumuzdan söz ediyorum.

Ortak geleceğimiz sosyalizmde. Halk sınıflarını bu hedeften saptıran herkes bölücüdür. Bizim terminolojimizde bölücülük sınıfı bölmektir.

Pazartesi, 08 Şubat 2016 00:30
Aydemir Güler

Başlıktaki sözü, günlük kullanımın ötesinde Lenin’in zayıf halka kavramlaştırmasıyla birlikte düşünelim. Zayıf halka, kapitalist sistem bir zincirse, çelişkilerin yoğunlaştığı, isterseniz fay hattında enerjinin biriktiği ülkedir.

Pages