37 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 31 Ocak 2016 08:45
Kemal Okuyan

Çalışkan, özverili, cesur, dürüst, kararlı, özü-sözü bir olmak… Bunlar bir devrimciye ait değerlerdir kuşkusuz. Ancak devrimciyi, daha özelinde devrimci ahlakı bunlarla tanımlamak mümkün değil. 

“İyi” kavramı etrafında yeni bir tartışma başlatmak istemesem de, yukarıda sayılanlar aslında “insan”ı, “iyi insan”ı tarif ediyor.

Çarşamba, 13 Ocak 2016 21:30
Kolombiyalı devrimci gerilla gücü FARC, 23 Mart'ta imzalanması beklenen barış anlaşmasının önünde ciddi engeller olduğunu açıkladı.

Norveç ve Küba'nın arabuluculuğunda masaya oturan Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile Kolombiya hükümetinin nihai anlaşması tehlikeye girebilir.

FARC'ın baş müzakerecisi Joaquin Gomez, 23 Mart'ta imzalanması planlanan nihai anlaşmanın önünde "gerçek engeller" bulunduğunu söyledi.

Salı, 19 Ocak 2016 21:49
Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında ateşkes anlaşması sağlandığı belirtiliyor.

FARC ve Kolombiya hükümeti arasında süren ateşkes görüşmelerinde anlaşma sağlandığı ifade ediliyor.

 

Cuma, 15 Ocak 2016 22:26
Suudi Arabistan “ateizmi ve devrimci düşünceleri yaymak”, “dinden dönmek” ve “dine küfretmek” ile suçladığı Filistinli şair ve sanatçı Ashraf Fayadh hakkında idam kararı verdi

Şii dini lider Nimr el Nimr'in tepki toplayan ve İran'la gerilimi yükselten idamının ardından Suudi Arabistan, 35 yaşındaki Filistinli şair ve sanatçı Ashraf Fayadh hakkında da idam kararı verdi.

Cuma, 08 Ocak 2016 10:45
Gazeteci Metin Göktepe "Bu haberi mutlaka izlemeyelim" diyerek gittiği haberde polislerce katledildi bugün 20 yıl önce. Göktepe'nin gerçeğin peşinde, dürüst ve devrimci gazeteciliği hala inatla haykırıyor: Bu yürek hiç susmayacak...

Gazeteci Metin Göktepe 20 yıl önce bugün işkence edilerek katledildiğinde 27 yaşındaydı. Gazeteciliğin ağır baskılara maruz kaldığı bugünlerde onun sözleri hala akıllarda: "Bu haberi mutlaka izlemeyelim arkadaşlar."

Cumartesi, 30 Ocak 2016 09:48
Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ABD'ye FARC'ın terör listesinden çıkarılması konusunda çağrıda bulundu.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ABD yönetimine yaptığı çağrıda Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) terör listesinden çıkarılmasını istedi.

Çarşamba, 27 Ocak 2016 17:50
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, IŞİD'i 60-70'li yılların sol hareketlerine benzetti.

Diyanet Aylık Dergi'nin 301. sayısında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Görmez'in, IŞİD üzerine bir söyleşisi yer aldı. Birgün'de yer alan habere göre, Görmez, IŞİD'e yönelen kişiler ile 60-70'li yılların sol devrimcileri ile karşılaştırmada bulundu.

Cumartesi, 09 Ocak 2016 16:17
Sosyalizm Okulları ile Sosyalizm Üniversiteleri, "Partiye neden ihtiyaç duyulur, örgütlülük ne işe yarar?" konulu dönemin son dersini birlikte yaptı. Komünist Parti MK Üyesi Aydemir Güler, "İşçi sınıfı devrime mahkum. İşçi sınıfının tarihsel misyonu devrimdir. Eğer örgütlenmiyorsak, yaşayamayız" dedi. KP'ye katılan üniversiteli ve liselilere rozetleri takıldı.

Sosyalizm Okulları ile Sosyalizm Üniversiteleri, dönemin son dersini birlikte gerçekleştirdi. "Yaşamak örgütlenmektir bu yangın yerinde" sloganıyla İstanbul'da toplanan Komünist Gençlik ve Komünist Liseliler, "Partiye neden ihtiyaç duyulur, örgütlülük ne işe yarar?" başlıklı son oturumda bir araya geldi.  

AYDEMİR GÜLER: İŞÇİ SINIFI DEVRİME MAHKUM

Perşembe, 28 Ocak 2016 15:00
Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME’nin 17’nci sayısı yarın okurlarla buluşuyor.

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME’nin 17’nci sayısı yarın çıkıyor. Geçen hafta Türkiye’yi ziyaret eden ve düzen içi muhalefet temsilcilerinden liberallere, sosyal demokratlardan Kürt siyasi hareketinin temsilcilerine kadar pek çok kesimle bir araya gelen emperyalizmin deneyimli siyasetçisi Joe Biden, bu hafta BOYUN EĞME’nin kapak konusunu oluşturuyor.

Cuma, 15 Ocak 2016 16:19
Nâzım Hikmet’in 114’üncü yaşı, Nâzım Oyuncuları’nın “Memleketimden İnsan Manzaraları” okuma tiyatrosuyla kutlandı.

Tuncer Necmioğlu’nun oyunlaştırdığı destan, Metin Coşkun ve Orhan Aydın’ın yönetmenliğinde, Yüksel Aymaz’ın ışık tasarımıyla ve  Cezmi Baskın, Metin Coşkun, Levent Özdilek, Orhan Güner, Levent Ülgen, Cansu Fırıncı, Ender Yiğit , Ayşegül Alpak, Ali Gül, Orhan Aydın’dan oluşan kadroyla sahneye çıktı.

Pazar, 31 Ocak 2016 12:15
Serpil Güvenç

1960-70li yıllarda ülkemizde bir kaç önemli ve yaygın muhalif haftalık dergi yayımlandı. YÖN dergisi, Kemalizmi Marksizmle yoğurarak bir senteze varmaya çalışan Doğan Avcıoğlu ve arkadaşları tarafından çıkarılıyordu.

Cuma, 08 Ocak 2016 00:45
Mesut Odman

İflah olmaz demokratlar açısından, en hafif suçlamayla, oksimoron bir başlık işte. Oysa, tam da yaşamakta olduğumuz bir gerçekliği anlatıyor. Bununla birlikte, öyle olduğunu anlayabilmek için, birtakım önyargılardan arınmış olmak gerekiyor ve, ne yazık, bunlar arasında bizim tarafta üretilmiş olanlar da var.

Perşembe, 14 Ocak 2016 12:00
Levent Özübek

Mihail Beideman’ın devrimci anısına…

Pazartesi, 04 Ocak 2016 00:00
Osman Çutsay

Büyük toplumsal felaketler, bölgesel savaşlar, iç savaşlar vs., halkları gerçi büyük bir yıkımla yüz yüze bırakıyor, ama aynı yıkımı hiç öyle “fikir”de, özellikle de kurtuluş fikri ve felsefesinde göremiyoruz. Tersine: Birbirinin üzerinde yükselen düşünsel ve siyasal atılımlar, adeta yıkım süreçlerinde yeşeriyor. Hatta, sanki o felaketleri bekliyor.

Cuma, 29 Ocak 2016 01:00
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye'deki çatışmaların durması ve "barış masasına" dönülmesi konusunda Fransa hükümeti dahil herkesin ısrarcı olması gerektiğini söyledi.

Paris'te konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Fransa hükümetinin Türkiye'de yaşanan çatışmalara kayıtsız kalmaması gerektiğini söyleyerek "Türkiye'de çatışmaların durması, yeniden karşılıklı ateşkesle barış masasına dönülmesi konusunda herkesin ısrarcı olması lazım. Fransa hükümeti dahil olmak üzere" diye konuştu.

Pages