58 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 10 Ocak 2016 08:30
Özgür Şen

Türkiye siyasetinde hep birlikte bir mucizeye tanık oluyoruz. Memlekette olan bitenle pek de ilgilenmeyen bir parti hâlâ büyük bir çoğunluğun sesi olmayı başarabiliyor. CHP, bu ülkenin partisi değilmiş gibi davranıyor. Üstelik siyaset tarzı öyle sessiz, öyle sakin ki, CHP bu haliyle bugün bir Kuzey Avrupa ülkesinde dahi muhalefet görevini üstlenemez durumda.

Pazartesi, 11 Ocak 2016 00:15
Osman Çutsay

Sağı solu kopmuş, narkozlu veya narkozsuz ameliyatlarla organları alınmış bir demokrasi olmaktan şikayet ediyor metropol teknokratı.

Metropol teknokratı?

Cumartesi, 23 Ocak 2016 09:15
Özgür Şen

Türkiye kapitalizmi ideolojik krizden çıkmak için daha fazla gericiliğe sarıldıkça ülkedeki siyasi gerginlik artacak. Gerginliğin artacak olmasının tek nedeni, Türkiye'deki ilerici birikimin tarihsel karakteri nedeniyle cesurca gerici ideolojinin karşısına çıkacak olması değil.

Salı, 05 Ocak 2016 08:00
Özgür Şen

Zaten aramızdalardı demeyin. Bu gerçeğin yalnızca bir yüzü. Evet, pek çoğu uzunca süredir bizimle birlikte yaşıyorlar. Aynı mekanları paylaşıyor olmamız muhtemeldir. Bir yerlerde karşılaşıp durmamız da... Çünkü işin en başından bu yana, bu denli güçlenip serpilmeden önce dahi, Türkiye topraklarını kendileri için en güvenli bölge olarak görüyorlardı.

Pazartesi, 11 Ocak 2016 09:30
Aydemir Güler

Bir süre yurtdışındaydım Aralık ayında. Kasım başında Türkiye ilericiliğinin bir bölümü, Türkiyeli olmaya, maddeten olmasa da en azından düşünsel olarak veda edip yurtdışına kapağı atmaya, ya da hiç olmazsa çocuklarını bu “kepazelikten” uzak tutmaya eğilim gösteriyordu. Tam o ara bir süreliğine gittim ben de.

Pazar, 17 Ocak 2016 00:30
Kemal Okuyan

Sultanahmet patlaması ne çabuk gündemden düştü! Birkaç gündür diktatörün akademisyenlere hezeyanından başka bir şey yok ortada. Karşı bildiriler, destek imzaları, destek imzalarına destek açıklamaları, yeni bildiriler…

Cumartesi, 30 Ocak 2016 08:30
Özgür Şen

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, Kürt hareketine karşı kurulan ittifakın garipliğinden bahsetti. Daha düne kadar birbirlerini tehdit olarak gören laik veya değil milliyetçiler ile AKP'nin Kürt hareketine karşı birlikte hareket etmesini Kürtlerin temel bir tehdit olarak görülmesine bağladı.

Perşembe, 14 Ocak 2016 01:45
Aydemir Güler

Türkiye çöküyor. İnsan, tehlikeyi sezip kendini kurtarma ve aynı anlama gelmek üzere türünü sürdürme güdüsüyle hareket eden bir hayvan türü müdür?

Herhalde böyle olmamalıdır ve insana yakışan davranış çöküşün hızıyla yarışa girmek olur. İnsan, insanlığın birikimine yaslanarak ve değerlerinin rehberliğinde yaşar çünkü.

Perşembe, 21 Ocak 2016 08:45
İlker Belek

19 Ocakta ANHA haber ajansının geçtiği bilgiye göre TSK tank ve 1000 kadar askerle Cerablus’ta dar bir şeride yerleşti. Haber tam kesinlik kazanmasa da AKP’nin Cerablus’a meyli bilinmedik değil.

AKP’nin angajman kuralları ?

Çarşamba, 20 Ocak 2016 02:30
Kemal Okuyan

IŞİD’in sahne almasındaki nedenlerden birisinin bölgedeki Kürt güçlerini ABD’ye yaklaştırmak ve bu yakınlaşmayı uluslararası kamuoyunda meşrulaştırmak olduğunu zamanında yazdığımızda dudak bükenler çoğunluktaydı. Oysa Kobane’nin kuşatılması ve onca barbarlığa göz yumulması da aynı planın parçasıydı. 

Çarşamba, 27 Ocak 2016 02:00
Ahmet Abakay

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Türkiye’deki temaslarıyla ilgili bir haber beni 40 yıl öncesine götürdü.

Salı, 12 Ocak 2016 08:00
Özgür Şen

AKP uzun iktidarı boyunca hep aynı şekilde siyaset yaptı, hedeflerine doğru benzer biçimde ilerledi. AKP ısrarla karşısındakini geri çekilmeye zorlar. Düşmanı geri çekildikçe de daha fazlasını ister. Çünkü bir kez dahi olsa geri çekilebileceğini, taviz verebileceğini görmüştür artık. Devamı gelecektir.

Pazar, 31 Ocak 2016 08:45
Kemal Okuyan

Çalışkan, özverili, cesur, dürüst, kararlı, özü-sözü bir olmak… Bunlar bir devrimciye ait değerlerdir kuşkusuz. Ancak devrimciyi, daha özelinde devrimci ahlakı bunlarla tanımlamak mümkün değil. 

“İyi” kavramı etrafında yeni bir tartışma başlatmak istemesem de, yukarıda sayılanlar aslında “insan”ı, “iyi insan”ı tarif ediyor.

Pazartesi, 18 Ocak 2016 00:15
Osman Çutsay

Sadece Türkiye’nin ve yakın çevresinin, örneğin hakkında -komşumuz olmasına rağmen, maalesef- hiçbir şey bilmediğimiz ama fokur fokur kaynadığı belli Bulgaristan’ın ve herkesin malumu Yunanistan’ın değil, neredeyse tüm Avrupa’nın kriz yaşadığı bir zamanda, dünya sistemindeki sıralamanın değişmemesi mümkün olabilir mi?

Mümkün olursa, bunun ne gibi öldürücü yan etkileri ortaya çıkar?

Pazar, 17 Ocak 2016 09:30
Kemal Okuyan

1.Türkiye, Suudi Arabistan’la birlikte, bugünkü konjonktürde emperyalist dünyanın en kritik iki ülkesi durumuna gelmiştir. Sultanahmet patlaması, bu iki ülke arasındaki bağı göstermesi açısından da önemsenmelidir. “Canlı bomba”, AKP iktidarının toz kondurmadığı Suudi Arabistan kökenlidir. Kuşkusuz saldırgan Rus, Çeçen, Suriyeli, hatta İngiliz de olabilirdi.

Pages