27 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 19 Aralık 2016 01:15
İzzettin Önder

Lütfen, her terör olayından sonra, bizi kıskananların önümüze set çektiği gibi çocukların dahi güleceği saçmalıklara sığınmayalım. İktisat öğretimime başlarken, yani bundan yaklaşık yarım asır öncesinde, Türkiye, İtalya ya da Malezya falan gibi benzer ülkelerle karşılaştırılıyordu. Şimdiki duruma baktığımızda, biz buradayız, görüyoruz ki onlar bir yerlere gelmiş.

Pazartesi, 12 Aralık 2016 01:15
İzzettin Önder

Terör hiçbir şekilde tasvip edilemez. Siyasi kanalların tıkanıklığının sonucu olarak görülse dahi, terör tasvip edilemez.

Salı, 06 Aralık 2016 17:30
İzzettin Önder

Bir dokunun yeniden inşası, öncelikle eskisinin tümü ile yıkılmasını gerektirir. AKP iktidarı da, küreselleşme politikalarında kimden emir almışsa(!), bu mantıkla hareket ederek, toplumun yeniden şekillendirilmesi amacıyla, toplumun hemen tüm kurumlarını çökerttikten sonra, iktidarı süresince içten içe işleyerek kültür ve sanat dokusunu temelinden yıkmaya yeltenmektedir.

Pazartesi, 07 Kasım 2016 09:45
İzzettin Önder

Batı ile Doğu ekonomi ve sosyal sistemleri arasındaki temel fark burjuvazi ile emeğin karşılıklı dengeli gelişmesindeki farklılıklardır. Batı’da feodalizme karşı ilerici çıkış olarak ifade edilen bu gelişmede burjuvazi ile emek gücü oldukça dengeli olduğundan sistem düzenlemesi de kapitalizmin olabildiğince demokratik görüntülü yüzünü sergileyebilmiştir.

Pazartesi, 14 Kasım 2016 01:15
İzzettin Önder

İkinci Paylaşım Savaşı ertesinde, savaşın sonuna doğru 1944 yılında kurulmuş olan Dünya Bankası (DB) ve Para Fonu (IMF) marifetiyle tüm dünyaya kendi ekonomik modelini dayatan ve silah gücü ve politika aracı ile uygulatan ABD, öyle algılanıyor ki, yeni başkanı tarafından farklı bir raya oturtulacak ve tüm dünya bundan şöyle ya da böyle etkilenecektir.

Pazartesi, 28 Kasım 2016 01:00
İzzettin Önder

Diktatör, tanımı icabı, birçok hatalı işlemlere bulaşarak mücadele alanını genişletirken, giderek iktidardan düşmemek için elinden gelen her çabaya başvurur. Böylesi davranmasının sebebi, bir yandan hatalarını net olarak algılayamaması, diğer yandan da bunların halk nezdinde perdelenme çabalarıdır.

Pazartesi, 21 Kasım 2016 01:15
İzzettin Önder

Darvin yasası doğa ile ilgilidir. Doğada işleyen bu yasayı kimi sosyal kurumcular sosyal alana da uygulayıp, genel ifadesi ile, “ortama uyum sağlayanların bekası” görüşünü ortaya atmışlardır. Dikkat edilirse, bu görüşe göre, zaman zaman yanlış anlaşıldığı ve ifade edildiği şekliyle güçlüler değil, duruma uyum sağlayanların yaşamlarını sürdürebileceğidir.

Pazartesi, 24 Ekim 2016 01:15
İzzettin Önder

Büyük devletlerin dünyayı paylaştığı cehennemde çevresel devletler kendi avuç içi kadar bölgelerinde birbirini boğazlamaya soyunuyor. Halkımızı silahlanmaya çağıranlar, akla ve mantığa karşı silahı, taleplerini siyasete yansıtmak isteyenlere karşı kaba kuvveti çıkarıyorsa ülkemiz bir iç çatışmanın eşiğinde demektir.

Pazartesi, 17 Ekim 2016 01:00
İzzettin Önder

ABD’de ikiz kuleler şaibeli şekilde vuruldu, Amerika Ortadoğu’da konuşlandı ve komşumuz oldu. Türkiye’de darbeler üstadı olduğu ileri sürülen ordu, yedek oyuncularıyla, akşam ezanına doğru harekete geçti, halk güçleri de sadece ikiyüz küsur kayıpla yatsı ezanına kadar olayı bastırabildi. Böylesi garip senaryonun ardından OHAL getirildi ve şimdi de başkanlık senaryoları devrede.

Pazartesi, 19 Eylül 2016 01:15
İzzettin Önder

Tarık Akan bize yaşamı ve ölümü ile çok şey gösterdi. Konum, Tarık Akan’ın yaşamındaki yaptıkları iler ilgili değil. Tarık Akan’ı yaşam felsefesi ve çizgisi ile tanıyoruz. Ölümü üzerine çok sayıda insan kişisel duygusunu belirten yazılar yazdı.

Pazartesi, 22 Ağustos 2016 01:15
İzzettin Önder

Sebebi ve oluşum şekli (kimler haberli idi, kimler gafil avlandı vb gibi!) meçhul olan ve meçhul kalacak olan garip kalkış hareketinden sonra ilan edilen OHAL’in iki önemli sınırlaması olması gerekir.

Pazartesi, 01 Ağustos 2016 01:30
İzzettin Önder

Halkımız kandırılmasın; son yönetilmiş darbe girişimi, halka ve burjuva demokrasisine yönelik gibi yansıtılmasına rağmen, özde Habil-Kabil mücadelesidir. Şimdilik Kabil öne çıkmıştır, ama kavga bitmemiştir. Habil’in kızgınlığı ve derin korkusu da bundandır.

Pazartesi, 04 Temmuz 2016 01:15
İzzettin Önder

Türkiye ve Yunanistan, birbirine komşu iki Akdeniz ülkesidir. Bu iki ülkenin kaderi tarihin farklı aşamalarında birbirine yaklaşmış, bazı yerlerde de birbirinden uzaklaşmıştır. İki ülke de askeri darbeler memleketi olmuş ve bunları atlatmış ve kendilerine özgü siyasi rejime yönelmişlerdir.

Pazartesi, 11 Temmuz 2016 01:30
İzzettin Önder

Siyasetçilerimiz onlarca, belki de yüzlerce danışman ile çalışmayı marifet, hatta basiret olarak görebilir. Bilmezler ki, o marifetli danışmanların kaçı millî, kaçı ithal, hatta kaçı da özel görevlidir.

Pazartesi, 13 Haziran 2016 01:15
İzzettin Önder

AKP iktidara kimlerin desteği ile geldiğini pekâlâ biliyordu. Bu parti yolun yarısına kadar da kimlerin desteği ile yürüdüğünü de çok iyi biliyordu. Bugün paralel diye dışladığı güç toplumun tabanından organik olarak yükseldiği için şiddete başvurmadan, suhuletle partiyi iktidara taşıdı.

Pages