10 sonuçtan 1 - 10 arası gösteriliyor
Pazar, 17 Ocak 2016 00:30
Kemal Okuyan

Sultanahmet patlaması ne çabuk gündemden düştü! Birkaç gündür diktatörün akademisyenlere hezeyanından başka bir şey yok ortada. Karşı bildiriler, destek imzaları, destek imzalarına destek açıklamaları, yeni bildiriler…

Çarşamba, 20 Ocak 2016 02:30
Kemal Okuyan

IŞİD’in sahne almasındaki nedenlerden birisinin bölgedeki Kürt güçlerini ABD’ye yaklaştırmak ve bu yakınlaşmayı uluslararası kamuoyunda meşrulaştırmak olduğunu zamanında yazdığımızda dudak bükenler çoğunluktaydı. Oysa Kobane’nin kuşatılması ve onca barbarlığa göz yumulması da aynı planın parçasıydı. 

Pazar, 31 Ocak 2016 08:45
Kemal Okuyan

Çalışkan, özverili, cesur, dürüst, kararlı, özü-sözü bir olmak… Bunlar bir devrimciye ait değerlerdir kuşkusuz. Ancak devrimciyi, daha özelinde devrimci ahlakı bunlarla tanımlamak mümkün değil. 

“İyi” kavramı etrafında yeni bir tartışma başlatmak istemesem de, yukarıda sayılanlar aslında “insan”ı, “iyi insan”ı tarif ediyor.

Pazar, 17 Ocak 2016 09:30
Kemal Okuyan

1.Türkiye, Suudi Arabistan’la birlikte, bugünkü konjonktürde emperyalist dünyanın en kritik iki ülkesi durumuna gelmiştir. Sultanahmet patlaması, bu iki ülke arasındaki bağı göstermesi açısından da önemsenmelidir. “Canlı bomba”, AKP iktidarının toz kondurmadığı Suudi Arabistan kökenlidir. Kuşkusuz saldırgan Rus, Çeçen, Suriyeli, hatta İngiliz de olabilirdi.

Çarşamba, 27 Ocak 2016 01:00
Kemal Okuyan

Türkiye’de yürekli gazeteciler, ilericiler, komünistler her fırsatta gündeme getirdi. ABD’de ana akım medya dışında kalan bazı yayın organları yazdı. Putin ve diğer Rus yetkililer aynı iddiaları yinelerken, masaya somut kanıtlar koydu. İran ve Irak’tan benzer suçlamalar geldi. Ardından İngiltere ve Almanya’nın çok okunan gazetelerinden.

Pazartesi, 04 Ocak 2016 08:45
Kemal Okuyan

Dünyada milyonlarca yoksul, ezilen Sünni var. Bunların çıkarlarının Amerikalı petrol tekelleriyle örtüştüğü nasıl iddia edilebilir? Ama onların önemli bölümü yoksulluklarının acısını Şii, Alevi, başka mezheplerden yoksullardan çıkarmaya çalışıyor. İŞİD ve benzeri örgütlerdeki militanların (hepsi değil) önemli bölümü yoksul ailelerden geliyor.

Çarşamba, 06 Ocak 2016 09:15
Kemal Okuyan

AKP’nin gizli bir gündemi yok, başından beri aynı yolda yürüyor. Bazen duruyor, dinleniyor. Bazen ve nadiren yediği halk tokatından sersemliyor, düşer gibi oluyor. Bazen önüne çıkan engellerin yanından dolaşıyor. Ama yol aynı yol.

Ve siz o yolda giden AKP’yi sol adımını atınca “yanındayız” diye destekliyor, sağ adımına gelince “faşist, zorba” diye yaygarayı basıyorsunuz!

Cuma, 15 Ocak 2016 23:00
Kemal Okuyan

“27 Mayıs günü birileri için bayram iken bizim evimizde hüzün yaşanırdı. Darbenin nasıl bir travma oluşturduğunu çocuk yaşlarında gördük biz. Eğitim hayatımızda 12 Eylül'ü yaşadık. O dönem üniversite öğrencisiydik. 12 Eylül'e en fazla biz sesimizi yükselttik.”

Pazartesi, 25 Ocak 2016 00:00
Kemal Okuyan

Sevimli fok Badem’i evlat edinmiş, mizahsevermiş, spora düşkünmüş, sanatla ilgiliymiş, hayır işlerinde bir numaraymış, mütevazıymış, istihdam yaratıyormuş, kavga değil uzlaşı dilini kullanıyormuş, acayip kültürlüymüş…

Velhasıl, Mustafa Koç iyi birisiymiş.

Kötü olmaya gereksinmeyecek kadar zengin olduğundandır belki!

“Ama kötü zenginler de var!”

Çarşamba, 13 Ocak 2016 00:30
Kemal Okuyan

İstanbul’daki patlamadan hemen sonra, daha yaralılar hastaneye kaldırılmadan aceleyle getirilen yayın yasağı, patlamanın kanalizasyon kaynaklı olduğunun kanıtıdır. Sultanahmet’te onüç yıldır bu ülkeye ve giderek tüm insanlığa kir ve kan saçan bir siyasi iktidarın marifetleri kaba sığmayarak infilak etmiştir.