9 sonuçtan 1 - 9 arası gösteriliyor
Pazar, 31 Ocak 2016 08:45
Kemal Okuyan

Çalışkan, özverili, cesur, dürüst, kararlı, özü-sözü bir olmak… Bunlar bir devrimciye ait değerlerdir kuşkusuz. Ancak devrimciyi, daha özelinde devrimci ahlakı bunlarla tanımlamak mümkün değil. 

“İyi” kavramı etrafında yeni bir tartışma başlatmak istemesem de, yukarıda sayılanlar aslında “insan”ı, “iyi insan”ı tarif ediyor.

Pazar, 31 Ocak 2016 12:15
Serpil Güvenç

1960-70li yıllarda ülkemizde bir kaç önemli ve yaygın muhalif haftalık dergi yayımlandı. YÖN dergisi, Kemalizmi Marksizmle yoğurarak bir senteze varmaya çalışan Doğan Avcıoğlu ve arkadaşları tarafından çıkarılıyordu.

Cuma, 08 Ocak 2016 00:45
Mesut Odman

İflah olmaz demokratlar açısından, en hafif suçlamayla, oksimoron bir başlık işte. Oysa, tam da yaşamakta olduğumuz bir gerçekliği anlatıyor. Bununla birlikte, öyle olduğunu anlayabilmek için, birtakım önyargılardan arınmış olmak gerekiyor ve, ne yazık, bunlar arasında bizim tarafta üretilmiş olanlar da var.

Pazartesi, 04 Ocak 2016 00:00
Osman Çutsay

Büyük toplumsal felaketler, bölgesel savaşlar, iç savaşlar vs., halkları gerçi büyük bir yıkımla yüz yüze bırakıyor, ama aynı yıkımı hiç öyle “fikir”de, özellikle de kurtuluş fikri ve felsefesinde göremiyoruz. Tersine: Birbirinin üzerinde yükselen düşünsel ve siyasal atılımlar, adeta yıkım süreçlerinde yeşeriyor. Hatta, sanki o felaketleri bekliyor.

Cuma, 29 Ocak 2016 08:45
Mehmet Kuzulugil

Sovyetler Birliği'nde sosyalizmden kapitalizme geçişten söz edilebilir mi?

Yani 1990'ların ilk yıllarında başlayan ve belirli bir tarihte tamamlanan bir toplumsal dönüşümden, ekonomik yapının, mülkiyet ilişkilerinin ve sınıf iktidarının “geriye dönüşünden” mi söz etmeliyiz?

Pazartesi, 25 Ocak 2016 00:15
Aydemir Güler

Yunanistan seçimlerinde Syriza’nın fırladığı günlerdi. Kalktık ortada devrim falan olmadığını, bir yeni sosyal demokrasi imalatı olduğunu söyledik. Sistemden kopuş ne kelime, devrimci kopuş dinamiklerini deforme etmeyi amaçlayan bir operasyon vardı…

Cumartesi, 16 Ocak 2016 01:45
Erhan Nalçacı

Sol Haber Portalı sitesinin üst kısmında bir kategori bandı göreceksiniz, en sonunda bulunan ICP’nin üzerini tıkladığınızda ismi “International Communist Press” olan ve İngilizce yayın yapan bir siteye ulaşacaksınız (www.icp.sol.org.tr).

Perşembe, 07 Ocak 2016 08:45
Aydemir Güler

Hiç olmazsa “büyük” siyasal aktörlerin davranışlarının belirli bir stratejiye dayandığı ve belirli bir modeli amaçladığı düşünülür. Doğrudur; “bunlar neyi, nasıl yapmak istiyorlar” sorusunu sormaksızın ve açıklayıcı bir yanıta sahip olmaksızın, pusulasız bir dünyada bulursunuz kendinizi. Oysa dünyanın ister istemez bir doğrultusu vardır. Dolayısıyla bu arayış hem meşru, hem gereklidir.

Cuma, 15 Ocak 2016 02:45
Mehmet Kuzulugil

Dün gece Ses Tiyatrosu'nda Okuma Tiyatrosu'nu izledik.

2002 yılında AKM'de birkaç yüz kişilik bir salonda ilki yapılmıştı. Nâzım Hikmet'in 100. doğum yılında. Okuma Tiyatrosu, gerçekten özgün, önemli bir etkinlik. Şair Nâzım'ın, dünyanın birkaç çok büyük şairinden birisi olduğunu söylediğimizde yalan makinelerinin gıkının çıkmayacağı bu şairin, oyun yazarlığını hatırlatan bir anma.