4 sonuçtan 1 - 4 arası gösteriliyor
Pazartesi, 18 Nisan 2016 01:15
İzzettin Önder

Bir satıh üzerinde iki cıva damlasını birbirine yaklaştırırken belirli aralığa ulaşıldığında cıva toplarının mıknatıs gibi birbirini çekerek tek bir cıva topu oluşturduklarına tanık oluruz. Bu olayın kısaca açıklaması, kohezyon adı verilen, aynı cins molekül yapısına sahip cisimlerin birbirini çekme özelliğidir.

Pazartesi, 25 Nisan 2016 01:00
İzzettin Önder

Siyasetin yargıyı baskı altına almasının zirveye ulaştığı nokta, artık yargı erkinin vicdanının devreye girdiği ve siyasetten bağımsızlaşmaya yöneldiği andır. Dündar ve Gül hakkında Anayasa Mahkemesi’nin kararı, Barış imzacısı dört meslektaşımız hakkında yine yargının verdiği karar, istenen düzeyde olmasa da, gönüllere inşirah salacak gelişmelerin ipuçlarını vermiştir.

Pazartesi, 04 Nisan 2016 01:00
İzzettin Önder

İktidar çevresinin ağzından düşürmediği Batılı emperyalistlerin nüfus kontrolü yöntemleri ile ırkımızı tehdit ettiği iddiasını üniversite yıllarında Çalışma Ekonomisi hocalarından bazıları söylerdi. O dönemlerde Türkiye’de nüfus artış hızı binde otuz dolaylarında olup, dünya ölçütünde çok yüksekti.

Pazartesi, 11 Nisan 2016 02:30
İzzettin Önder

Ekonomik Birliklerin çok önemli bir işleyiş kuramı vardır. Üretim faktörlerinin serbest hareket edebileceği koşulu altında nitelikli öğeler merkeze doğru hareket ederken, çevre ile merkez arasında giderek açılan nitelik farkı ortaya çıkar. Günümüzün küreselleşme koşulunda da benzer süreç yaşanır.